Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek …

W minioną niedzielę po raz siódmy …

City Trail: Biegiem przez jesień i …

Już ponad sto osób jest na liście …

Akademia „Pro bono” w WSPiA Rzeszow…

Pomoc w zarządzaniu, prowadzeniu a…

Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

«
»

Żołnierze OT złożyli przysięgę w Giżycku

Blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej podczas niedzielnej uroczystości, która odbyła się  na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego, Giżycko, ul. I Maja 11. Była to druga, w tym roku, przysięga warmińsko-mazurskich żołnierzy obrony terytorialnej.

W niedzielne popołudnie 114 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy rozpoczęli służbę w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego, Giżycko, ul. I Maja 11. Tradycyjnie uroczystość zaprzysiężenia została poprzedzona mszą świętą w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku. Błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. por. Marek Rycio kapelan 4W-MBOT.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w swoim liście skierowanym do żołnierzy zaznaczył: „…wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, dołączacie do Wojsko Obrony Terytorialnej. Stajecie się współtwórcami formacji o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. To zobowiązanie, które wyraża się w słowach: Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”

W swoim przemówieniu dowódca 4W-MBOT płk Mirosław Bryś zwrócił się do Terytorialsów: „Wojsko Polskie potrzebuję takich ludzi jak Wy i formacji takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej, która we współpracy z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami sił zbrojnych stanowi istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju”

Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, które musi odbyć każdy ochotnik, aby zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej. Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę ze służbą wojskową.

Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się pełnić służbę w warmińsko-mazurskiej Brygadzie? Są to przedstawiciele zawodów medycznych, rzemieślniczych, nauczyciele, uczniowie, studenci. Wszystkie te osoby funkcjonują w ramach różnych środowisk, wykonują różne zawody, posiadają wiele kwalifikacji oraz zainteresowań. A jednak, połączyła ich wspólna chęć do poświecenia się ojczyźnie i propagowania postawa patriotycznych w służbie w WOT. Warto podkreślić, że wśród 114 żołnierzy składających przysięgę, aż 36 to kobiet.

Podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć defiladę pododdziałów 4W-MBOT. Po przysiędze Terytorialsi zaprezentowali pojazdy i sprzęt, jakimi dysponują na co dzień. Była to dobra okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki.

WOT na Warmii i Mazurach

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej w Olsztynie powstała w ramach II etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 4 bataliony lekkiej piechoty: 41 blp
w Giżycku, 42 blp w Morągu, 43 blp w Braniewie oraz 45 blp w Olsztynie. W swoich szeregach mamy ponad 2000 żołnierzy. Dowódcą 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest płk Mirosław Bryś.

Misją 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Mjr Daniel Wrzyszcz

Szef Sekcji Komunikacji Społecznej

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej