Amelka potrzebuje pomocy w walce w …

Wojna genów u małej Amelki. Marzeni…

Nowe targi Fashion for Kids

Targi Kontraktacyjne Odzieży i Teks…

Książę Harry i Meghan Markle powied…

Ślub roku już za nami. Książę Harry…

X Integracyjny Rajd Rowerowy Gościń…

Zapraszamy na X Integracyjny Rajd R…

Warneland - I Ultramaraton Warmińsk…

Dziś (19-05) na terenie Olsztyna i …

«
»

Zmiany w Kodeksie Drogowym dla rowerzystów

Podróżujesz rowerem? Sprawdź jakie zasady obowiązują wszystkich poruszających się na dwóch kółkach.

Przejazd rowerem przez przejście dla pieszych
Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym jeśli rowerzysta chce przekroczyć przejście dla pieszych jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu. Rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł zgodnie z taryfikatorem. W najgorszym razie rowerzysta może zostać ukarany naganą albo nawet karą 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych. Rowerzysta nie musi zaś zsiadać z roweru jeżeli obok przejścia dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy.

Rozmowa przez telefon podczas jazdy rowerem
Na podstawie Kodeksu Drogowego art. 2. rower jest traktowany jak pojazd. Zgodnie z artykułem 45.
kierującemu pojazdem zabrania się korzystania z telefonu komórkowego (satelitarnego). Na podstawie powyższych przepisów wynika, że rowerzysta trzymający przy uchu podczas jazdy telefon popełnia takie samo wykroczenie jak kierowca prowadzący samochód i rozmawiający przez telefon. Za rozmawianie przez telefon podczas jazdy rowerem grozi mandat w wysokości 200 zł bez punktów karnych – punkty karne nie dotyczą rowerzystów.

Jazda rowerem po spożyciu alkoholu
Od 9 listopada 2013 roku cyklista mający we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu (stan nietrzeźwości)
nie jest już przestępcą. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwości będzie wykroczeniem, za które będzie groziła kara aresztu (od 5 do 30 dni) lub kara grzywny od 50 do 5000 złotych. Sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego typu lub wszystkich. Cyklista po odbyciu kary nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy, bo po wykroczeniu nie będzie pozostawał ślad w papierach Krajowego Rejestru Karnego.
Cyklistom, którzy „wydmuchają” pomiędzy 0,2 a 0,5 promila obniżono wartość minimalną grzywny za
to wykroczenie (z 50 do 20zł), a zakaz prowadzenia pojazdów orzekany do tej pory obowiązkowo
wykroczenie (z 50 do 20zł), a zakaz prowadzenia pojazdów orzekany do tej pory obowiązkowo będzie decyzją sądu – sąd będzie mógł go nie nakładać albo będzie dotyczyć on wszystkich lub niektórych typów pojazdów (np. tylko pojazdów niemechanicznych). Osoby posiadające we krwi poniżej 0,2 promila nadal będą uznawane za nie będące pod wpływem alkoholu.

Nie zmienia się to, że jazda rowerem pod wpływem alkoholu nadal pozostaje czynem zabronionym
ściganym przez policję z mocy prawa. Rowerzysta „pod wpływem” nadal będzie kończył swoją podróż w radiowozie, może też skończyć na przysłowiowym „dołku”.

Jazda obok siebie na drodze
Jazda rowerzystów parami jest możliwa gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi. Co to
oznacza, że rower nie przeszkadza innym użytkownikom drogi – tego ustawodawca nie zdefiniował. Można się tylko domyślać, że możemy jechać parami po drogach mało uczęszczanych, gdzie ruch jest niewielki i samochód bez hamowania może wyprzedzić parę rowerzystów. Na ruchliwej drodze, czy też na jezdni w mieście jazda na rowerze obok siebie może zostać zakwalifikowana przez policję jako wykroczenie.

Jazda rowerem po chodniku
Prawo o Ruchu Drogowym art. 26. mówi: rowerem po chodniku jeździć nie wolno.

Jednakże występują 3 odstępstwa od tej zasady. Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:

•    jedzie z dzieckiem do lat dziesięciu lub
•    podczas złej pogody (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) lub
•    są spełnione jednocześnie trzy warunki:
– chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
– ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym)
– brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz  pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Pierwszeństwo przy przejeżdżaniu przez przejazdy rowerowe

Artykuł 27. ustawy Prawo o Ruchu Drogowym mówi:
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany
zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.

Za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów grozi manat karny w kwocie 350 złotych i 6 pkt. karnych.

Należy pamiętać, że piesi, rowerzyści i motocykliści to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W samochodzie kierowcę oraz pasażerów chronią systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też karoseria pojazdu. Kierujący jednośladami na takie zabezpieczenia liczyć nie mogą

Pamiętajmy, że podczas przejazdu przez jezdnię rowerzyści oraz piesi mają pierwszeństwo. Nieprzestrzeganie przepisów może grozić mandatem, lub – co najgorsze – wypadkiem. Posiadanie pierwszeństwa przy przejeżdżaniu na przejazdach czy przechodzeniu przez pasy nie zwalnia osób chcących przekroczyć jezdnię nie zwalnia od zachowania szczególnej ostrożności!

www.bezpieczny.olsztyn.eu

Tagi