Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Zapraszamy na II Dyktando Rzeszowskie

9 marca 2017 r. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa zaprasza wszystkich studentów oraz mieszkańców Rzeszowa na „II Dyktando Rzeszowskie”. Dyktando organizowane jest w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego. Osoby, które najlepiej poradzą sobie z tekstem zaproponowanym przez Uczelnię, otrzymają tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii.

 

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, z okazji Dnia Języka Ojczystego, otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób m.in. studenci, pracownicy Uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Do tej pory zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” oraz „Żartem, choć serio”.

 

W ubiegłym roku Uczelnia, chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego zorganizowała „I Dyktando Rzeszowskie”. Z tekstem pt. „Żartem, choć serio” zmierzyło się ponad 150 osób. Najlepiej z Dyktandem poradziły sobie Agata Lizak, studentka prawa w WSPiA oraz Joanna Panek, studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureatki oprócz nagród książkowych otrzymały także tytuł „Rzeszowskiego Mistrza Ortografii”. II miejsce zajął Rafał Darasz z Leska, a III Przemysław Lis, student administracji w WSPiA. Wyróżnienia otrzymali Magdalena Dzieniewicz-Szarek (pracownik administracyjny WSPiA), Adrian Woźniak (uczeń I LO w Rzeszowie), Joanna Brożek, Anna Łyp, Sławomir Zielenkiewicz, Magdalena Pachorek (dziennikarka Super Nowości) oraz Joanna Olszowy.

 

W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa organizuje „II Dyktando Rzeszowskie”. Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zapraszamy m.in. władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawicieli mediów oraz mieszkańców miasta, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Formuła przedsięwzięcia jest otwarta. Udział w Dyktandzie może zgłosić każda zainteresowana osoba. Jest to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.

 

„II Dyktando Rzeszowskie” odbędzie się w czwartek 9 marca 2017 r. o godzinie 13:30 w Auli WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii. Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Karty zgłoszeń oraz regulamin Dyktanda dostępne są na stronie www.wspia.eu.

 

Dzień Języka

„II Dyktando Rzeszowskie” organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

 

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej