Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek …

W minioną niedzielę po raz siódmy …

City Trail: Biegiem przez jesień i …

Już ponad sto osób jest na liście …

Akademia „Pro bono” w WSPiA Rzeszow…

Pomoc w zarządzaniu, prowadzeniu a…

Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

«
»

Zabytkowy pociąg w Olsztynie

Nie lada gratka czeka na miłośników podróżowania zabytkowymi składami. Przez trzy dni w stolicy Warmii i Mazur gościć będzie historyczny pociąg.

Impreza organizowana przez Turystykę Kolejową TurKol.pl odbywa się w kilku regionach Polski. Niezwykła trasa zaczyna się w sobotę (13 lipca) w Wolsztynie, wiedzie m.in. przez Poznań, Łódź, Warszawę, Toruń. Na jej mapie nie zabrakło naszego województwa oraz jego największego miasta.

– Pociągi będą zestawione z wagonów pasażerskich 1 i 2 klasy z lat 70-tych XX wieku, w składzie pociągu dostępny będzie wagon barowy WARS – informuje Patryk Skopiec z TurlKol.pl. – Impreza przyciąga nie tylko miłośników starek kolei. Pociąg pokonuje wiele kilometrów, nawiązując do czasów, gdy parowozy królowały na stalowych szlakach, odwiedzając nostalgiczne stacje i stacyjki na trasie przejazdu.

Pociągi będą ciągnięte przez zabytkowy parowóz przynajmniej na połowie trasy każdego z przejazdów, a także przez lokomotywą spalinową. Olsztyn jest na trasie pięciu składów.

Do Olsztyna Głównego zabytkowa maszyna dotrze w niedzielę (14 lipca, Kormoran z Warszawy Gdańskiej). Przyjazd zaplanowano na 22:17. W poniedziałek (15 lipca) pociąg Szkwał przejedzie na trasie Olsztyn-Giżycko-Olsztyn (wyjazd 8:22, powrót 19:30), a we wtorek (16 lipca) Żagiel zawiezie pasażerów z Olsztyna do Mrągowa i z powrotem (8:00/18:10), a Tarcza obsłuży relację Olsztyn-Szczytno-Olsztyn (18:12/21:25). Tego samego dnia pociąg Warmia wyruszy z Olsztyna Głównego w kierunku Torunia (odjazd o 8:08).

Internetowa rezerwacja biletów została zakończona. Jednak przejazdówki będą dostępne u kierownika pociągu do wyczerpania wolnych miejsc.

Wodę do parowozu zapewnią strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Tankowanie pojazdu będzie się odbywać na bocznicy od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej.

[informacje o projekcie i rozkład jazdy]

źródło: olsztyn.eu