UNO w 27 Finale WOŚP w Olsztynie / …

   12 stycznia 2019 ,w gościnnych p…

Chudy Wawrzyniec 2019: nowa ekipa, …

Chudy Wawrzyniec – sierpniowy ultra…

Dzień NBP w Olsztynie - relacja / z…

15 stycznia 2019 r. z okazji roczni…

TriCity Trail 2019: rejestracja trw…

Start w Gdańsku, meta w Wejherowie.…

Junior Basket Club Olsztyn vs UKS T…

14 stycznia 2019 r. odbyło się derb…

«
»

Z nieodległej zagranicy. Literatura Obwodu Kaliningradzkiego

W nawiązaniu do Tygodnia Kultury Rosyjskiej serdecznie zapraszamy na spotkanie, pt. „Z nieodległej zagranicy. Literatura Obwodu Kaliningradzkiego”. Będzie ono poświęcone prezentacji dorobku trzech pisarzy związanych ze środowiskiem literackim Kaliningradu i Obwodu Kaliningradzkiego – Borysa Bartfelda, Igora Biełowa oraz Olega Głuszkina. Przedstawiona zostanie sytuacja w jakiej rozwija się życie literackie u naszych sąsiadów oraz najważniejsze osiągnięcia środowiska literackiego Kaliningradu i jego miejsca w życiu kulturalnym Rosji.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy 6 lipca 2018 r. o godz. 17.00, do Planety 11 (al. Piłsudskiego 38). Rozmowę poprowadzi Krzysztof D. Szatrawski.

O Autorach:

Borys Bartfeld – poeta, eseista, prozaik. Urodził się w 1956 r. w południowo-wschodniej części obwodu kaliningradzkiego. Ukończył Uniwersytet w Kaliningradzie na wydziale Fizyki Teoretycznej, gdzie studiował pod kierunkiem Kazimierza Ławrynowicza. Autor sześciu książek poetyckich. Jego wiersze publikowane były także w przekładach na litewski, polski, niemiecki i łotewski. W 2016 roku opublikował szeroko komentowaną powieść historyczną „Powrót na Golgotę”, w której splatają się wątki walk w Prusach Wschodnich w czasie dwóch wojen światowych. Przekładany na wiele języków. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich i rosyjskiego oddziału PEN-Clubu.

Igor Biełow – ur. 1975 r. w Leningradzie, poeta i tłumacz, absolwent Wydziału Prawa Państwowego Uniwersytetu im. Kanta w Kaliningradzie. Jako poeta śledzi związki literatury z jazzem. Autor ogromnej liczby przekładów z języków białoruskiego, polskiego i ukraińskiego, przy czym przekłada zarówno autorów współczesnych, jak i klasykę. Przez wiele lat pracował w redakcji „Nowej Polszy”. Obecnie jest doktorantem Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Warszawie. Członek Związku Pisarzy Rosyjskich i rosyjskiego oddziału PEN-Clubu.

Oleg Głuszkin urodził się w 1937 r. w Wielkich Łukach w Obwodzie Pskowskim. W 1960 roku ukończył Leningradzki Instytut Budowy Okrętów. Do Kaliningradu przeniesiony w 1960 roku, pracował w zakładzie „Jantar” oraz w zakładzie przetwórstwa rybnego. W 1990 roku został wybrany na przewodniczącego kaliningradzkiej organizacji pisarskiej. W 1991 roku założył czasopismo „Zachód Rosji” i był jego głównym redaktorem. Za wkład w rozwój kultury Obwodu Kaliningradzkiego oraz rozszerzanie kontaktów między Rosją a kulturą europejską uhonorowany Dyplomem Kanta (2000), laureat Artiady narodów Rosji. W 2004 roku nagrodzony złotym medalem „Za pożyteczne”. Uhonorowany nagrodą Natchnienie za tom opowiadań Drogi promów oraz nagrodą Uznanie za powieść Saul i Dawid. Członek Zarządu Regionalnej Organizacji Pisarzy Obwodu Kaliningradzkiego oraz Komitetu Wykonawczego Oddziału Kaliningradzkiego PEN-Centrum. Współprzewodniczący Związku Pisarzy Rosyjskich.

 

inf. prasowa

Tagi