Westerplatte – Spotkania z historią

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr…

Debiut 4 Warmińsko-Mazurskiej Bryga…

Zawody Long Range Mykita „Special E…

Miejski Klub Sportowy Mieszko Gniez…

Drużyna seniorów MKS Mieszko Gniezn…

Mistrzostwa Europy ERGO Hestia Cham…

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białeck…

SHOW SZALONYCH NAUKOWCÓW, CZYLI EDU…

Barwne widowisko o naukowych perype…

«
»

XVII-wieczna chorągiew z herbem wraca do Gdańska

Z krakowskiego Wawelu do Gdańska . Tak w skrócie można opisać wędrówkę nowożytnej chorągwi przedstawiającej herb Gdańska, która zostanie zaprezentowana jako jeden z najcenniejszych eksponatów wystawy „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”. Zabytek będzie można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska od 26 maja 2017 r. do 1 października 2017 r.

 

Chorągiew powstała pomiędzy XVII, a XVII wiekiem. Zabytek, który zostanie zaprezentowany na wystawie „Pod królewską koroną…” jest dotychczas jedynym znanym chorągwianym znakiem Gdańska. Nie ma żadnego innego podobnego w zasobach dawnych polskich vexiliów, czy innych rozproszonych w licznych zbiorach zagranicznych, np. w Szwecji.

 

Powody, dla których flaga znalazła się w posiadaniu Rosjan, nie są do końca jasne. Po 123 latach niewoli Polski zwrócono na nią uwagę i wróciła do kraju w wyniku traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r. w grupie najcenniejszych historycznych sztandarów oraz chorągwi rewindykowanych z petersburskiego Ermitażu. Początkowo trafiła do Warszawy, a w 1931 r. do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, gdzie rok później została gruntownie odnowiona. Dalsze losy zabytku wyznacza II Wojna Światowa i ofensywa Niemców w kierunku Krakowa. Z dawnej stolicy Polski wywieziono ją 3 września 1939 roku transportem ewakuacyjnym „skarbów wawelskich”. Ostatecznie zabytek trafił do Kanady, gdzie pozostawał aż do stycznia 1961 r. Następnie wrócił na Wawel, po to by w 2017 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy opuścić jego zbiory… i wrócić – na krótki czas – do Gdańska.

 

Wystawa „Pod królewską koroną…” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji znajdziecie tu: http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/909/wystawa-pod-krolewska-korona-otwarcie-w-dniu-26-05-2017-r

inf. prasowa

Tagi