JEZIORO ŁOWNE DUŻE

Jezioro w gminie Purda o powierzchn…

Amelka potrzebuje pomocy w walce w …

Wojna genów u małej Amelki. Marzeni…

Nowe targi Fashion for Kids

Targi Kontraktacyjne Odzieży i Teks…

Książę Harry i Meghan Markle powied…

Ślub roku już za nami. Książę Harry…

X Integracyjny Rajd Rowerowy Gościń…

Zapraszamy na X Integracyjny Rajd R…

«
»

XVII-wieczna chorągiew z herbem wraca do Gdańska

Z krakowskiego Wawelu do Gdańska . Tak w skrócie można opisać wędrówkę nowożytnej chorągwi przedstawiającej herb Gdańska, która zostanie zaprezentowana jako jeden z najcenniejszych eksponatów wystawy „Pod królewską koroną. Kazimierz Jagiellończyk a Gdańsk w 560. rocznicę wielkiego przywileju”. Zabytek będzie można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska od 26 maja 2017 r. do 1 października 2017 r.

 

Chorągiew powstała pomiędzy XVII, a XVII wiekiem. Zabytek, który zostanie zaprezentowany na wystawie „Pod królewską koroną…” jest dotychczas jedynym znanym chorągwianym znakiem Gdańska. Nie ma żadnego innego podobnego w zasobach dawnych polskich vexiliów, czy innych rozproszonych w licznych zbiorach zagranicznych, np. w Szwecji.

 

Powody, dla których flaga znalazła się w posiadaniu Rosjan, nie są do końca jasne. Po 123 latach niewoli Polski zwrócono na nią uwagę i wróciła do kraju w wyniku traktatu ryskiego z 18 marca 1921 r. w grupie najcenniejszych historycznych sztandarów oraz chorągwi rewindykowanych z petersburskiego Ermitażu. Początkowo trafiła do Warszawy, a w 1931 r. do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, gdzie rok później została gruntownie odnowiona. Dalsze losy zabytku wyznacza II Wojna Światowa i ofensywa Niemców w kierunku Krakowa. Z dawnej stolicy Polski wywieziono ją 3 września 1939 roku transportem ewakuacyjnym „skarbów wawelskich”. Ostatecznie zabytek trafił do Kanady, gdzie pozostawał aż do stycznia 1961 r. Następnie wrócił na Wawel, po to by w 2017 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy opuścić jego zbiory… i wrócić – na krótki czas – do Gdańska.

 

Wystawa „Pod królewską koroną…” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji znajdziecie tu: http://mhmg.pl/pl/wydarzenie/909/wystawa-pod-krolewska-korona-otwarcie-w-dniu-26-05-2017-r

inf. prasowa

Tagi