Dni Olsztyna 2019 - program

Dni Olsztyna to znakomita okazja d…

Udany powrót Mai Włoszczowskiej. 13…

Maja Włoszczowska ma za sobą bardz…

Cisowianka Mazovia MTB Marathon / O…

Już niespełna dwa tygodnie dzielą …

Policjant Twoim Przyjacielem!

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Wiktor Kujawa i Marta Szenk najleps…

W środę, 17 lipca 2019 nad olsztyń…

«
»

XVII Warmiński Przegląd Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA 2019”

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w  XVII Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych „KURLANTKA 2019”, który odbędzie się 18-19 maja 2019 roku o godzinie 10:00 na hali sportowo-widowiskowej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego na ul. Leśnej 1 w Stawigudzie.

Czas szybko biegnie i już niebawem kolejna 17 już edycja naszego przeglądu    . Nasza przygoda rozpoczęła się w roku 2003 i rozwija się wraz z halą sportową w Stawigudzie, gdyż ta została oddana pod koniec maja tegoż roku a już po 3 tygodniach zorganizowaliśmy w niej pierwszy przegląd. Rozpoczynaliśmy skromnie, gdyż udział w nim wzięło 8 zespołów. Z roku na rok ta liczba sukcesywnie zwiększała się i od 10 edycji byliśmy zmuszeni rozłożyć przesłuchania na dwa dni i tak trwa do dzisiaj.

        Nazwa „Kurlantka”- czyli pogodna pieśń warmińska, została wprowadzona od 6 edycji , podobnie jak inna charakterystyczna cecha naszego przeglądu- rzeźby – statuetki z drewna autorstwa naszego miejscowego rzeźbiarza Stanisława Śnieżki. Przez wiele lat były to postacie muzykantów, później Warmiak i Warmianka, obecnie są to instrumenty muzyczne- w tym roku wszyscy uczestnicy otrzymają rzeźbę w kształcie skrzypiec. Zasady regulaminowe dopuszczają do udziału zespoły śpiewacze, kapele ludowe, chóry wielogłosowe. Jest to jedyny w regionie tak różnorodny przegląd, dzięki czemu program jest urozmaicony, każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Jedynym wymogiem regulaminowym jest wykonanie co najmniej jednej piosenki warmińskiej. Nieobowiązkowe jest wykonanie swoich kompozycji, czyli „własnych kurlantek”, gdyż to co wykonują zespoły, to utwory skomponowane wiele lat temu, które z czasem  zmieniły się w folklor . Liczymy na to, że wykonywane przez naszych wykonawców piosenki autorskie też trafią do repertuaru zespołów folklorystycznych za kilkadziesiąt lat.

          Na czas przeglądu Stawiguda nabiera charakteru skansenu, gdyż pojawiają się na ulicach grupy wykonawców w pięknych ludowych strojach , a budząca się w maju kolorowa wiosna dodaje jeszcze swojego uroku. Bieżąca edycja  to występy 34 zespołów i około 500 wykonawców. Już dziś wiemy, że nie uda się ze względów technicznych zakwalifikować wszystkich chętnych zespołów, i za to z góry przepraszamy. Planowaliśmy na ten rok 3 dzień przesłuchań- w piątek Mini Kurlantkę dla dzieci w wieku przedszkolnym, jednak ze względu na małą liczbę zgłoszeń w tym roku jeszcze się nie odbędzie – jesteśmy cierpliwi i liczymy, że uda nam się wprowadzić nasz pomysł w życie w roku następnym.  Od wielu lat nasze zespoły nagrywa Radio Olsztyn i obszerne relacje można usłyszeć w porannych programach niedzielnych „Raz na ludowo”, co jest dużą promocją , gdyż takim patronatem objęty jest tylko nasz przegląd i festiwal w Jezioranach.

             Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do miłego spędzenia czasu wraz z nami  18 i 19 maja br. w hali sportowej w Stawigudzie, rozpoczynamy w oba dni o godzinie 10.00 , gdzie czeka wszystkich kilkugodzinna uczta muzyczna. Skorzystajcie z tej niebywałej okazji- naprawdę warto !

Regulamin:
http://gok.stawiguda.pl/resources/PLAKATY_rone/2019/regulamin_kurlantka2019_2str..jpg

Karta zgłoszenia: karta_zgloszenia_-Kurlantka_2019.doc ( 267.5 KB )

inf. prasowa