CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden …

Niby w mieście, ale w naturze! B…

4. Cross Bielański

10 km biegu sztafetowego? To możli…

Ważne zwycięstwo Mai Włoszczowskiej…

Maja Włoszczowska nie miała sobie …

Europejski sukces olsztyńskich żegl…

Dwa złote i jeden srebrny medal dl…

Olsztyn: Kwesta na zabytkowe nakrop…

Tradycyjnie już podczas dnia Wszys…

«
»

Wystawa prac plastycznych dzieci z rodzin zastępczych w Sosnowcu

Miejski Dom Kultury „Kazimierz” zaprasza wszystkich do odwiedzenia wystawy pt. „Rodzina zastępcza – kompozycja wielobarwna” prac dzieci z rodzin zastępczych oraz kilku koordynatorów Zespołu Pieczy Zastępczej MOPS w Sosnowcu. Wystawa potrwa od 23.05 do 23.06.2014 r. Dnia 23.06.2014 r. o godz. 17:00 odbędzie się finisaż wystawy.

Prace powstały podczas zajęć arteterapeutycznych prowadzonych metodami sztuk plastycznych. Zajęcia te, prowadzi arteterapeuta oraz koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej jak również pedagodzy. Prace powstały w ubiegłym roku podczas pięciu spotkań.

Zrealizowano następujące projekty:
I. O czym marzą drzewa
To projekt, który powstał w końcu zimy 2013 r. Wszyscy marzyli już o wiośnie, o tym żeby pobiegać po parku, może po lesie. Pogadać z drzewami. Co mówią drzewa, czy mają swoje marzenia. Może spróbować to namalować. No a jak się już maluje, to się trochę miesza – czy to drzewa marzą, czy to malarz: żeby odjechać na białym koniu, ubrać się w kolorową sukienkę, różowe obłoczki, mieć we włosach tysiące kwiatków….
II. Tajemne komnaty, które są w nas
(fragment tekstu z artykułu opublikowanego w piśmie Sosnart)
To był jeden z niewielkich wakacyjnych projektów, sierpniowe spotkanie, letnia przedpołudniowa wizyta. Grupa dzieci z sosnowieckich rodzin zastępczych wraz z opiekunami miała okazję zwiedzać piękne pomieszczenia Pałacu Dietla. Przywitał nas sam gospodarz, aktualny właściciel obiektu – Stanisław Jerzy Kuliś, a mistrzem tej przedpołudniowej ceremonii został artysta plastyk Czesław Gałużny, który podpowiadał jak patrzeć na architekturę, opowiadał o historii pałacu, pokazywał jak robić rysunki i malarskie notatki – ośmielał i zachęcał młodych artystów . Dzieci z blokami rysunkowymi zasiadały w fotelach i na ozdobnych sofach, ale też (bo tak czasem swobodniej) rysowały leżąc na pięknej podłodze w sali balowej.
III. Praca zbiorowa „Kompozycja wielobarwna” powstała podczas Pikniku Etnicznego, który zorganizowaliśmy dla dzieci i opiekunów pieczy zastępczej. Wszyscy bawili się świetnie w misz-maszu muzycznym z różnych stron świata, w strojach różnych narodów, atrakcją były też bębny i olbrzymie bańki mydlane. Na trawie, niczym wielki świecący bielą obrus leżało płótno, można było zrobić tam swoją plamę – i nikt się o to nie gniewał. Przeciwnie – ktoś powiedział potem, że to obraz.
IV. Praca zbiorowa „Dzieci” powstała podczas spotkania rodzin zastępczych w Zamku Sieleckim w listopadzie 2013 r. Było bardzo uroczyście, dyplomy, przemówienia, oklaski. Były też zabawy dla dzieci . Najfajniej jest bawić się na podłodze, najfajniej jest rysować.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia wystawy i udziału w finisażu

 

Paweł Kulczyński
Miejski Dom Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu