CITY TRAIL: przełajowa piątka na me…

Siódma edycja cyklu biegów przełaj…

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I …

11 maja br. na PGE Narodowym odbęd…

Międzynarodowy projekt "Pomiędzy na…

W dniach 24.04 – 03.05.2019 młodz…

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna j…

Olsztyn: Dzień Zwycięstwa z Kombata…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatel…

«
»

Wystartowała Rowerowa Polska

Ruszył właśnie innowacyjny portal pokazujący aktywności rowerowe Polaków. To, z jednej strony cenne narzędzie, które pozwoli samorządom i organizacjom rowerowym lepiej projektować i analizować infrastrukturę rowerową w kraju, z drugiej – jest źródłem informacji o ciekawych wydarzeniach czy inicjatywach dla cyklistów. To prezent od Fundacji Allegro All For Planet, organizatora największej rowerowej rywalizacji w Polsce, czyli kampanii Kręć Kilometry po technologię.

 

Którą ulicą, w jaki dzień i o której godzinie jeżdżą najczęściej mieszkańcy Twojego miasta? Gdzie jest parking czy sklep rowerowy lub stacja naprawcza? To nowy serwis przygotowany przez Fundację Allegro All For Planet, który zbiera i prezentuje dane o aktywnościach rowerowych Polaków.

 

„Przez 6 lat trwania kampanii społecznej Kręć Kilometry po technologię nasi użytkownicy przejechali 38 981 816 kilometrów. Korzystając z naszych danych, a także z innych, dostępnych w sieci w ramach danych open source, stworzyliśmy unikatowe narzędzie dla samorządów, organizacji rowerowych i samych rowerzystów. Wszystko prezentujemy za darmo w naszym panelu, by każdy mógł skorzystać z tego, co już wiemy o naszych rowerowych przejazdach” – mówi Krzysztof Śpiewek, członek Zarządu Fundacji Allegro All For Planet.

 

Z kilku lat kampanii Kręć Kilometry po technologię oraz prawie dwóch i pół miliona aktywności rowerowych udało się stworzyć mapy cieplne wielu miejsc w Polsce. Pokazują one gdzie, kiedy i kto korzysta z roweru. Teraz, im więcej pojawia się nowych aktywności w kampanii, tym bardziej szczegółowe stają się wizualizacje rowerowych przejazdów, nawet w ujęciu lokalnym.

 

„Serwis pomoże znaleźć  informacje o aktywnościach rowerowych dla osób podchodzących do tego w naukowy sposób, ale przyda się również przy projektowaniu nowej lub polepszaniu obecnej infrastruktury rowerowej. To nasz wkład w budowanie przyjaznej cyklistom rowerowej Polski” – podkreśla Justyna Łukasiewicz, koordynator kampanii Kręć Kilometry po technologię, Fundacja Allegro All For Planet.

 

Serwis będzie rozwijany o kolejne funkcje. Kilka z nich zaprojektowali młodzi programiści w czasie dwóch 24-godzinnych hackathonów, które odbyły się w Poznaniu i Warszawie. Kolejny, trzeci już wkrótce w Lublinie.

 

„Nasz serwis i potrzebę jego powstania przedyskutowaliśmy również z rowerowymi urzędnikami, aktywistami i blogerami na open dialogach w Poznaniu i Warszawie. Teraz to od aktywności miłośników dwóch kółek zależy jak szczegółowe będą mapy przejazdów po polskich ścieżkach rowerowych” – dodaje Krzysztof Śpiewek.

 

Serwis Rowerowa Polska jest darmowy i oparty o dane z kampanii Kręć Kilometry po technologię oraz inne źródła open source dostępne w Polsce.

 

„To pierwszy w Polsce serwis oparty o tak dużą liczbę udostępnionych za darmo danych z różnych źródeł. Doskonale pokazuje ideę open source oraz open data, dając analityczne narzędzie przydatne w lokalnych rowerowych politykach publicznych. Liczba raportów jakie można stworzyć na podstawie tych analiz jest ogromna i będzie się zwiększać wraz z dodawaniem nowych danych” – podsumowuje Wojciech Sańko z Koduj dla Polski.

 

Strona portalu to https://rowerowapolska.pl

 

inf. prasowa, foto: własne

Fundacja All For Planet