Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

Wypadek masowy- relacja z ćwiczeń w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie

Dziś odbyły się pierwsze na Warmii i Mazurach ćwiczenia na tak dużą skalę, mające na celu przetestowanie procedur obowiązujących w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie na wypadek zdarzenia masowego polegającego na skażeniu chemicznym.

Według scenariusza „wypadek” wydarzył się pod Mrągowem. Około godz. 10 nastąpiło zderzenie cysterny, transportującej groźną substancję chemiczną z autobusem przewożącym 25 osób, w tym 15 uczniów w wieku 16-17 lat. Dziesięcioro poszkodowanych dzieci zostało odkażonych wstępnie w kontenerze do dekontaminacji masowej, który był rozstawiony przed Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie. Pozostałe dzieci zostały zdekontaminowane z Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Wszyscy nieletni pacjenci otrzymali profesjonalną pomoc medyczną w naszym szpitalu, co wymagało dużej sprawności personelu Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz współpracy z innymi oddziałami szpitala.

Do ćwiczeń zaangażowały się dwa szpitale (Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie), a także liczne służby ratunkowe. W ćwiczeniach uczestniczyli również pozoranci (studenci pielęgniarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz słuchacze Szkoły Policealnej im. prof. Religi w Olsztynie), co jeszcze bardziej uwiarygodniło tę akcję i umożliwiło przećwiczenie wszystkich wytycznych w praktyce oraz współpracy w tym zakresie Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Olsztynie.

Po zakończonej akcji odbyło się wstępne podsumowanie dzisiejszych działań.


– Bardzo się cieszę, że podołaliśmy temu ćwiczeniu, że potrafimy się sprawnie zorganizować, a to jest bardzo ważne, bo oznacza, że nasi pacjenci będą bezpieczni, gdyby takie zdarzenie zaistniało – podkreśliła dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Serdecznie dziękujemy również studentom, którzy byli pozorantami podczas tej akcji. Bardzo doceniamy Wasze zaangażowanie.

inf. prasowa
28-05-2019