Porozumienie ws. sprzedaży Stomilu …

Zgodnie z wcześniejszymi  zapowie…

Odpowiedzialnie w góry! PKL, TOPR i…

Za porady podziękujesz nam z góry …

Muzyczne Dialogi nad Bugiem

XXIX Ogólnopolskie Prezentacje Kul…

Zabytkowy pociąg w Olsztynie

Nie lada gratka czeka na miłośnikó…

Olsztyn: Leśna "piątka" w sam raz n…

W środę, 17 lipca nad Jeziorem Dłu…

«
»

Wycieczka rowerowa z Palmą na rowerze 20.03.2016

Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza rowerzystów na wycieczkę rowerową „Z Palmą na rowerze” w dniu 20 marca 2016  r. (niedziela).

Planujemy przejazd zorganizowaną grupą rowerową z Myszyńca do miejscowości Łysy. Celem wycieczki jest udział w festynie z okazji Niedzieli Palmowej /wkrótce program festynu/ i zwiedzenie m. Łyse. Chętni będą mogli wziąć udział w Mszy św.

Udziału w wycieczce po zgłoszeniu na email chęci uczestnictwa i uzyskaniu potwierdzenia wpisania na listę uczestników.
Osoby, które chcą skorzystać z transportu powinny wpłacić wpisowe wysokości 60 zł/osoby (transport osoba + rower).
Termin zgłoszeń chęci udziału do 10 marca 2016 r. Liczba miejsc ograniczona, w przypadku wyczerpania miejsc uczestnik może wziąć udział pod warunkiem uzgodnienia miejsca spotkania w Myszyńcu oraz dojazdu na własną rękę do Myszyńca i powrotu

W zgłoszeniu podajemy: Nazwisko i imię, numer telefonu komórkowego do kontaktu oraz nr legitymacji PTTK. .

Dojazd do Myszyńca samochodami osobowymi lub autobusem PKS (odjazd z Olsztyna godz. 7:00, odjazd z Myszyńca godz. 16:40 lub 18:20) we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania ze zorganizowanego przejazdu osób i transportu rowerów z Olsztyna do Myszyńca. Po dojechaniu samochodami przesiadamy się na rowery (ok. 25 km) z Myszyńca do miejscowości Łysy, gdzie będziemy uczestniczyć w festynie z okazji Niedzieli Palmowej /program festynu/.
W m. Łyse zobaczymy drewniane chałupy kurpiowskie i zwiedzimy XIX-wieczny drewniany kościół parafialny z malowidłami i kolekcją palm kurpiowskich. Podczas jarmarku będzie można spróbować regionalnych potraw, zakupić wytwory sztuki ludowej, a także obejrzeć przegląd pieśni i tańca zespołów regionalnych.

Planowany jest wyjazd samochodami z rowerami o godz. 8:00 z Olsztyna (miejsce zbiórki zostanie ustalone z zapisanymi uczestnikami). Powrót do Olsztyna ok. godz. 18:00. Łączny dystans ok. 50 km. Trasa będzie przebiegać drogami o zróżnicowanej nawierzchni. Zachęcamy do sprawdzenia stanu technicznego roweru i przygotowania kondycyjnego. Wycieczkę rowerową poprowadzą Dariusz Stecki i Sławomir Buchowski.

Osoby w wieku poniżej 18 lat mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Podczas wycieczki obowiązuje regulamin rajdów rowerowych Klubu Turystyki Rowerowej 4R.

Uczestnicy posiadający aktualną legitymację PTTK są ubezpieczeni, pozostali uczestnicy mogą ubezpieczyć się indywidualnie. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami. Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela roweru. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.

Niedziela Palmowa we wsi Łyse w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jest jedną z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu. Łyse słynęły „od zawsze” z największych palm, bo jak powiadają Kurpie wysokie palmy miały zapewnić długie życie, dorodne dzieci i urodzaj w polu. Tradycja święcenia własnoręcznie wykonanych palm sięga XVII w. Na Kurpiach, wielkanocnej palmie przypisywano magiczną moc. Zatknięta za świętym obrazem miała chronić gospodarstwo przed nieszczęściami i zapewnić dobre zdrowie domownikom. Wystawione w oknie palmy chroniły domostwo od uderzenia pioruna, a użyte do wyganiania bydła na pierwszy wiosenny wypas zapewniały dostatek mleka przez cały rok. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską odbył się w 1969 r. Od tego czasu odbyło się już 37 konkursów.

W Myszyńcu znajduje się kościół wybudowany w latach 1909-1922 przez Franciszka Przecławskiego wybudowany według projektu Adolfa Schimmelpfenniga. Jest to budynek neogotycki, murowany z cegły, pięcionawowy, halowy ze starymi feretronami i dwoma bocznymi barokowymi ołtarzami z XVIII w. oraz pojezuicka murowana dzwonnica z XVIII w. W fasadzie dwie wysokie wieże przyozdobione drewnianymi elementami w kształcie wycinanek ludowych. Świątynia została wybudowana na miejscu kilku wcześniej wznoszonych kolejnych drewnianych kościołów. Przy wejściu dwie kuny żelazne (obręcze zakładane na szyję i zamykane na kłódkę), w które zakuwano – głównie w niedzielę i dni targowe- przestępców oraz osoby naruszające zasady moralne oddając ich tym samym pod osąd publiczny. Kuny myszynieckie należą do grona nielicznych tego typu przedmiotów w Polsce.

W roku 1999 kościół został wyniesiony do godności kolegiaty, a w 2013 Papież Franciszek podniósł go do godności Bazyliki Mniejszej.

źródło: 4r.olsztyn.pl
foto: własne