Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo na stoku

Trwają ferie zimowe. Wielu mieszkańców wyruszyło na stoki narciarskie, by aktywnie wypoczywać na nartach i deskach snowboardowych. Podczas zimowych szaleństw należy stosować się do obowiązujących przepisów i zasad. Starajmy się jeździć bezpiecznie i nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.
Zawsze wybierajmy trasy o stopniu trudności odpowiednim do naszych umiejętności i kondycji. Weźmy także pod uwagę stan techniczny trasy oraz warunki atmosferyczne.

Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem osoba, która nie ukończyła 16 roku życia jest obowiązana do jazdy w kasku ochronnym. Namawiamy jednak do korzystania z kasku niezależnie od wieku, ponieważ w przypadku niebezpieczeństwa może on uratować nam życie.

Mimo, że za jazdę w stanie nietrzeźwości na nartach lub desce snowboardowej grozi kara grzywny, nadal zdarzają się  przypadki lekceważenia tego przepisu. Przykładem może być chociażby niedawny incydent w Szczyrku, kiedy to nietrzeźwy 32-latek zjechał z trasy i ugrzązł w głębokiej zaspie. Nie obyło się bez interwencji policjantów i ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za swoje czyny nieodpowiedzialny narciarz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Narciarze i snowboardziści, zarówno początkujący jak i doświadczeni, powinni przestrzegać Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, który zawiera zasady poruszania się na stoku. Brawura i nierozważne zachowanie mogą doprowadzić do groźnych wypadków.

W tym roku policjanci z siedmiu województw podczas służby na zorganizowanych terenach narciarskich czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających ze stoków. Realizowanych jest również przez Policję wiele działań informacyjno – edukacyjnych w ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku”. Projekt ten został zainaugurowany przez Policję 15 stycznia br. podczas Światowego Dnia Śniegu w Zakopanem.

 

Zachęcamy także najmłodszych uczestników atrakcji zimowych do udziału w konkursie plastycznym na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Prace można nadsyłać do 20 lutego br., a szczegóły na temat konkursu wraz z regulaminem można znaleźć na stronie Policja.pl ►

  • KWP w Krakowie:

– Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa” ►
Bezpiecznie w kasku VI edycja ►
– Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem ►

  • KWP w Katowicach:

Śląscy policjanci wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku ►

źródło: policja.pl
foto: własne