Powiat braniewski. Turystycznie i s…

Zarząd Powiatu Braniewskiego wybrał…

5. Urodziny ,,Biegu na 6 Łap"

25 lutego 2018 roku zapraszamy do S…

Rzeka Łyna w Rezerwat Przyrody Las …

Rezerwat przyrody Las Warmiński im.…

Diverse NIGHT of the JUMPs: motocyk…

Mistrzostwa Świata we Freestyle Mot…

Nocny Kochanek w Słowianinie 03.03.…

Fani Nocnego Kochanka deklarują, że…

«
»

Wrocławskie Przejście 1977 – 2005

We Wrocławiu jednym z ciekawszych miejsc wartych obejrzenia jest skrzyżowanie ulic Świdnickiej z ul. Piłsudskiego.Będąc tam zobaczysz czternaście rzeźb  zastygłych w ruchu. Zwykłe szare, anonimowe  postacie ludzkie wstępujące pod ziemię po jednej stronie ulicy by po odbyciu symbolicznego marszu ukazać się po przeciwnej stronie.
Przejście 1977-2005 bo taką nazwę nadał tej instalacji ulicznej autor Jerzy Kalina zostało odsłonięte 13 grudnia 2005 w rocznicę stanu wojennego. Symbolizuje to przejście zwykłych, szarych ludzi do wolnej Polski.

więcej o artyście:

Jerzy Kalina (ur. 15 kwietnia 1944 w Garwolinie) – rzeźbiarz, twórca scenografii teatralnych i filmowych, witraży, filmów animowanych i dokumentalnych, twórca instalacji, jeden z pierwszych performerów w Polsce. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych otrzymując w 1971 dyplom na wydziale malarstwa u S. Gierowskiego. Oprócz licznych ulotnych instalacji i performance’ów, które prezentował w latach 70., wykonał m.in. pomnik ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu, Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej i pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w warszawskiej AWF. Jest też scenografem, m.in. twórcą oprawy papieskich mszy podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Tworzył też scenografie teatralne, współpracował m.in. z Janem Peszkiem i Kazimierzem Kutzem, w warszawskich teatrach Małym, Studio, Narodowym oraz krakowskim Starym. Wystawił również kilka własnych spektakli teatralnych. Otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. w 1977 nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida (za „Przejście”), w 1984 nagrodę „Solidarności” (za oprawę plastyczną pogrzebu ks. Popiełuszki), w 1986 nagrodę im. Brata Alberta (za organizację i uczestnictwo w Ruchu Kultury Niezależnej) i w 1990 nagrodę Ministra Kultury i Sztuki „Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku” (za instalację „Czas Niepokornych”).

źródło: własne  /  info o artyście- miastowroclaw.blox

Tagi