Aleksandra Grysz została Miss Warmi…

W sobotę (9 grudnia 2017) w Hotelu …

Oszczędzanie się opłaca!

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgo…

75. Rajd Polski rundą Mistrzostw Eu…

Światowa Rada Sportów Motorowych FI…

Szer. Sandra KRUK Wicemistrzyni Świ…

Walka na ringu czy służba wojskowa?…

Moda: świąteczna kolekcja MOHITO Li…

Projektanci MOHITO przygotowali kol…

«
»

Wolontariat miejski w Olsztynie

Latem w Olsztynie odbędzie się kilka ciekawych wydarzeń, takich jak prestiżowe zawody w siatkówce plażowej czy Olsztyn Green Festival. W związku z tym, w naszym mieście pojawiła się szansa na rozwój profesjonalnego wolontariatu miejskiego.

Wzorem innych miast chcemy zbudować silną reprezentację zaangażowanych w życie Olsztyna mieszkańców – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Cechą wspólną wszystkich form wolontariatu miejskiego jest poczucie silnego związku z lokalną społecznością i dumy z pracy na rzecz własnego miasta. Wolontariusze miejscy przechodzą ciekawe szkolenia, między innymi z wiedzy o mieście, jak być widocznym i rozpoznawalnym na ulicach miasta czy jak pomagać mieszkańcom, turystom czy gościom Olsztyna w poruszaniu się po mieście i jego kulturalno-społecznej topografii. Grupa mieszkańców może w ten sposób stać się prawdziwymi ambasadorami swojego miasta. Od lat współpracuję z wolontariuszami w Olsztynie i wiem, że w naszych mieszkańcach drzemie wielki potencjał zaangażowania w lokalne inicjatywy. Idea profesjonalnego miejskiego wolontariatu bardzo mi się podoba i uważam, że należy taki wolontariat budować w Olsztynie  – komentuje Monika Michniewicz, Dyrektor Biura ds. współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Olsztyna.

W Olsztynie działa już wiele form wolontariatu, na ich bazie można wybudować nową jakość, czyli grupę miejskich wolontariuszy – ambasadorów Olsztyna. Idea takiego wolontariatu jest bardzo nośna i może dać olsztyniakom szansę na lepsze poznanie własnego miasta, na wykorzystanie i wzbogacenie swojego potencjału i związanie emocjonalne z Olsztynem.  Olsztyn rozwija się szybko, przybywa nie tylko inwestycji, ale także imprez wszelkiego rodzaju oraz inicjatyw społecznych – uzasadnia Dorota d`Aystetten, Asystent Prezydenta ds. Specjalnych Projektów Społecznych.

Idea wolontariatu miejskiego upowszechnia się w Polsce coraz bardziej. Punktem zwrotnym było niewątpliwie EURO 2012, kiedy to oprócz wolontariatu UEFA, związanego bezpośrednio z imprezą sportową, na ulice Miast Gospodarzy wyszły rzesze wolontariuszy miejskich. Tak było na przykład w Gdańsku, gdzie Miejskie Centrum Wolontariatu przeprowadziło rekrutację i przeszkoliło ponad 500 wolontariuszy miejskich. Zostali oni wyposażeni w wiedzę między innymi na temat komunikacji międzyludzkiej i międzykulturowej, pierwszej pomocy czy topografii miasta. Co nam dało EURO 2012? Nauczyło nas kultury zaufania. Nauczyliśmy się rozmawiać ze sobą, dochodzić do kompromisu i współpracować, jako wydziały i jednostki miejskie oraz wszelkiego rodzaju służby. Zbudowaliśmy profesjonalny miejski wolontariat, który świetnie funkcjonuje do dziś. – Magdalena Skiba, Kierownik Referatu Współpracy w Wydziale Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miasta Gdańska

Wolontariusze miejscy są potrzebni w wielu obszarach działań. Przy obsłudze dużych imprez sportowych czy muzycznych zajmują się kierowaniem przyjezdnych na miejsce imprezy, na przykład na dworcach czy w centrum miasta, udzielają informacji zarówno o samej imprezie, jak i o mieście, jego atrakcjach i walorach, są także na miejscu danego wydarzenia.

Wolontariusze miejscy mogą czynnie wspierać tak ważną dla lokalnej społeczności inicjatywę jaką jest Budżet Obywatelski. Ich udział z pewnością ułatwi mieszkańcom dostęp do informacji na temat Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, jego organizacji i efektów – podsumowuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

inf. prasowa UM Olsztyn

Tagi