Olsztyn: 90-lecie LOP

11 grudnia 2018 r. w olsztyńskiej R…

Świąteczny "Bieg na 6 łap" w Olszty…

Dziś 16 grudnia 2018 r. w Schronisk…

parkrun Olsztyn #60 - zdjęcia

Przy temperaturze około zero stopni…

Węglowodany w diecie sportowca. Jak…

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie…

Deszczowe bieganie podczas CITY TRA…

Weekend 8-9 grudnia 2018 nie należa…

«
»

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. Nowi oficerowie zasilili 4. Warmińsko – Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 113 absolwentów rocznego Studium Oficerskiego w Akademii Wojsk Lądowych zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski. Nowo promowani podporucznicy, którzy przyszli do Studium ze środowiska cywilnego, właśnie rozpoczynają służbę na stanowiskach dowódców plutonów, również w naszym regionie, w tym
w 42. batalionie lekkiej piechoty w Morągu oraz w kompanii dowodzenia w Olsztynie.

 

Jedną z nich jest ppor. Paulina Kacprzycka, która została skierowana do 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie. – Czuję dziś wielką dumę nosząc mundur oficera Wojska Polskiego, jednak także wielką odpowiedzialność, nie tylko jako przyszły dowódca, ale także jako obywatel.

Na pytanie dlaczego zdecydowała się wstąpić w szeregi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, odpowiada krótko: – To wspaniała okazja na rozwój osobisty i zawodowy, przygoda oraz satysfakcja ze służby Ojczyźnie.

Dziś ta szansa stoi przed każdym, bez względu na wykonywany zawód lub miejsce zamieszkania. Żołnierzy WOT łączy jedno – chęć obrony i wspierania lokalnych społeczności. Żołnierze TSW mają możliwość rozwijania hartu ducha, pracy w ciekawych zespołach, zdobywania nowych doświadczeń, zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju w duchu patriotyzmu i tożsamości narodowej, a także udziału w dynamicznych szkoleniach z użyciem nowoczesnego sprzętu wojskowego. Okres pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej zalicza się do wysługi (stażu pracy),

a każdy żołnierz TSW po 3 latach służby w Wojskach Obrony Terytorialnej może kontynuować służbę w zawodowej służby wojskowej.

Obecnie trwa nabór Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) do Batalionów w Morągu, Braniewie, Giżycko i Olsztynie.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do TSW mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień, w tym przypadku do WKU w Ostródzie, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Elblągu. Do służby w tych batalionach preferowani są mieszkańcy powiatów: ostródzkiego, iławskiego, nowomiejskiego, działdowskiego, braniewskiego, elbląskiego, lidzbarskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, węgorzewskiego, gołdapskiego, giżyckiego, mrągowskiego, nidzickiego, olsztyńskiego oraz szczycieńskiego.

 

autor: Monika JABŁOŃSKA
foto: Andrzej OPACIAN

 

Tagi