Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Weekend wielkanocny na drogach Warmii i Mazur – kronika policyjna

Od piątku na drogach Warmii i Mazur doszło do 10 wypadków, w wyniku których 2 osoby zginęły, a 18 zostało rannych. Do najtragiczniejszych zdarzeń podczas weekendu wielkanocnego doszło pod Iławą oraz Lidzbarkiem Warmińskim. Podczas pierwszego zdarzenia zginął 28-letni pasażer opla kierowanego przez pijanego 38-latka. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. W drugim wypadku śmierć poniosła 33-letnia pasażerka hondy – matka dwójki dzieci. W tym czasie policjanci odnotowali ponad 100 kolizji i wyeliminowali z dróg blisko 30 pijanych kierowców. W tym samym okresie ubiegłego roku funkcjonariusze odnotowali większą liczbę wypadków oraz osób rannych. Było także więcej pijanych kierujących. Co ważne, nikt wówczas nie zginął. Przed nami powroty – zadbajmy o swoje i innych bezpieczeństwo.

Podczas wielkanocnego weekendu, tak jak i w latach poprzednich nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci z drogówki. Na trasach wylotowych można spotkać więcej patroli. Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

Policjanci kontrolują także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach.

Przed nami powroty. By podróż po świątecznym wypoczynku przebiegała bezpiecznie i spokojnie, kierowcy nie powinni odkładać jej na ostatnią chwilę. Wieczorem, szczególnie na głównych drogach powiatu może być tłoczno. Każdy będzie chciał jak najszybciej wrócić do domu. Niestety często właśnie pośpiech jest przyczyną wypadków. Drodzy kierowcy – noga z gazu – zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

Policjanci przypominają też, że nietrzeźwi kierowcy to często ci, którzy pili nie tuż przed wyjazdem, ale np. poprzedniego dnia wieczorem. Warto pamiętać o tym, zanim wsiądziemy za „kółko”.

Iława

Oficer dyżurny iławskiej policji otrzymał zgłoszenie o wypadku na trasie Susz-Bałoszyce. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie ustalili, że kierujący samochodem opel nie dostosował prędkości do warunków drogowych  na skutek czego podczas wymijania innego pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku ruchu zjechał na prawe pobocze po czym straci kontrolę nad pojazdem uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł pasażer opla natomiast kierujący z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Iławie. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że 38 – letni Mirosław P. kierował oplem mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek policjantów i prokuratora zastosował tymczasowy areszt wobec mężczyzny. 38-latek najbliższe trzy miesiące spędzi w zakładzie karnym.

Do kolejnego wypadku doszło na trasie Falknowo – Ulnowo. Kierujący bmw na prostym odcinku drogi również nie dostosował prędkości do warunków drogowych, zjechał na lewy pas, a następnie na lewe pobocze najeżdżając na przydrożne drzewo. 23 – latek z poważnymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Olsztynie.

W tym okresie funkcjonariusze skontrolowali łącznie 86 pojazdów. W wyniku tych działań zatrzymali 5 dowód rejestracyjnych,  nałożyli 25 mandatów karnych, zastosowali  8 pouczeń. Najczęstszym przewinieniem kierowców było przekraczanie dopuszczalnej prędkości, za co mandatami ukaranych zostało  18 uczestników ruchu drogowego, a za naruszenia przepisów przez pieszych wystawiono 4 mandaty. Podczas tego świątecznego okresu  policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 2 nietrzeźwych kierujących.

Lidzbark Warm.

Od piątku do niedzieli na drogach powiatu doszło do kilku drobnych kolizji oraz tragicznego w skutkach wypadku, w którym zginęła 33-letnia pasażerka auta.

Do zdarzenia doszło wczoraj kilka minut po godzinie 12.00 na trasie Miłogórze – Kraszewo. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia kierujący samochodem m-ki Rover z nieustalonych przyczyn wpadł w poślizg, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z prawidłowo jadącym z naprzeciwka samochodem marki Honda Civic, którym podróżowała 5-osobowa rodzina. Troje dorosłych i dwójka małoletnich dzieci.

W wyniku tego zdarzenia pomimo podjętej reanimacji śmierć poniosła 33-letnia pasażerka hondy. Pozostali podróżujący trafili do szpitali w Olsztynie i Bartoszycach. Kierujący ma połamane nogi, żebra oraz obojczyk. Drugi z mężczyzn doznał urazu stóp i ogólnych potłuczeń ciała. Natomiast pokrzywdzone w wypadku dzieci zostały przetransportowane do szpitala z ogólnymi potłuczeniami ciała.

Kierujący roverem jechał sam. Mieszkaniec powiatu bartoszyckiego w stanie krytycznym z obrażeniami głowy został przetransportowany pogotowiem lotniczym do szpitala w Olsztynie.

W miejscu wypadku przez ponad 5 godzin trwały utrudnienia w ruchu.

Funkcjonariusze zatrzymali też 1 nietrzeźwego kierującego. Dziś kilka minut po północy na ulicy Olsztyńskiej w Lidzbarku Warmińskim załoga karetki pogotowia wraz z funkcjonariuszem policji zauważyli volkswagena polo, którego kierujący poruszał się po całej szerokości jezdni wjeżdżając na krawężniki. Mężczyźni zatrzymali kierującego. Po wyjściu z auta mieszkaniec Olsztyna miał problem z utrzymaniem równowagi i nie potrafił logicznie wytłumaczyć swojego zachowania.  Mężczyźni wyczuli od kierującego zapach alkoholu. Od 47-latka została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu.

Łącznie przez 3 dni funkcjonariusze nałożyli 28 mandatów karnych, w tym 14 za przekroczenie dozwolonej prędkości i 8 mandatów za kierowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Szczytno

Od piątku do poniedziałku policjanci skontrolowali 150 pojazdów, nałożyli 70 mandatów karnych i zastosowali 33 pouczenia. 64 kierowców popełniło wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Priorytetem wszystkich policjantów pracujących podczas tych świąt jest wyeliminowanie kierowców, którzy wsiedli za kółko po alkoholu. W miniony piątek około godziny 20.00 policjanci, w Szczytnie na ulicy Nauczycielskiej zauważyli kierującego seatem. Jechał on tzw. „szlaczkiem”. Funkcjonariusze zatrzymali 31-letniego mężczyznę do kontroli drogowej. Okazało się, że miał on ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. W sobotę parę minut przed godziną 18.00 policjanci z ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 35-letniego kierowcę. Mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierowcę skody. Natomiast dzisiaj w nocy o godzinie 3.00 policjanci skontrolowali 31-latka, który kierował hondą. Mężczyzna miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili mu dalszą jazdę. Teraz za swoje zachowani odpowiedzą oni przed sądem, a grozi im za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami do lat 10.

Elbląg

Łącznie przez 3 dni elbląscy policjanci skontrolowali 213 pojazdów. Największy ruch na drogach w okolicach Elbląga panował w piątek. Wtedy to policjanci zatrzymali do kontroli 102 auta. Za każdym razem przeprowadzano badanie trzeźwości kierowcy oraz sprawdzano stan techniczny pojazdu. Mimo dużej ilości kontroli funkcjonariusze nie trafili na kierującego będącego pod wpływem alkoholu. W 14 przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdu.  Najwięcej wykroczeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn a także skutek poważnych wypadków drogowych. Policjanci w 43 przypadkach ukarali kierowców mandatami właśnie za tę nadmierna prędkość.  Kierowcy często tłumaczyli się przedświątecznym pośpiechem. W 5 przypadkach ukarano mandatami kierowców przewożących dzieci bez wymaganych fotelików ochronnych.

Mrągowo

W ramach działań skontrolowano 65 pojazdów. Wszyscy zostali zbadani na zawartość alkoholu w organizmie, niestety 2 mężczyzn wyruszyło w drogę w stanie nietrzeźwości, a 1 w stanie po użyciu alkoholu.
Realizując działania policjanci nałożyli 52 mandaty na kierowców którzy naruszyli przepisy ruchu drogowego, w tym 36 za przekroczenie przez nich prędkości.  1 kierowcę ukarali za niestosowanie pasów i fotelików w podczas jazdy.
Przed sądem ze swojego zachowania tłumaczyć się będzie 4 kierowców. W tych dniach również 6 pieszych naruszyło przepisy ruchu drogowego.
W czasie działań funkcjonariusze zatrzymali 11 dowodów rejestracyjnych i 2 prawa jazdy.

Od piątku do poniedziałku na terenie powiatu mrągowskiego doszło do 1 wypadku drogowego i 6 kolizji drogowych.
W piątek tuż przed godziną 13.00 na trasie Mrągowo – Piecki kierujący osobowym peugotem zjechał na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku zderzenia dwoje dzieci przetransportowano śmigłowcem do szpitala w Olsztynie. Kierowca wraz z pasażerką trafili do miejscowego szpitala.
Teraz miejscowi policjanci wyjaśniają dokładne przyczyny i okoliczności tego wypadku.

W piątek tuż przed godziną 21.00 na ulicy Okulickiego w Mrągowie kierujący osobową mazdą zderzył się z kierującym fordem i odjechał z miejsca zdarzenia. Kilka minut później ten sam kierowca na tej samej ulicy zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z kierującą golfem. Jak ustalili policjanci, 53-letni kierowca mazdy dokonał nieprawidłowych manewrów ponieważ był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna tego dnia stracił prawo jazdy kategorii ABCE. Teraz będzie odpowiadał z kierowanie w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie dwóch kolizji.  
Według kodeksu karnego za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Taka sama kara grozi 36-letniemu mężczyźnie. On również zdecydował się wsiąść za kółko mimo, że wcześniej spożywał alkohol. Mrągowscy policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej na krajowej 16 w miejscowości Probark, około godziny 17.00 w sobotę. Jak wykazało badanie alkomatem, kierowca vw polo miał ponad 3,5 promila alkoholu. Mało tego mężczyzna prowadził mimo braku uprawnień do kierowania pojazdami.

Ostróda

Od minionego piątku nie odnotowano poważniejszych zdarzeń drogowych. Nie doszło do żadnego wypadku drogowego, funkcjonariusze pracowali tylko przy kilku niegroźnych kolizjach. Podczas jednej z kontroli stanu trzeźwości „wpadł” 45-latek, który w piątkowe popołudnie wsiadł za kierownicę mercedesa mając blisko pół promila alkoholu w organizmie. Z kolei w niedzielę do oficera dyżurnego zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że w miejscowości Smykówko drogą jedzie rowerzysta, który najprawdopodobniej jest pijany. Policjanci natychmiast pojechali we wskazane miejsce i sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało, że ma blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Teraz ze swojego postępowania będzie się tłumaczył przed sądem.

Najczęściej popełniane przez kierowców wykroczenia, to przekroczenie prędkości. Policjanci nie stosują „ taryfy ulgowej” i właśnie za to nałożyli większość mandatów karnych.

Olsztyn

Funkcjonariusze skontrolowali 323 pojazdy, oraz 9 osób pieszych, które zostały ukarane za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. W sumie nałożonych zostało 110 mandatów karnych na użytkowników dróg z czego aż 60 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. 5 mandatów dotyczyło niestosowania pasów oraz fotelików podczas jazdy.

Policjanci nie tyko wystawiali mandaty karne na kierowców niestosujących się do przepisów ruchu drogowego, 76 kierowców zostało pouczonych za mniej rażące wykroczenia. 5 pouczeń dotyczyło nieznacznego przekroczenia prędkości  przez kierowców a 3 dotyczyły osób pieszych.

9 kierowców nie zgodziło się z decyzją policjanta podczas kontroli drogowej w związku z czym funkcjonariusze sporządzili wnioski o ukaranie do sądu karnego.

Policjanci zatrzymali 22 dowody rejestracyjne od pojazdów, których stan wskazywał na ich niesprawność i realne zagrożenie podczas poruszania się po drogach.

W ciągu długiego weekendu na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 28 kolizji drogowych.

Z dróg policjanci wyeliminowali 4 nietrzeźwych kierujących, którzy odważyli się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Pisz

W trakcie trzech pierwszych dni działań na drogach powiatu piskiego było bezpiecznie. Nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Policjanci odnotowali jedynie dwie niegroźne kolizje. Wczoraj na terenie gminy Pisz kierujący pojazdem marki BMW najwyraźniej nie dostosował prędkości do warunków drogowych. 20-latek stracił panowanie nad samochodem i wjechał do przydrożnego rowu. Kierujący jechał sam. Nic mu się nie stało. Za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem.

Policyjna akcja trwa. Do tej pory funkcjonariusze skontrolowali 200 pojazdów. Nałożyli 53 mandaty karne, w tym aż 41 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Ponad 50 kierowców policjanci pouczyli za różnego rodzaju wykroczenia na drodze. W trakcie kontroli drogowych 4 kierowców straciło dowody rejestracyjne.

Podczas prowadzonych działań policjanci zatrzymali też 2 nietrzeźwych kierujących. Pierwszego z nich ujawnili  na terenie gminy Pisz. W sobotę przed godziną 22.00 piska drogówka zauważyła jadący pojazd marki VW Golf, którego kierowca na widok radiowozu gwałtownie przyspieszył. Po chwili funkcjonariusze zatrzymali auto do kontroli drogowej. Wcześniej zauważyli, że gdy volkswagen się zatrzymał kierowca przesiadł się na tylną kanapę. Golfem jechało dwóch młodych mężczyzn. Od obu z nich wyczuwalny był zapach alkoholu. W rozmowie z policjantami  29-latek przyznał się, że to właśnie on siedział za kierownicą. Badanie jego stanu trzeźwości  wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Pisz  tłumaczył się funkcjonariuszom, że przesiadł się na tylne siedzenie, bo się przestraszył i sądził, że policjanci tego nie zauważą.

Drugiego nietrzeźwego kierującego policjanci zatrzymali w niedzielę tuż po północy w Białej Piskiej. Kierowca pojazdu marki Audi miał ponad 2 promile.

Olecko

W ciągu trzech dni na terenie powiatu nie doszło do żadnych wypadków czy kolizji. Zatrzymano jednak 4 nietrzeźwych kierujących.  Ponadto funkcjonariusze skontrolowali 90 pojazdów, nałożyli 11 mandatów karnych, 3 pouczenia, zatrzymali 1 dowód rejestracyjny oraz 2 prawa jazdy.  

Pierwszego nietrzeźwego kierującego oleccy policjanci zatrzymali w minioną sobotę w miejscowości Rosochackie. Dawid T. kierował osobowym bmw mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali 20-latkowi prawo jazdy.

Kierującego w stanie po użyciu alkoholu oleccy policjanci zatrzymali również w sobotę około godziny 0.15 w Olecku. Jarosław W. kierował rowerem mając ponad 0,2 promila w organizmie.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany wczoraj około godziny 16.30 w miejscowości Golubki.   Jacek D. prowadził rower mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. 39-latek nie posiadał prawa jazdy

Ostatniego nietrzeźwego kierującego policjanci ruchu drogowego zatrzymali dzisiaj przed godziną 1.00 w miejscowości Kukowo. Daniel Z. kierował osobowym bmw mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali 30-latkowi prawo jazdy.

Teraz mężczyźni odpowiedzą przed sądem.

Giżycko

Giżyccy policjanci w trakcie Świat Wielkanocnych ujawnili czterech pijanych kierowców, dwóch z nich spowodowało kolizje drogowe.

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie miał 46 – letni mieszkaniec gminy Ryn. W takim stanie postanowił prowadzić samochód, a dokładniej mercedesa benz. Został zatrzymany przez policję 4 marca br

Zanim jednak na swojej drodze spotkał funkcjonariuszy, to spowodował kolizję. Mężczyzna wjechał na skrzyżowanie z ruchem okrężnym przy ulicy 1 – Maja i ulicy Olsztyńskiej w Giżycku, wjechał na wysepkę, najpierw uszkodził znak drogowy, po czym zjechał na przeciwległą stronę drogi i uszkodził dwa kosze betonowe oraz dwie betonowe ławki.

Mieszkaniec gminy Ryn za jazdę pod wpływem alkoholu odpowie przed sądem.

Natomiast do drugiego zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w Rynie. 21 – latek mając w organizmie prawie 2 promile alkoholu prowadził samochód marki audi. Wjechał na skrzyżowanie ulicy Świerczewskiego z ulicą Kościuszki, tam pojechał na wprost i uderzył w kamienny mur. 21 – latek trafił do policyjnego aresztu. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem.

Węgorzewo

Od piątku na drogach powiatu węgorzewskiego nie doszło do groźnego  wypadku drogowego. Policjanci interweniowali w związku z  kolizją drogową gdzie, kierująca osobową mazdą na prostym odcinku drogi zjechała na prawe pobocze jezdni, uderzyła samochodem w barierki ochronne a następnie  wjechała do przydrożnego rowu. W tym zdarzeniu nikt nie doznał obrażeń.

Ponadto policjanci skontrolowali 128 samochodów. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Ujawnili 17 popełnionych wykroczeń w ruchu drogowym m.in. za nadmierną prędkość czy przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Niestety, nie obyło się bez kar. Funkcjonariusze nałożyli 13 mandatów karnych oraz zastosowali pouczenia za naruszenie przepisów ruchu drogowego. W dwóch przypadkach policjanci mieli uwagi do stanu technicznego pojazdów w konsekwencji zatrzymali dowody rejestracyjne.

Braniewo

Podczas działań funkcjonariusze skontrolowali 65 pojazdów, nałożyli 25 mandatów z czego 18 za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Policjanci ruchu drogowego pracowali także na miejscu wypadku, do którego doszło w Braniewie. 4 kwietnia br., policjanci otrzymali informację, że przy ul. Fromborskiej w Braniewie doszło do wypadku. Patrol funkcjonariuszy obecny na miejscu ustalił, że 25 i 26-latka przechodziły prze przejście dla pieszych. Kiedy kobiety znajdowały się na końcowym jego etapie, zostały potrącone przez nadjeżdżający pojazd, którym kierowała 62-latka. Na skutek uderzenia jedna z pokrzywdzonych doznała złamania ręki, druga natomiast stłuczenia nogi. Funkcjonariusze przebadali 62-latkę na zawartość alkoholu – kobieta była trzeźwa. Nie potrafiła jednak powiedzieć, jak doszło do tego zdarzenia. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy.

Funkcjonariusze pracując na miejscu wykonali oględziny samochodu oraz miejsca, sporządzili także niezbędna dokumentację fotograficzną. Teraz policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego wypadku.

źródło: inf. prasowa KWP Olsztyn