Siódma wygrana Cinka. Zawodnik Kros…

Kross Racing Team podczas minioneg…

Polskie Koleje Linowe prezentują st…

Polskie Koleje Linowe SA (PKL), kt…

Rozbiegany Kleszczów czyli piątka i…

W tym roku zapowiada się mocno roz…

Dni morza w Ostródzie

Dni Morza na Mazurach !!!! Dlaczeg…

Skansen w Olsztynku: „Koń jaki jest…

Pokazy jeździectwa dziecięcego, hi…

«
»

Wcześniaki ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie dostały w prezencie terapeutyczne maskotki – ośmiorniczki

20 takich oto pięknych ośmiorniczek otrzymali pacjenci Oddziału Klinicznego Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Ośmiorniczki zrobili z antyalergicznej włóczki wolontariusze, którzy uczestniczą w ogólnopolskiej akcji charytatywnej dla wcześniaków w inkubatorach pod hasłem „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. Maskotki trafiają do najmniejszych dzieci, zwykle przebywających w inkubatorach.

– Naszym celem jest wsparcie wcześniaków w ich pierwszych dniach i często pierwszej walce o życie – dziergamy ośmiorniczki, które towarzyszą maluchom i dodają otuchy ich rodzicom – mówi Katarzyna Wiśniewska, lokalny koordynator akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków”. – Macki ośmiorniczek są skręcone na wzór pępowiny, którą w naturalny sposób dzieci bawią się jeszcze w łonie matki. Dzięki temu wcześniaki czują się bezpieczniej i są spokojniejsze, a tym samym nie wyrywają przewodów i rurek od aparatury medycznej, do której są podłączone.

Jedną z pacjentek oddziału, która otrzymała swoją ośmiorniczkę, jest niespełna 3-tygodniowa Natalka Chomej z podolsztyńskiego Wójtowa (na zdjęciu z mamą). Dziewczynka urodziła się w 33. tygodniu ciąży z wagą 2400 g.

– Pojawiły się u niej niespodziewane problemy zdrowotne, przez co musiała trafić do inkubatora – opowiada Katarzyna Chomej, mama Natalki. – Córeczka bardzo szybko zaprzyjaźniła się z tą maskotką. Chętnie się do niej przytulała, ciągała ją za macki. Widziałam, ze to ją uspokaja, dlatego teraz – kiedy leży już w zwykłym łóżeczku – nadal ośmiorniczka towarzyszy jej przez całą dobę.

Agnieszka Deoniziak
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie