parkrun Olsztyn #105 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć oraz…

Olsztyn: „Rozbudowa istniejącej in…

W dniu dzisiejszym (18 październik…

Olsztyn: Marcin Margielewski goście…

O obyczaju i życiu arabskich szejk…

CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden …

Niby w mieście, ale w naturze! B…

4. Cross Bielański

10 km biegu sztafetowego? To możli…

«
»

UNO z wizytą podczas Dni Otwartych Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie

Dni Otwarte Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie, to niezwykle ważne wydarzenie. Olsztyński Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie nie tylko dba o wartość naszego pieniądza, ale prowadzi szereg niezwykle ważnych programów edukacyjnych, które znacząco podnoszą poziom wiedzy rynkowej i ekonomicznej dzieci i młodzieży z Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela.Od listopada 2007 pod egidą olsztyńskiego NBP jesteśmy zaangażowani w takie kampanie jak:
„Nie daj się nabrać!”
„Oszczędzanie się opłaca!”
„Euro, jedna waluta dla jednej Europy”
„Akademia Obrotu Bezgotówkowego”
Materiały edukacyjne dotyczące tych kampanii są na www.unoolsztyn.pl.tl/wazne
W ubiegłym roku ,olsztyński NBP i Centrum Informacji o Euro NBP, przygotowały świetny program o euro ,który poprowadzono w niezwykle atrakcyjnej formie debaty z wykorzystaniem logiki ,erystyki i retoryki.
Serdecznie dziękujemy poprzedniemu Dyrektorowi NBP w Olsztynie Panu Andrzejowi KOWALCZYKOWI, oraz obecnej Pani Dyrektor, Hannie BŁOŃSKIEJ, oraz pracownikom ,Pani Annie KARPIAK-OLSZEWSKIEJ, Pani Wiolecie WASILEWSKIEJ i Panu Markowi GRYGOROWICZOWI, za niezwykle cenną dla dzieci i młodzieży działalność edukacyjną oraz za zaproszenie nas do udziału w Dniach otwartych jako Przyjaciół NBP.

Zbigniew Majchrzak

Otwarte sejfy, sztaby złota w dłoni i wypieki na twarzy podczas akcji „Poznaj NBP” w Olsztynie

– To była ciekawa lekcja o Narodowym Banku Polskim. Można było nawet podnieść dwie sztaby złota razem warte prawie 4 mln zł oraz poznać historię pieniądza – mówili uczniowie jednego z olsztyńskich gimnazjów podczas Dni Otwartych NBP w Olsztynie.
Tegoroczne Dni Otwarte w banku centralnym w Olsztynie (16– 22 maja) przebiegały pod hasłem „Poznaj NBP”. Droga do poznania wiodła przez bogato ilustrowane wystawy wzbogacone ciekawymi eksponatami i urządzeniami multimedialnymi. Podczas tej podróży goście dowiadywali się czym zajmuje się Narodowy Bank Polski, czym jest inflacja, jaki jest cel inflacyjny i poznawali nowe aplikacje NBP. Całe rodziny brały udział w grze edukacyjnej i wygrywały atrakcyjne nagrody. Najmłodsi bawili się stawiając pierwsze kroki w świecie ekonomii, rodzice sprawdzali swoją ekonomiczną wiedzę.
Jednak w dni robocze drzwi banku najczęściej otwierały się przed zorganizowanym grupami szkolnymi. Dzieci i młodzież z Olsztyna, Baranowa, Rusi, Barczewa, Szczytna, Nidzicy, Gietrzwałdu i innych okolicznych miejscowości ustawiały się w kolejce, aby poznać NBP od kuchni.
Uczniom najbardziej spodobał się escape room. Po rozwiązaniu zagadek wychodzili z niego z wypiekami na twarzy. Jeszcze długo później przeżywali bankową przygodę. Uczestnicząc w grze edukacyjnej odwiedzali stanowiska: działalność emisyjna, NBP portfel, bank banków, stabilność cen. Układali puzzle, oglądali sztaby złota, otwierali sejfy. Sporo emocji wzbudzały sztaby złota. Na koniec wszyscy robili sobie pamiątkowe zdjęcia, w specjalnie przygotowanej na tę okazję fotobudce. Po kilku godzinach wychodzili z banku zachwyceni.
Także naprzeciwko budynku banku wiele się działo. Siedziba oddziału mieści się przy Al. Marszałka Piłsudskiego, któremu poświęcono wystawę „Droga do Niepodległej”, a animatorzy prowadzili grę, która pozwalała jej uczestnikom bliżej poznać postać Marszałka.


Tekst: Anna Karpiak-Olszewska. Fot. Zbigniew Majchrzak