Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

UNO Przyjaciołom

09.12.2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza odbył się program podsumowujący udział Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela. Dotyczył on niezwykle ważnych społecznie inicjatyw z okazji: 70-lecia Narodowego Banku Polskiego, 185-lecia polskiej bankowości centralnej, 15-lecia Rzecznika Praw Dziecka, 70-lecia Polikliniki MSW w Olsztynie i 18-lecia Olsztyńskiej Szkoły Wyższej.
Ceremonię rozpoczęła przemowa dyrektorki I LO, pani Jolanty Skrzypczyńskiej. Następnie prowadzący, pan Zbigniew Majchrzak poprosił o wyjście na środek dzieci z Przedszkoli numer 1, numer 24, numer 39 i „Promyczek” i szkoły podstawowej „Piątka”, które odebrały noworoczne upominki. Później nastąpiła seria krótkich, 15-minutowych wykładów w wykonaniu Pani Doroty Hermanowicz, dyrektorki Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej („Determinanty trafnego wyboru zawodu”) i doktora Mariusza Wawrzyniaka, przedstawiciela Olsztyńskiej Szkoły Wyższej („Wartość wykształcenia i wykształcenie jako wartość”). Nie zabrakło również gości honorowych, między innymi kombatantów RP. Jeden z nich również wygłosił krótkie lecz zapadające w pamięć przemówienie. Następnie mieliśmy okazję wysłuchać pań Anny Karpiak-Olszewskiej i Wiolety Wasilewskiej z Narodowego Banku Polskiego (Bezpieczne finanse i euro”) oraz samego pana Zbigniewa Majchrzaka („Rynek pracy, strategie konkurencji”). Jedynka gościła w tym dniu naprawdę wiele osobistości, które swoją działalnością i wsparciem przyczyniły się do rozwoju Olsztyna. Uroczystość pokazała, jak razem można realizować wspólny cel, jakim jest program Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela, kreujący ambitną i przedsiębiorczą młodzież doskonalącą się zarówno moralnie, jak i intelektualnie. Jako jedna z uczennic miałam okazję dowiedzieć się, jakie czynniki powinnam brać pod uwagę, zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej pracy. Najważniejszymiz nich okazały się stan zdrowia, osobowość oraz zainteresowania i zdolności. Zaciekawiły mnie przykłady podawane przez panią Dorotę oraz sam sposób prowadzenia wykładu – prowadzony swobodnie, lecz przekazujący jednocześnie przydatne informacje. Pan Mariusz natomiast opierał się na badaniach publicznych oraz procentowo przedstawionych danych, interesujące wydało mi się to, jak zmieniały się one na przestrzeni lat. Dzięki liczbom lepiej można było zrozumieć i uświadomić sobie istotę omawianego problemu. Pan kombatant natomiast dzięki wspomnieniom przypomniał, jak ważnym fundamentem jest w życiu wiedza. Kampania NBP naświetliła zagrożenie, które jest często bagatelizowane, a może być katastrofalne w skutkach – podpisywanie umów o pożyczki, które nie zostały przez nas do końca przeczytane. Później dowiedziałam się o polityce wobec waluty, jaką jest euro i korzyściach jej wprowadzenia w Polsce. Cykl wykładów został zamknięty przez pana Zbigniewa, mówiącego o tym, co dzieje się obecnie
na rynku oraz konkurencji między firmami i korporacjami, a także ich strategiach. Uważam, że takie przedsięwzięcia powinny być częściej organizowane, nie tylko w I Liceum Ogólnokształcącym, lecz w innych szkołach. Integracja powinna być widoczna, zwłaszcza w takich aspektach jak edukacja. Dzięki wykładom udało mi się wynieść wiele istotnych informacji, uświadomiona zostałam o wielu rzeczach, z których nawet nie zdawałam sobie sprawy. Mam nadzieję, że zostanie zorganizowane jeszcze niejedno takie spotkanie.

Aleksandra Szczęsnowicz, I LO

Przyjaciel to KTOŚ na kim zawsze można polegać.Ale relacja ta musi być przechodnia, czyli należy być przyjacielem dla Przyjaciela.Jest to zatem wyższy poziom interakcji niż ten ,który wynika z zapisów Art 30-33 Konstytucji RP i zasad określonych w Honorowych Patronatach. My okazujemy szacunek naszym Przyjaciołom korzystając z ich cennych i mądrych rad.Bezpośrednia troska naszych Przyjaciół daje nam ogromne korzyści intelektualne i moralne ,na które zwrócił uwagę Minister Marek MICHALAK,Rzecznik Praw Dziecka „dorastający młody człowiek poszukuje nie tylko życiowej ścieżki, ale także systemu wartości jakim będzie się kierował, należy więc dołożyć wszelkich starań aby dorośli byli dla niego autorytetem”.


Stosownie do tej cennej rady ,wszyscy dorośli z Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela to intelektualny i etyczny Olimp (vide www.unoolsztyn.pl.tl/o programie). Ale nie tyko oni, ogromne znaczenie edukacyjne mają nasi Kombatanci oraz wyjątkowi młodzi wykładowcy :Studenci IFMSA-Poland przy Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (najlepszy Wydział Nauk Medycznych w Polsce!!!) i Studenci Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz Młodzież z Gimnazjum Nr 11 i Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych i z I Liceum Ogólnokształcącego, którzy prowadzą świetne programy dla Dzieci.


Profesor Tadeusz KOTARBIŃSKI, ojciec polskiej prakseologii ,autor świetnych książek ,m.in. „Traktatu o dobrej robocie”, radził aby dobierać sobie towarzystwo ludzi lepszych od siebie.Tylko takie towarzystwo nadaje nam Bergsonowski „elan vital”.
Niezwykle ważnym elementem naszego programu było nagrodzenie Nowoczesnych Dzieci z Przedszkoli Miejskich :Nr 1, Nr 24, Nr 39, z Przedszkola „Promyczek” i Szkoły Podstawowej „Piątka” oraz Nowoczesnej Młodzieży z Gimnazjum Nr 11 i I Liceum Ogólnokształcącego. Noworoczne nagrody ufundowali: Okręgowy Oddział Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie, Bank Pekao w Olsztynie, W-M Okręg Ligi Ochrony Przyrody, Książnica Polska z Olsztyna i Rada Osiedla „Wojska Polskiego”. Otrzymaliśmy też życzenia od Profesora Adama BODNARA, Rzecznika Praw Obywatelskich, za które serdecznie dziękujemy!


Już 10 stycznia organizujemy nasze wspólne stanowisko edukacyjne z okazji WOŚP.


Więcej informacji na www.unoolsztyn.pl.tl
Zbigniew Majchrzak