Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek …

W minioną niedzielę po raz siódmy …

City Trail: Biegiem przez jesień i …

Już ponad sto osób jest na liście …

Akademia „Pro bono” w WSPiA Rzeszow…

Pomoc w zarządzaniu, prowadzeniu a…

Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

«
»

UNO otworzył II etap Akademii Obrotu Bezgotówkowego

3 grudnia w gościnnych progach Gimnazjum Nr 11 w Olsztynie Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela i Przyjaciele zrealizowali drugi etap kampanii edukacyjnej Narodowego Banku Polskiego „Akademia Obrotu Bezgotówkowego”.

 

 

Ten program otworzył też nasze obchody 15-lecia Rzecznika Praw Dziecka, które formalnie rozpoczniemy 11 stycznia podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Nasz program składał się z niezwykle ważnych bloków tematycznych:

-„Jak być dobrym obywatelem Polski?”                     -Kombatanci RP

-„Prawa i obowiązki dziecka;Rzecznik Praw Dziecka”-Edward Ośko, Adwokat

-„Bezpieczeństwo na drodze”                                   -Zespół Szkół Samochodowych

-„Bezpieczeństwo w internecie”                                -Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych

-„Książka najlepszym przyjacielem”                         -Książnica Polska

-„Straż Miejska twoim przyjacielem”                         -Straż Miejska w Olsztynie

-„Mam konto bankowe”                                             -II Liceum Ogólnokształcące

i Okręgowy Oddział NBP w Olsztynie

-gry i zabawy logiczne                                             -Gimnazjum Nr 11

W programie wzięły udział świetne dzieci z Przedszkoli Miejskich Nr 1, Nr 24 i Nr 39 i z Przedszkola AWP,oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 6 i Nr 11.

Karol Bunsch uważał, że „polityk powinien myśleć o wnukach, nie o dziadkach”.Myślę ,że nie tylko politycy ale każdy z nas i dlatego zorganizowałem Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela , którego misją jest kreowanie ambitnej i przedsiębiorczej osoby doskonalącej się intelektualnie i moralnie.Jest to elitarny program edukacyjny, który tworzą najlepsi z najlepszych (vide www.unoolsztyn.pl.tl o programie oraz nowocześni nauczyciele i eykładowcy) c o zapewnia najwyższy zbiór korzyści dla dzieci i młodzieży w postaci funkcjonalnej wiedzy i doskonałych wzorów do naśladowania, na co zwrócił uwagę Minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka w liście do UNO „dorastający młody człowiek poszukuje nie tylko życiowej ścieżki, ale także systemu wartości jakim będzie się kierował, należy więc dołożyć starań aby dorośli byli dla niego autorytetem”.Nie tylko nasi dorośli są doskonałym wzorem do naśladowania, ale również świetna młodzież z Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych, Zespólu Szkół Samochodowych, II Liceum Ogólnokształcącego, Gimnazjum Nr 11 oraz fantastyczni studenci z Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego ,IFMSA-Poland i z Olsztyńskiej Szkoły Wyższej oraz z Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych Wyższej Szkoły Pedagogicznej J.Korczaka, którzy prowadzą ciekawe i ważne programy edukacyjne dla dzieci.Jest niezwykle ważne, gdyż ci młodzi ludzie niebawem założą własne rodziny i jestem przekonany o tym, że będą mądrymi rodzicami (nazwa pochodzi z kampani RPD) i jest zgodna i z filozofią Premiera Włdysława Grabskiego, który uważał, że „Polskę należy budować od dołu” i z filozofią Dr Janusza Korczaka, który twierdził, „że nie ma dzieci-są ludzie”(ta piękna myśl była dewizą Roku Korczakowskiego, Rzecznika Praw Dziecka, w którym to Roku dwadzieścia naszych programów zostało wpisanych do Kalendarium Roku Janusza Korczaka).

Ostatnie wybory saorządowe ukazały smutny obraz naszego społeczeństwa, wypełnienie prostych kart do głosowania przerosło większość głosujących!!

6 stycznia jest piękna rocznica 15-lecia Rzecznika Praw Dziecka.Wszystkie nasze programy będą wyrazem naszego szacunku dla Pana Marka Michalaka ,Rzecznika Praw Dziecka i dla instytucji, którą doskonale reprezentuje.

Zbigniew Majchrzak

Akademia „Dostępne finanse”

Co to jest Akademia „Dostępne Finanse” (ADF)
Akademia „Dostępne Finanse”, to projekt, który powstał dzięki inicjatywie Narodowego Banku Polskiego. Celem Akademii jest zwiększenie świadomości wśród Polaków na temat korzyści i możliwości płynących z posiadania rachunku bankowego oraz aktywnego korzystania z nowoczesnych instrumentów płatniczych, takich jak karty płatnicze i bankowość elektroniczna. Akademia jest projektem realizowanym w całej Polsce. Zadaniem 16 oddziałów okręgowych NBP, w tym olsztyńskiego oddziału, jest nawiązanie współpracy z Ambasadorami obrotu bezgotówkowego – osobami, które chcą w sposób bezpośredni promować idee projektu i wiedzę nt. obrotu bezgotówkowego w środowiskach w regionie.

Dlaczego NBP stworzył ADF
Z badań przeprowadzonych przez NBP wynika, że aż 47 procent Polaków powyżej 65 roku życia nie posiada konta bankowego, a ok. jedna czwarta społeczeństwa w ogóle nie korzysta z usług finansowych. Zajmujemy jedną z ostatnich pozycji w tej mierze wśród państw UE. Najbardziej zagrożone wykluczeniem finansowym są osoby o niskich dochodach, bezrobotni, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Przyczyną takiego zjawiska często jest brak wiedzy na temat funkcjonowania usług finansowych. Narodowy Bank Polski, dostrzegając rangę problemu, podjął się współtworzenia „Programu rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce na lata 2012-2015” mającego na celu ograniczenie zjawiska wykluczenia finansowego. Jednym z takich działań jest projekt Akademia „Dostępne Finanse”.

Cel projektu
Współczesny świat goni do przodu wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez technologicznych udogodnień takich jak komputer, telefon komórkowy, czy możliwość korzystania z Internetu. Uważamy również, że konto w banku to też wymóg czasów. Ale rozwój technologiczny nie jest powodem dla, którego chcielibyśmy przekonywać społeczeństwo do zakładania kont bankowych oraz dokonywania płatności bezgotówkowo. Najważniejszy powód to bezpieczeństwo i wygoda. Trzymanie pieniędzy w domu jest nie tylko nieopłacalne, ale również bardzo niebezpieczne. Niestety w dzisiejszym świecie wykluczenie finansowe może również przełożyć się na wykluczenie społeczne, a temu chcielibyśmy zapobiec. Celem projektu jest: przeciwdziałanie wykluczeniu finansowemu, walka ze stereotypami bankowymi, edukacja w zakresie usług bankowych oraz promowanie nowych technologii w bankowości.

Chciałabym podkreślić, że Narodowy Bank Polski nie prowadzi działalności komercyjnej – w naszym banku nie można założyć konta, a naszym celem nie jest promocja jakiegokolwiek banku działającego w Polsce. NBP jest bankiem centralnym państwa do jego zadań należy również prowadzenie działań edukacyjnych społeczeństwa. Chcemy zwiększać świadomość społeczeństwa w podejmowaniu przemyślanych decyzji dotyczących ich finansów oraz pokazać, że świat bankowy nie jest taki straszny.

Jakie działania prowadzi olsztyński oddział NBP w ramach ADF
Akademia „Dostępne Finanse” to możliwość uzyskania aktualnej wiedzy na temat obrotu bezgotówkowego, otrzymanie materiałów dydaktycznych. Posiadamy specjalne poradniki: ABC finansów osobistych oraz Karty płatnicze – co warto o nich wiedzieć, które odpowiadają na pytania:, Na co należy uważać, gdy zdecydujemy się na założenie konta w banku, o co należy pytać, jak wybrać najlepszą ofertę z pośród wielu banków, czym się kierować przy wyborze oraz na czyją pomoc możemy liczyć.

Tego typu materiały możemy przekazać osobom zainteresowanym. W ramach ADF organizujemy również spotkania oraz wykłady nt. finansów, a także dofinansowujemy projekty instytucji zewnętrznych. Dlatego zapraszamy do współpracy wszystkie instytucje, które w swojej działalności zrzeszają lub wspierają np. osoby starsza, ubogie, niepełnosprawne i czują potrzebą edukacji finansowej swoich członków – wystarczy do nas zadzwonić lub napisać maila:

Anna Karpiak-Olszewska | Główny specjalista
Oddział Okręgowy w Olsztynie
Samodzielne Stanowisko Pracy ds. Komunikacji Społecznej
tel. +48 22 108 9569 | kom. +48 601 284 224
Anna.Karpiak@nbp.pl