24. Dni Bachowskie 24-31 marca 20…

Dni poświęcone twórczości najwięks…

W Gdańsku wymieniają prawdopodobnie…

Kuźnia Wodna w Oliwie niebawem będ…

Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowy…

Dom Kultury "Słowianin" jako współ…

Olsztyn: Zapisz się na Bieg Jakubow…

Trwają zapisy na Bieg Jakubowy – i…

6. KRAKOWSKA WIOSNA WIOLONCZELOWA

Akademia Muzyczna w Krakowie serd…

«
»

Toruń – miasto gotyku i Kopernika

Toruń – jedno z najstarszych miast Polski, kojarzy się z Kopernikiem, piernikami i historią nierozerwalnie splecioną z Zakonem Krzyżackim. Czym zaskakuje Toruń? Dlaczego nazywa się go Krakowem Północy?

AccorHotels zebrała ciekawostki związane z Toruniem w infografice. Co warto wiedzieć o tym magicznym mieście z czerwonej cegły?

Najlepsze pierniki – toruńskie pierniki w XVIII wieku uznano za jedną z czterech najcenniejszych i najlepszych rzeczy Rzeczpospolitej.

Ostoja nietoperzy – w Toruniu żyje 400-600 nocków i mopków objętych ochroną. Miasto jest jedną z największych ostoi nietoperzy, które pełnią pożyteczną rolę – zjadają ogromne ilości komarów.

Kraków Północy albo Mały Kraków – tak określany jest Toruń ze względu na skoncentrowanie i ilość wspaniałych zabytków, które przetrwały wojenne zawieruchy i pozostały w doskonałym stanie do dziś.

Mikołaj Kopernik, astronom i… założyciel pierwszego wodociągu w Toruniu. Aby upamiętnić to dokonanie, słynny posąg astronoma z napisem „Mikołaj Kopernik Toruńczyk, który ruszył Ziemię, zatrzymał Słońce i Niebo” wyposażono w znamienny element – studzienkę z delfinem wypluwającym wodę.

Toruń nosi nazwę „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Nic, tylko wsiąść na jednoślad i poznawać uroki miasta lub wybrać się na rejs statkiem po Wiśle.

„Gotyk na dotyk” – w Toruniu można znaleźć jedna z najwspanialszych przykładów gotyckich budowli, np. domy mieszkalne, należące do największych i najlepiej zachowanych w północnej Europie. Toruński średniowieczny zespół staromiejski jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

700-letnia receptura to jedna z tajemnic wypieku pierników. Drugą jest miód zbierany wyłącznie nad Wisłą. Najpopularniejszym rodzajem przysmaku Torunia jest Katarzynka – piernik, którego kształt jest najpewniej symbolem sześciu połączonych ze sobą medali.

„Rejs”, czyli kultowa polska komedia była kręcona na Bulwarze Filadelfijskim. W mieście swoje produkcje kręcili m.in. Jerzy Hoffmann, Krzysztof Zanussi czy Andrzej Seweryn.

Żywioł, wiedza i smok – turyści mogą w Toruniu zachłysnąć się pięknem żywiołów podczas pokazów wody, światła i muzyki przy sterowanej elektronicznie fontannie Cosmopolis, zdobyć wiedzę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz spotkać smoka na ulicy Przedzamcze 20. Właśnie tam znajduje się rzeźba upamiętniająca wizytę drapieżnika w 1746 roku.

inf. prasowa – Patrycja Rogacz

Tagi