Mama wie lepiej: Spacer w markecie …

Niektóre mamy, chcąc odreagować tyg…

Let it snow, let it glow - najpiękn…

Za oknem coraz mroźniej, więc to na…

Nabór do Terytorialnej Służby Wojsk…

Wojska Obrony Terytorialnej jako pi…

Poznań, Bydgoszcz i Szczecin zakońc…

Blisko 3500 zawodników, w tym 2500 …

Mikołajkowy Bieg Na 6 Łap w Puławac…

Mikołajki to wyjątkowy czas, każdy …

«
»

Szczeliniec Wielki

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919m n.p.m.). Niesamowicie ukształtowany z długimi przepastnymi szczelinami, z tarasami widokowymi, ze skupiskiem oryginalnie uformowanych skał.Trasa na szczyt prowadzi początkowo łagodnie, asfaltową drogą. Później krótkim odcinkiem kamienistej, leśnej drogi i wreszcie kamiennymi schodami z 665 stopniami. Trochę można się zmęczyć, ale naprawdę warto. Kiedy już pokonacie schody, znajdziecie się Państwo przy najstarszym sudeckim schronisku, gdzie jest chwila na odpoczynek.

Za schroniskiem zaczyna się płatna część trasy – labirynt z ogromnymi szczelinami, korytarzami, głębokimi wąwozami uformowanymi w naturalny sposób z oryginalnie wyglądającymi formami skał. Nazwy nadane najciekawszym formom pochodzą od ich charakterystycznych kształtów: Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud.  W Piekiełku – najgłębszym dostępnym wąwozie śnieg zalega do lipca. Ciekawostką są dwie skały tzw. Chybotki, które mimo swojej ogromnej masy można poruszyć.

Przy dobrej pogodzie z punktów widokowych oglądać można min. Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika i niemal całe Sudety Środkowe.

Szczeliniec Wielki od dawna był celem wypraw turystycznych. Pierwsze znane wejście miało miejsce już w XVI wieku – świadczy o tym zatarta data 1576 na najwyższej skałce zwanej Fotelem Pradziada. Prawdziwy rozwój turystyki na Szczelińcu nastąpił  na przełomie XVIII i XIX wieku. W 1790 roku na szczyt wszedł książę weimarski Karol August, a wraz z nim wybitny poeta niemiecki Johann Wolfgang Goethe. Dziesięć lat potem na Szczelińcu stanął późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – John Quincy Adams.

Po zwiedzeniu labiryntu skalnego zejdziecie Państwo inną drogą do Karłowa.

Szczeliniec Wielki wart odwiedzenia szczególnie gdy jest ładna pogoda widoki zapierają dech w piersiach i na długo zapadają w pamięci.

Polecam również:   Błędne Skały, Adrspach – skalne miasto w Czechach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi