Westerplatte – Spotkania z historią

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr…

Debiut 4 Warmińsko-Mazurskiej Bryga…

Zawody Long Range Mykita „Special E…

Miejski Klub Sportowy Mieszko Gniez…

Drużyna seniorów MKS Mieszko Gniezn…

Mistrzostwa Europy ERGO Hestia Cham…

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białeck…

SHOW SZALONYCH NAUKOWCÓW, CZYLI EDU…

Barwne widowisko o naukowych perype…

«
»

Święto ziół w skansenie w Olsztynku 15-08-2018

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, degustacje ziołowych naparów i potraw, a na pamiątkę liść konopi. Tradycyjnie 15 sierpnia 2018 w olsztyneckim skansenie odbędzie się Regionalne Święto Ziół. Wydarzenie promuje zastosowanie ziół w tradycyjnej medycynie, kosmetyce i kulinariach.

 

Święto ziół to niezwykle barwne i aromatyczne wydarzenie. Widać to doskonale na kiermaszu, na którym nie zabraknie miodów, słodyczy, produktów ziołowych oraz przypraw i kulinariów z ich dodatkiem. Swoje wyroby oferować będą również rękodzielnicy w postaci pamiątkowej ceramiki, garncarstwa, rzeźby, obrazów, świec, wyrobów z drewna oraz wikliny. Udział w imprezie zapowiedziało ponad 120 wystawców. Kiermasz rozpocznie się o godz. 10.

15 sierpnia w kulturze ludowej nazywany był świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycją jest już uroczysta Msza święta, podczas której będzie można poświęcić wykonane własnoręcznie wianki i bukiety z przygotowanych wcześniej ziół, kwiatów i zbóż. Msza odbędzie się o godz. 12:30 w zabytkowym kościele z Rychnowa, znajdującym się w skansenie.

Ludzie od pokoleń stosowali rośliny oraz zioła, których szerokie właściwości pomagały w leczeniu różnorodnych schorzeń. Podczas imprezy odbędą się tematyczne warsztaty i pokazy m.in. Zioła, które wzmocnią Twoje serce i układ krążenia, Eintopf i gliny z mazurskiej krainy – pokaz gotowania potraw w glinianych naczyniach oraz Poznaj smak konopi – warsztaty z konopiami, podczas których odbędzie się wspólne wyrabianie i pieczenie podpłomyków z ziarnem i zielem konopi okraszonych pastą z soczewicy z ziołami. Będzie można spróbować także herbatki oraz napoju konopnego. Uczestnicy warsztatów dostaną na pamiątkę liść konopi. Ponadto odbędą się warsztaty kulinarne Z dzikiej kuchni, podczas których poznamy dzikie rośliny jadalne, popularnie znane jako chwasty. Oprócz degustacji będzie można posłuchać opowiadań o dawnych wierzeniach ludowych związanych z roślinami, uważanymi niegdyś za magiczne. Dodatkowo odbędą się warsztaty Wędrowny drukarz, Świeczki z węzy, Magia ziół – malowanie na szkle, Ziołowe medaliony oraz budowania sztucznych gniazd dla pszczół.

Na Święcie Ziół nie zabraknie prelekcji. Tegoroczna pt. Jak barwinek, głóg i nostrzyk wzmocnią Twoje serce i układ krążenia? będzie poświęcona działaniu ziół podnoszących wydajność i kondycję układu krwionośnego. Uczestniczy będą mogli zobaczyć omawiane zioła oraz poznają sposoby wykorzystania roślin zielarskich.

Smakosze będą mieli okazję spróbować ziołowych przysmaków, naparów i herbat, a osoby zaciekawione przyszłością poznają swój horoskop ziołowy. Dla miłośników filmów przygotowano Etnokino w zabytkowej wozowni karczmy z Małszewa, gdzie będzie można obejrzeć filmy o tematyce ziołowej oraz bajki. Z kolei dla dzieci przygotowano ziołowy kącik oraz animację teatralną o tematyce zielarskiej. Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Solid Rock.

Podczas imprezy będzie można odwiedzić także Zielichy – wioskę wiedźm, gdzie będą czekać najróżniejsze atrakcje m.in. akademia małej wiedźmy, warsztaty, zabawy i figle z wiedźmami.

 

Więcej informacji na stronie www.muzeumolsztynek.pl

 

inf. prasowa organizatora
foto: własne (Henryk Hegier)

Tagi