Personel medyczny w Wojskach Obrony…

Wojska Obrony Terytorialnej stawiaj…

Dzień Edukacji i Światowy Dzień Drz…

10 października Światowy Dzień Drze…

Już 2 listopada legendarny zespół L…

Laboratorium, legenda jazz-rocka, k…

Olsztyn: Ratujmy zabytkowe cmentarz…

Od 2003 roku w dniu Wszystkich Świę…

Odpowiednia widoczność podczas tren…

Jesienno-zimowe miesiące oznaczają …

«
»

Sukces I Dni Twierdzy Poznań

Tysiące zwiedzających, przewodnicy w mundurach z różnych epok, inscenizacje historyczne to obraz I Dni Twierdzy Poznań, które odbyły się w stolicy Wielkopolski w miniony weekend. Imprezę zorganizowała  wraz z partnerami.

W ramach Dni Twierdzy Poznań można było obejrzeć: Fort III, Fort IVa, Fort Va, Fort VII, Śluzę Katedralną, muzea na poznańskiej Cytadeli oraz schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona z czasów II wojny światowej. Tak duża impreza forteczna, w ramach której udostępniono w jednym czasie tak wiele obiektów, odbyła się w Poznaniu po raz pierwszy.

Największą popularnością cieszyła się Śluza Katedralna, udostępniona do zwiedzania po raz pierwszy. Już na początku przyszłego roku będzie to główne wejście do powstającej Bramy Poznania – Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa. Przyszło tu ponad 2,5 tysiąca osób, którzy chwalili organizowane tu także inscenizacje historyczne i sprzęt wojskowy, taki jak cieszący się olbrzymią popularnością sprawny Chevrolet Canada z lat 40-tych XX wieku.

Tłumy odwiedzały także inne forty. –Tylu ludzi u nas jeszcze nie było – mówi Konrad Dąbrowski, opiekujący się od kilkunastu lat Fortem IVa, który w czasie trwania imprezy odwiedziło 1,4 tysiąca osób. W forcie odbyła się także „Noc Fotografów – Foto Najt”, podczas której kilkudziesięciu fotografów zmierzyło się z tematem poznańskich fortyfikacji. Najlepsze prace zostaną ocenione przez jury, nagrodzone oraz wyeksponowane na wystawie pokonkursowej na terenie „Skansenu Fortecznego – Fort 4a” i w internecie.

– Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni frekwencją. Kilka tysięcy osób skorzystało z oferty pilotażowych Dni Twierdzy Poznań – mówi Jan Mazurczak, Prezes Zarządu PLOT. – Jesteśmy już dziś pewni, że kolejna edycja akcji odbędzie się w przyszłym roku.

Uczestników Dni Twierdzy Poznań między obiektami (z wyjątkiem Palmiarni Poznańskiej) woziła specjalnie uruchomiona forteczna linia autobusowa.

Bogaty program imprezy było możliwy dzięki dofinansowaniu dla stowarzyszeń administrujących fortami z  programu małych grantów Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania.

Dni Twierdzy Poznań były współorganizowane przez PLOT oraz partnerów: stowarzyszenia forteczne, Centrum Turystyki Kulturowej „Trakt”, Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych i Palmiarnię Poznańską.

 

Organizatorzy i partnerzy:

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Miasto Poznań

Wydział Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania

Palmiarnia Poznańska (schron przeciwlotniczy w Parku Wilsona)

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji (Fort III)

Porozumienie dla Twierdzy Poznań (Fort IVa)

Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji Kernwerk (Fort Va)

Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych (Fort VII, Muzeum Uzbrojenia, Muzeum „Armii Poznań”)

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia (Śluza Katedralna)

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt (Śluza Katedralna)

MPK Poznań Sp. z o.o.

Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu

Tagi