Najbardziej rowerowe miasto w Polsc…

Tego dowiemy się na końcu września.…

Gągławki - miejscowość w woj. warm-…

Gągławki – wieś w Polsce położona w…

Literackie Topografie Olsztyna – sp…

Literatura wychodzi na ulice, schod…

Dbaj o serce masz tylko jedno! Dowi…

Choroby kardiologiczne wciąż zajmuj…

SKATEPARK w Wielbarku - zdjęcia - w…

Skatepark w Wielbarku jest częścią …

«
»

Studenci WSPiA w krajowych eliminacjach międzynarodowego prawniczego konkurs Philip C. Jessup

Czworo studentów kierunku „prawo” WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej wzięło udział w prestiżowym, międzynarodowym konkursie Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition. Drużyna WSPiA była pierwszą z Podkarpacia, która została zaproszona do udziału w konkursie. Była to już 58 edycja tego najważniejszego wydarzenia w światowym środowisku prawniczym. Co roku uczestniczy w nim około 550 uczelni prawniczych z ponad 87 krajów.

 

Krajowe eliminacje odbyły się w dniach pod koniec lutego 2017 r. w Sądzie Najwyższym w Warszawie. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa była tegorocznym debiutantem i jednocześnie pierwszą drużyną z Podkarpacia, która wzięła udział w tym elitarnym konkursie. Do Warszawy pojechali studenci III i IV roku prawa: Karolina Luba, Magdalena Trzaska, Bogusław Długowolski i Jakub Kucharskie. Opiekunem naukowym grupy była dr Marta Pietras-Eichberger, wykładowca WSPiA.

 

Konkursie Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition organizowanym jest przez International Law Students Association, International Bar Association, White&Case oraz Woźniak Legal. Jest to największy i najbardziej prestiżowy studencki konkurs prawniczy, polegający na symulacji rozpraw przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Konkurs odbywa się w języku angielskim.

 

Pierwszy etap konkursu Jessup składał się z części pisemnej, w której studenci przygotowywali w języku angielskim kilkudziesięciostronicowe memoriały i kontr memoriały w imieniu państw, które reprezentują przed MTS. Następnie odbywają się rundy krajowe, w których zespoły, wcielając się naprzemiennie w aplikanta i respondenta, czterokrotnie mierzą się z przeciwnikami oraz krzyżowym ogniem pytań sędziów z całego świata. Zwieńczeniem konkursu jest seria procesów pomiędzy najlepszymi drużynami z każdego kraju, która ma miejsce w Waszyngtonie.

 

Studenci WSPiA podczas konkursu zmierzyli się z niezwykle ważnymi oraz kontrowersyjnymi na arenie międzynarodowej problemami dotykającymi m.in. uchodźców i podstawowego prawa dostępu każdego człowieka do wody. W konkursie oprócz drużyny z WSPiA uczestniczyli także studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, KUL i Uniwersytetu Łazarskiego.

 

Było to dla nas niezwykłe doświadczenie, niezapomniana praktyka i ogromne wyzwanie – opowiadają studenci WSPiA. – Większość z naszych konkurentów brała udział w konkursie kolejny raz. Byli nie tylko dobrze przygotowani, lecz także bardzo pewni siebie. Tym razem zabrakło nam szczęścia, konkurs wygrała drużyna z Uniwersytetu Łódzkiego. Jednak nie zrażamy się i zbieramy siły na przyszły rok. To było nasze pierwsze zetknięcie z Jessup’em, ale na pewno nie ostatnie – mówi Magdalena Trzaska, studenta „prawa” w WSPiA.

 

Jakub Kucharski, członek Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego w WSPiA dodaje, że ogromne wrażenie na studentach zrobili sędziowie oceniający pracę drużyn. – Niesamowitym doświadczeniem było zetknięcie się z kulturą prawniczą innych państw. Przewodniczący jednej z rozpraw – przedstawiciel konkursu pochodzący z Danii – w niezwykle uprzejmy sposób potrafił zarówno ustosunkować się do dobrych argumentów, jak i wytknąć wszelkie błędy – tłumaczy Jakub Kucharski.

 

Jego kolega z drużyny, Bogusław Długowolski dodaje, że udział w tak prestiżowym wydarzeniu to duża nobilitacja. – Było to przedsięwzięcie, które wymagało od nas mnóstwa wysiłku i zaangażowania oraz obszernej wiedzy. Udział w eliminacjach krajowych poprzedził intensywny kurs prawniczego języka angielskiego. Jessup niewątpliwie poszerzył nasze horyzonty, a runda ustna stanowiła krok milowy w rozwoju umiejętności autoprezentacji, tak ważnej w zawodzie prawnika – podsumowuje Długowolski.

 

Wyjazd dopełniło zwiedzanie Sejmu oraz Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, zorganizowane dzięki uprzejmości Senatora RP Zdzisława Pupy. Studenci zobaczyli nie tylko sale obrad, lecz mieli możliwość zapoznać się także z miejscami o mniejszej dostępności dla odwiedzających. Wycieczka ubogaciła ich przede wszystkim w praktyczną wiedzę o podstawach legislacji oraz codziennej pracy posłów, senatorów i pracowników wspierających ich codzienne działania.

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej

Tagi