Olsztyn: Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap…

PSYjaciele i KOTedzy, 24 lutego 2…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu 12…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu…

Smak zdrowia - Witamina E - witamin…

Smak zdrowia - Witamina E - witami…

Olsztyn: „100-lecie złotego; oszczę…

  Uniwersytet Nowoczesnego Obywat…

Olsztyn: XXXV KAZIUKI-WILNIUKI: GWA…

Zapraszamy na kolejną podróż po dz…

«
»

Stawigudiada 2016 – Znamy program imprezy

Zenek Martyniuk, zespoły VOX i Babsztyl, Janek Samołyk – to gwiazdy Stawigudiady 2016. Nieprzerwanie od 1994 roku w Stawigudzie odbywa się festyn gminny Stawigudiada. Początki były skromne- pamiętajmy, że to było 22 lata temu, scena z drewnianych podestów przykryta folią na konstrukcji drewnianej zbitej przez pracowników tartaku w Stawigudzie. I na takiej scenie wystąpił zespół, który do dziś liczy się na scenie rockowej, a mianowicie zespół „Harlem”. Trudno wymienić wszystkich wykonawców jacy występowali na naszym festynie, gdyż lista jest bardzo długa.

 

 

Przełomowa datą był rok 2007, kiedy obchodziliśmy 650 lecie powstania wsi Stawiguda. Ze względu na uroczysty charakter na oprawę artystyczną znalazło się więcej funduszy i udało się zorganizować festyn z profesjonalną sceną, nagłośnieniem i światłami, oraz zaprosić jako gwiazdę zespół „Bayerfull”, święcący w tym czasie swoje największe triumfy. Po tej edycji nie można było spuścić z tonu i kolejne edycje były coraz atrakcyjniejsze. Przez te lata mogliśmy podziwiać takie gwiazdy jak : Happy End, Wojciech Gąsowski, Tercet Egzotyczny, 2 plus 1, Jana Pietrzaka, Wiesława Ochnię, Kabaret Rafała Kmity, Pigwa show, Andrzeja Rosiewicza, Piersi, Małgorzatę Ostrowską i wielu innych.

Tegoroczna 23 edycja zapowiada się bardzo obiecująco- odbędzie się tak jak przed laty bywało jako impreza 2- dniowa, tj. sobota i niedziela 9-10 lipca. W poprzednim roku wróciliśmy na pierwotne miejsce, czyli stadion sportowy w Stawigudzie i okazało się, że jak na razie lepszego miejsca nie ma, dlatego w tym roku będzie podobnie. Tradycyjnie oprócz występów artystycznych pojawią się inne atrakcje- tradycyjne turnieje szóstek piłkarskich i siatkówki plażowej, imprezy rekreacyjne, nowością będzie estrada dziecięca – blok w wykonaniu dzieci ze szkół naszej gminy i ośrodków kultury, wracamy też po kilkuletniej przerwie do zabawy pod gwiazdami.

Zapraszamy także wszystkich chętnych chcących przyjechać do nas ze stoiskiem handlowym. Osoby wystawiające rękodzieło (rzeźba, malarstwo, tkactwo, itp. ) wykonane własnoręcznie nie płacą placowego. Informacje i rezerwacje miejsca osobiście w GOK Stawiguda, bądź telefonicznie (89) 512 69 22.

W tym roku przypada miły jubileusz 15 lecia działalności zespołu „Kosejder”. Powstał w roku 2001 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie, początkowo ¾ składu byli to pracownicy GOK, przez kolejne lata skład się zmieniał wielokrotnie, repertuar rozrósł się do niebotycznych rozmiarów, tematyka utworów też jest bardzo szeroka. Zespół nasz występuje na ważniejszych imprezach w gminie, jednak bardziej znany jest poza jej granicami, często zapraszany na koncerty i przeglądy, jest też wielokrotnym laureatem wielu z nich. Podczas koncertu będziemy chcieli przedstawić przekrój dotychczasowej działalności, zaprosić do wspólnego występu byłych członków, oraz zaprzyjaźnione zespoły.

Zdjęcie przesłane przez organizatora Stawigudiady

Najważniejszą informacją dla Państwa jest na pewno informacja o gwiazdach festynu. W sobotę obejrzymy legendę polskiej muzyki country i piosenki autorskiej- zespół „Babsztyl”.

Zdjęcie przesłane przez organizatora Stawigudiady

Babsztyl zadebiutował na Festiwalu Piosenki Turystycznej Bazuna w Gdańsku w 1977 r. W latach 1978–1979 uczestniczył w Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, w 1981 r. w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie został finalistą, w Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w 1985 r. w Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Zdobywał przy tym liczne wyróżnienia i nagrody. Grupa brała też udział w przeglądach: Yapa, Sabatar, Tartak, Bakcynalia oraz Giełda Piosenki w Szklarskiej Porębie. Również tam była często nagradzana. Występ na festiwalu w Opolu przyniósł zespołowi ogólnopolską popularność, nie tylko wśród wielbicieli muzyki folkowej.

Z czasem zespół rozwijał się i zmieniał swą stylistykę od typowego folku – poprzez poezję śpiewaną i występy zbliżone do kabaretu – w kierunku muzyki country rockowej. W 1981 r. nagrał płytę długogrającą Szykuj się, bracie, która została wydana przez Muzę (Polskie Nagrania, SX 2111). Płytę sprzedano w nakładzie 230 tys. egzemplarzy.

Bardzo często występował na piknikach muzyki country organizowanych w Mrągowie i Jeleniej Górze. Występował też za granicą, m.in.w NRDZSRRSzwecji i Finlandii.

W latach 1983–1985 z grupą Babsztyl współpracował Piotr Janczerski. Zrealizowali wspólnie wiele recitali emitowanych przez regionalne ośrodki TVP (Gdańsk, WarszawaŁódź).

W 1986 r. od zespołu odchodzi Leszek Makowiecki, zakładając ze swoją żoną zespół Zayazd.

Lata 1986–1993 to najintensywniejszy okres pracy zespołu Babsztyl. Liczne nagrania dla Polskiego Radia i TVP, m.in. udział w programie Punkt widzenia w reżyserii Zbigniewa Proszowskiego, pod redakcją Barbary Czajkowskiej. W 1992 r. firma SPV Poland wydaje kasetę z piosenkami napisanymi specjalnie na potrzeby ww. programu. Powstaje również widowisko dla dzieci realizowane przez teatr lalek w Olsztynie oraz wydana kaseta z piosenkami dla dzieci w stylu country Przygody pechowego kowboja Ptysia na Dzikim Zachodzie. Udział w wielu programach i listach przebojów, koncerty w Polsce i zagranicą (Szwecja, Niemcy, Syberia – Tobolsk i okolice).

Sytuacja na rynku muzycznym i decyzja o opuszczeniu zespołu przez Zbigniewa Hofmana spowodowała, że po występie na Pikniku Country w Mrągowie w 1993 r. zespół zawiesił działalność. Ryszard Wolbach z muzykami zespołu założył nowy zespół Harlem.

Grupa reaktywowała się po 10-letniej przerwie; znowu koncertuje i nagrywa w składzie wzbogaconym o muzyków olsztyńskich. W 2007 r. ukazała się płyta zespołu Hej, przyjaciele, zostańcie ze mną, a w 2010 r. Stoji łoset kele drogi – autorskie kompozycje zespołu do tradycyjnych tekstów w gwarze warmińskiej. W 2011 roku od zespołu odchodzi Ryszard Wolbach i rozpoczyna solową karierę.

NAJWAŻNIEJSZE NAGRODY

  • 1978 – wyróżnienie na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy studenckich w Krakowie za piosenkę Ballada o Jeremiaszu;
  • 1979 – wyróżnienie na tym samym festiwalu za piosenkę Ballada o samotności;
  • 1981 – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w koncercie Debiutyza interpretację piosenki W siną dal (którą wcześniej wykonywał duet Iga Cembrzyńska i Bohdan Łazuka);
  • 1985 – Złoty Pierścieńna Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za Bo na ciebie czeka wojsko, żartobliwy pastisz piosenki żołnierskiej;
  • 2011 – tytuł Zespół Rokuw plebiscycie Dyliżanse 2010.

źródło: www.wikipedia.org .Zapraszamy na oficjalną stronę zespołu www.babsztyl.pl

Około godziny 20.00 zagości na naszej scenie gwiazda sobotniego wieczoru – grupa VOX.

Zdjęcie przesłane przez organizatora Stawigudiady

Historia grupy zaczęła się w 1978 w Lublinie, kiedy to Witold Paszt założył męski kwartet wokalny Vox w składzie: Andrzej Kozioł, Ryszard Rynkowski oraz kuzyni Witold Paszt i Jerzy Słota[1]. Jego członkowie występowali wcześniej w amatorskich i półzawodowych zespołach, m.in. „Victoria Singers”, „Rh−” i „Sektor A”. Zanim pojawił się na estradzie przez kilka miesięcy zespół pracował z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem przygotowując debiutancki repertuar. Po raz pierwszy wystąpił przed publicznością w kwietniu 1979 r. na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu. Kwartet uczestniczył w radiowym plebiscycie Studia Gama oraz występował na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki. Wizytówką stał się „Bananowy song”.

Na Festiwalu Interwizji w Sopocie w 1980 r. zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za wykonanie piosenki „Bananowy song”. Płyta „Monte Carlo Is Great” sprzedała się w nakładzie ponad 400 tys. egzemplarzy. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix na festiwalu Bratysławska Lira, a w 1982 roku – główną nagrodę w Rostocku.

Vox wygrywał plebiscyty radiowe, telewizyjne i prasowe. Koncertował w NRDRFN, Holandii, Szwecji, na Kubie, w Czechosłowacji, ZSRR i Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Na jego repertuar składały się ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk. W 1987 r. po rozstaniu z Ryszardem Rynkowskim do zespołu dołączył Dariusz Tokarzewski. Od 1996 roku grupa występuje jako tercet bez Andrzeja Kozioła. Po tych przetasowaniach skład zespołu przedstawia się następująco: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota. W 2013 roku zespół otrzymał nagrodę „Ikona Festiwalu Opole – Nagrodę Honorową Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A., Prezydenta Miasta Opole oraz Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu”.

W 2014 roku grupa Vox obchodziła jubileusz 35-lecia pracy na estradzie. Zespół wystąpił podczas koncertu SuperPremiery na LI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonał wraz z projektem Legendarne Melodie utwór „Tęczowy most”.

źródło: www.wikipedia.org . Zapraszamy na stronę zespołu www.grupavox.pl

Niedzielny wieczór będzie należał do wykonawców, których brzmienie odbiega od siebie. Pierwsza z nich to propozycja dla młodego pokolenia, dobra porcja rocka – Janek Samołyk z zespołem.

foto przesłane przez organizatora

Janek Samołyk to wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Tworzy i śpiewa zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Jego piosenki to unikalne połączenie wpadających w ucho melodii, alternatywnych gitar i brzmień kojarzonych z krainą łagodności(skrzypce, fortepian).

Wokalista występuje od 2008 roku. Od tamtej chwili m.in. zwyciężył w konkursie debiutów na OFF Festivalu 2009, został finalistą Jarocina 2010 (5 lat później powrócił na festiwal, otwierając go), wydał trzy płyty długogrające, zagrał trasę koncertową w Chinach, a single „Codziennie”, „Problem z wiernością”, „Piosenka o pointach”, „Złe czasy” i „Na prezent” gościły na liście przebojów Trójki.

Aktualnie działalność koncertowa Samołyka ma dwa wymiary. Pierwszy to kameralne występy akustyczne w duecie. Drugi to energetyczne koncerty w większym, rock’n’rollowym składzie.

Pierwszym wydawnictwem wrocławianina był minialbum „Don’t think too much” (2009), wypuszczony własnym sumptem, któremu towarzyszył teledysk do tytułowego utworu. Piosenka zachwyciła jurorów konkursu debiutów na OFF Festiwalu 2009. Tam muzyk zebrał pochlebne recenzje od jury, w którego składzie zasiadali m.in. Artur Rojek (Myslovitz), Krzysztof Ostrowski (CKOD) i Macio Moretti (Mitch&Mitch). Zespół autora piosenek wystąpił na festiwalu pokonując aż 230 innych wykonawców, którzy chcieli znaleźć się na nim w roli debiutantów. Rok później Samołyk i jego zespół zostali finalistami Konkursu Młodych Zespołów w Jarocinie, a także otrzymali nagrodę Prezydenta Gdańska na festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie za brawurowe wykonanie Białej Flagi. Utwór ten został wykonany również przed milionami telewidzów na KFPP Opole 2012 podczas koncertu poświęconemu 30-leciu Listy Przebojów Trójki.

Sukcesy doprowadziły do kontraktu płytowego z Polskim Radiem S.A. Jego owocami są płyty „Wrocław” (2010), „Problem z wiernością” (2012) i najnowszy „Na prezent” (2014). CV wrocławskiego muzyka wyróżnia trasa po Chinach. Janek prezentował tam swoje utwory z grupą Iowa Super Soccer. Trasa objęła końcówkę 2011 roku i początek 2012. W czerwcu 2012 artysta został zaproszony do zagrania koncertu na wrocławskim rynku w ramach UEFA Euro2012, a także do koncertów, na których przypominana była postać Krzysztofa Klenczona.

Źródło: www.janeksamolyk.com

 

Kolejnej gwiazdy nie muszę nikomu przedstawiać- znany młodszym i starszym Zenon Martyniuk i zespół „Akcent”.

Zdjęcie przesłane przez organizatora Stawigudiady

Zespół Akcent powstał w 1989 roku. Założyli go: Zenon Martyniuk, występujący dotychczas w zespole Akord i Mariusz Anikiej, występujący wcześniej w zespole Centrum.

W 1991 roku ukazała się pierwsza kaseta zespołu, zatytułowana po prostu „Akcent 1”. Znalazły się na niej pierwsze przeboje zespołu: „Chłopak z gitarą”, „Dajcie mi gitarę”.
W sierpniu 1991 r. obaj muzycy wyjechali do Belgii. Tam nagrali drugi album zespołu „Żegnaj mała”. Wkrótce potem zespół się rozpadł. Zenon Martyniuk podjął współpracę z zespołem Crazy Boys, z którym nagrał dwie kasety: „Daleka droga” i „Mała o, o!”, a następnie razem z Henrykiem Mellerem stworzył zespół Ex Akcent, który wydał 3 kasety: „Szczęśliwy czas”, „Piękna niedziela” oraz „Kolędy”. W tym czasie Mariusz Anikiej występował razem z Markiem Majewskim w zespole Marinero.

Po powrocie z Belgii Zenek i Mariusz reaktywowali zespół Akcent. W krótkim czasie wydali dwie kasety: na jednej, „Dajcie mi gitarę”, zawarli 10 piosenek pochodzących z pierwszych dwóch albumów zespołu, w nowych wersjach. Druga, „Słuchajcie chłopcy” zawierała premierowe kompozycje, wsród nich przebój „Stary Cygan”, który znalazł się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego plebiscytu Radia Katowice na Przebój Roku 1993. Od tego czasu Akcent stał się jednym z czołowych zespołów nurtu disco polo, który w tych czasach zyskiwał sobie coraz większą popularność.

Kolejny album „Peron łez” potwierdził tę pozycję. Rok 1994 przyniósł dalsze sukcesy. Ukazał się wtedy album „Życie to są chwile”. Pochodzące z niego utwory „Mała figlarka” i „Dźwięki strun” stały się chyba największymi przebojami w historii zespołu. Rozbrzmiewały praktycznie w całej Polsce, również tam, gdzie muzyka disco polo nie cieszyła się wczesniej popularnością. Do tych dwóch utworów nakręcone były także pierwsze teledyski Akcentu Kolejną płytą zespołu, wydaną w 1995 roku, był „Czar miłości”, promowany przez takie teledyski, jak „To właśnie ja” i „Kołysanka dla ukochanej”.

Rok 1996 to okres eksperymentów muzycznych. Zespół podjął wtedy współpracę z Igorem Giro, czego rezultatem był niezwykły, zupełnie odmienny od typowych klimatów zespołu, album „Akcent Dance”. Dwa utwory z tej płyty: „Daleko do gwiazd” i „Całuj mnie” doczekały się teledysków. Eksperyment, choć bardzo udany, okazał się być tylko jednorazowym. Już na następnym albumie „Oczarowałaś mnie”, z którego pochodzą takie przeboje jak „Ostatni most”, „Obraz Twój” i „Siwy koniu”, zespół powrócił do swojego charakterystycznego brzmienia.

Kolejna płyta, jaka ukazała się w 1997 roku, była „Akcent Gold”. Znalazło się na niej, prócz 1 utworu premierowego, 9 znanych przebojów zespołu w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach. Nowe wersje takich utworów, jak „Tabu tibu”, „Peron łez” czy „Żegnaj mała” stały się ponownie wielkimi przebojami. Do tej płyty nakręcono 2 teledyski: „Psotny wiatr” (utwór premierowy) oraz „Żegnaj mała”.

Rok 1998, można powiedzieć, był ukoronowaniem działalności Akcentu w dotychczasowym składzie. Ukazała się wtedy płyta „Wyznanie”, promowana przez 4 teledyski: „Wyspa szczęśliwych snów”, „Zostań tu”, „Wyznanie” i „Królowa nocy”. Materiał ten przyniósł zespołowi Akcent główna nagrodę na III Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo i Dance w Ostródzie.

Rok 1999 przyniósł rewolucyjne zmiany w zespole. Po prawie 10 latach odszedł z zespołu Mariusz Anikiej. Nowa płyta „Wspomnienie”, zawierająca 7 utworów premierowych oraz 7 starych przebojów w nowych aranżacjach.. Do następujacych utworów z tej płyty nakręcono teledyski: „Lato jest po to by kochać”, „Pada deszcz” i „Wspomnienie”.

Wraz z nadejściem nowego wieku zespół zwolnił nieco tempo. Na następną płytę zespołu fani czekali , aż 2 lata. Album „Moja gwiazda”. Ukazała się w 2001 roku i jest ostatnim jak dotychczas premierowym materiałem zespołu. Promowany był przez teledyski „Dziewczyna z klubu disco”, „Rodzinny dom” i „Moja gwiazda”. W 2002 roku ukazały się „Platynowe przeboje”. W kolejnych latach zespół nagrał tylko pojedyńcze utwory, które prezentowane były na kolejnych festiwalach w Ostródzie.

Na początku 2006 roku ukazał się kolejny album w dorobku fonograficznym Zenka Martyniuka w duecie z Waldemarem Oksztulem – muzykiem występującym dawniej w zespole Imperium. Płyta nosi tytuł „Do Ciebie”. W latach 2006-2015 rośnie coraz bardziej popularność zespołu . Zespół wydaje hit za hitem między innymi takie utwory jak: Czemu jesteś tak dziewczyno – Piosenka podczas festiwalu w Ostródzie w roku 2007 otrzymuje nagrodę główną Gran Prix festiwalu. Rok 2008 to produkcja nowych utworów , które są grane przede wszystkim na koncertach i klubach. W latach 2009 -2014 zespól nie zwalnia tępa i powstają kolejne hity , które śpiewa cała Polska między innymi: Szczęśliwa Gwiazda , Tańcząca w deszczu , które to po raz kolejny zdobywają nagrody publiczności na festiwalu w Ostródzie. Podsumowanie tych lat jest kolejna nagroda w roku 2013 na festiwalu w Ostródzie , gdzie siedem utworów znalazło się w 30 hitów wszechczasów Disco Polo Hit.

Bardzo ważną datą jest rok 2014 , gdzie utwór Przez Twe oczy Zielone otrzymuje nagrodę publiczności na festiwalu w Ostródzie. Kolejnym sukcesem w roku 2015 roku jest otrzymanie statuetki Osobowość Roku , którą to Zenon Martyniuk odbiera podczas wielkiej gali. osobistościW roku 2015 pojawia się w kinach film o muzyce Disco Polo w którym to reżyser wykorzystuje kilka utworów Akcent to świadczy o popularności zespołu.
Utwór Przez Twe Oczy Zielone staje się mega hitem w każdym zakątku Polski słuchają go nie tylko dorośli lecz i dzieci , muzyka trafia to kilku pokoleń. Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej po wygranym meczu z Irlandią w szatni tańczy w rytm muzyki Zenka.

Lider zespołu coraz częściej jest zapraszamy do mediów publicznych między innymi jest gościem słynnego programu Kuba Wojewódzki , czy też program Agaty Młynarskiej – Świat się kręci… Nie słabnie popularność zespołu , który wciąż zaskakuje nowymi hitami takimi jak: Kochana wierzę w miłość , Skradłaś wszystko do których to teledyski kręci w Stanach Zjednoczonych. Obydwa utwory są mega hitami.

Końcówka roku 2015 wyłania kolejny hit „ Przekorny Los” , który został wykonany podczas festiwalu w Ostródzie popularność jego rośnie z dnia na dzień. Wszystkie media zarówna telewizja , internet , prasa piszą o zespole Akcent , który jest niekwestionowany liderem w branży muzycznej nurtu Disco . O popularności świadczą liczy w internecie oglądalność oficjalnego kanału YOU TUBE to cyfry w milionach , żaden inny zespół nie jest w stanie  się pochwalić takimi wynikami . Portal społecznościowy Facebook  to kolejne medium spotkań z Fanami ,który liczna z dnia na dzień rośnie i jest już liczona w tysiącach niedługo w milionach to tylko świadczy o ogromnej popularności Zenona Martyniuka , jego hitów i zespołu Akcent.

Dyrektor GOK
Witold Lubowiecki
Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie

Tagi