WIZZ AIR - ZAPAKUJ SIĘ JAK PROFESJO…

Idzie lato i czas wyjąć z szaf pok…

Jak wybrać rower dla dziecka?

Laptopy, konsole, a nawet quady. T…

100-lecie złotego, Adam HEYDEL

 9 maja 2019 r. Uniwersytet Nowoc…

Regeneracja po starcie w maratonie …

Bieganie nie ogranicza się wyłączn…

Stawiguda: Bezpłatne zajęcia FITNES…

Są to zajęcia wzmacniające mięśnie…

«
»

SPŁYW KAJAKOWY rzeką Marózka

RekreAKCJA zaprasza mieszkańców i gości Gminy Stawiguda do uczestnictwa w IV- ostatnim tegorocznym spływie kajakowym, który odbędzie się 14 sierpnia 2016 r. na rzece Marózka.

TRASA SPŁYWU

Swaderki-> jezioro Pawlik-> rzeka Marózka-> jezioro Święte-> Kurki

– Spływ rozpoczynamy w okolicach mostu drogowego w miejscowości Swaderki.

– Po 200 m dopływamy do małego jeziorka Pawlik.

– Płynąc wzdłuż prawego brzegu po 150 m znajdujemy ujście rz. Marózki.

– Następne 200 m i przed nami drewniany mostek drogowy, który jest ostatnim świadectwem cywilizacji, przepływamy pod nim i przed nami około 5 km biegu rzeki, która płynąc miejscami otoczona wysokimi zalesionymi brzegami, mocno meandruje i ukazuje coraz to nowe oblicze Warmińsko-Mazurskiego krajobrazu i dzikiej przyrody. Po drodze mamy szansę na spotkania z dzikimi zwierzętami, mieszkańcami otaczającego lasu i trzcinowisk (orzeł bielik, bocian czarny, bąk, zimorodek i cała plejada naszych ptaków wodnych jak i również dużych ssaków jak jeleń, sarna, dzik, łoś, a nawet wilk). Szlak Marózki przecina część lasów Łańskich, które są częścią Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, stąd bogactwo fauny i flory. Atrakcyjności trasie dodaje fakt, że miejscami musimy pokonać naturalne przeszkody w postaci powalonych drzew, pod którymi musimy przepłynąć lub je ominą lub nawet przeciągnąć kajak nad nimi.

– Mija druga godzina spływu, wartki nurt zwalnia, las ustępuje miejsca trzcinowiskom, za nami około 6 km trasy, wąski bieg nurtu rozlewa się w malownicze i tajemnicze, otoczone lasem jezioro Święte. Podobno w latach 50-tych, Karol Wojtyła spływając Łyną, dotarł pod prąd do wymienionego j. Świętego, co w świetle kanonizacji późniejszego Papieża, Jana Pawła II, dodaje majestatu temu pięknemu rozlewisku rz. Marózki.

– Przed nami ostatni etap malowniczego spływu dolnej części rzeki Marózki- płyniemy środkiem j. Świętego do jego południowego końca, gdzie na małej plaży kończy się jedna z najładniejszych tras kajakowych w regionie

INFORMACJE O SPŁYWIE:

– Koszt uczestnictwa- 30 zł/osoba. (w jednym kajaku z rodzicami/opiekunami może również płynąć dziecko- czyli dwie osoby dorosłe + dziecko w jednym kajaku- dziecko wówczas płynie za darmo)

– Zapisy od 08.08.2016 r. od godziny 15:30 do 12.08.2016 r.

Więcej szczegółów o spływie przeczytacie TU

inf. prasowa organizatora