CITY TRAIL: przełajowa piątka na me…

Siódma edycja cyklu biegów przełaj…

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I …

11 maja br. na PGE Narodowym odbęd…

Międzynarodowy projekt "Pomiędzy na…

W dniach 24.04 – 03.05.2019 młodz…

Popraw zdrowie na rowerze

Nie jest tajemnicą, że regularna j…

Olsztyn: Dzień Zwycięstwa z Kombata…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatel…

«
»

IV spływ kajakowy od źródeł Łyny „Amazonka Warmii i Mazur”

Zapraszamy na ostatni w tym sezonie spływ kajakowy, który odbędzie się 30 sierpnia 2015 r. Wyruszymy od źródeł Łyny przez dziewicze tereny odkrywając „Amazonkę Warmii i Mazur”.

IV SPŁYW KAJAKOWY

– 30.08.2015 r. (Niedziela)
– Start godz. 10:00/ Zakończenie ok. godz. 16:00- 17:00
– Pluski (spotykamy się w wypożyczalni sprzętu wodnego przy plaży głównej)
Punkt spotkania zaznaczony jest na mapie google:
https://www.google.pl/maps/dir//53.6019247,20.4177992/@53.6016,20.4187629,674m/data=!3m1!1e3

W Pluskach uczestnicy zostaną przewiezieni busikami do miejsca naszego rozpoczęcia spływu, czyli w okolicę miejscowości Orłowo.

– grupę poprowadzi przewodnik PTTK
– koordynatorka: Ewelina Sugajska tel. 509 757 294

– w programie spływu OGNISKO! (Dopływając do końca naszej trasy- do miejscowości Ząbie będzie czekało na nas ognisko. Chętni mogą zabrać kiełbaski bądź inne smakołyki, które będzie można przygotować na ognisku)
– Prowiant- we własnym zakresie

Po ognisku uczestnicy zostaną odwiezieni do miejscowości Pluski.

– Koszt uczestnictwa- 35 zł/osoba
– Zapisy elektroniczne od 24.08.2015 r. od godziny 15:30
– liczba miejsc jest ograniczona

OPIS TRASY:
– spływ rozpoczynamy w okolicach m. Orłowo w miejscu gdzie szerokość rzeki pozwala na swobodne wiosłowanie. Przed nami 6-8 godz. spływu w scenerii „Amazonii Warmii i Mazur”. Szeroka dolina Łyny, ale wstęga rzeki wąska i płytka wzdłuż rozległe grzęzawiska i brak możliwości dotarcia do brzegu

– po około 2 km docieramy do pierwszego jeziorka o nazwie Krzyż. Pilnujemy północnego kierunku ponieważ nurt jest leniwy a trzcinowiska coraz bardziej maskują nam bieg rzeki, zaczynamy rozumieć wcześniejsze porównanie,

– następne 500 m i przepływamy przez małe jeziorko, ciągle utrzymując kierunek północny. Za nami ponad 3 km trasy, bystre oko zauważy stopniowe poszerzenie lustra wody,

– wpływamy na j. Brzeżno, aby odnaleźć dalszy kierunek biegu Łyny, zmieniamy kierunek płynięcia na wschodni i mniej więcej w połowie zbiornika odszukujemy kontynuację biegu rzeki. Obserwując niebo mamy szansę zobaczy orła bielika, rybołowa, czy też błotniaka stawowego, nie mówiąc o dzikich kaczkach, łabędziach kormoranach, i innych skrzydlatych zwierzętach.

– a teraz niespodzianka,1,5 km wiosłowania i dopływamy do Morza?
Taką nazwę nosi to małe jeziorko, jeszcze ponad kilometr i cywilizacja.

– Brzeżno Łyńskie i betonowy niski most pod którym przepływamy,mijamy zabudowania i po prawie kilometrze j. Kiernoz Mały

-obieramy kierunek północno-wschodni biorąc za namiernik mały domek na przeciwległym brzegu, który pozwoli nam odnaleźć dalszą drogę 500-600 m i przed nami Kiernoz Wielki, a na jego końcu wyspa, którą opływamy z prawej lub lewej strony i przed nami m. Kurki

-odnajdujemy w trzcinowisku drogę do mostu drogowego, za którym po prawej stronie możemy się zatrzymać i uzupełnić zapasy w pobliskim sklepie(50 m)

za nami 10 km spływu i możliwość zakończenia wyprawy, jeżeli kontynuujemy spływ to właśnie opuszczamy Mazury i wpływamy na Warmię, po prawej stronie zostawiamy dawniej protestanckie Kurki a po lewej stronie Łyny pojawiają się zabudowania katolickiej wioski Ząbie.

źródło:
http://www.przystanpluski.pl/splywy-kajakowe/

Nasze spływy zabezpieczają ratownicy WOPR, dzięki czemu możemy czuć się w pełni bezpieczni. Dodatkowo uczestnicy otrzymują ubezpieczenie NNW. Przed spływem przydzielany jest sprzęt wodny: kajaki, kapoki i wiosła po czym ratownicy omawiają zasady bezpieczeństwa, aby każdy w razie wywrotki wiedział jak ma się zachować.

Jak przygotować się do spływu kajakowego?
Jest to rekreacja wodna dlatego zawsze zabieramy ze sobą:
– buty, w których będziemy mogli wejść do wody.
– ubrania na zmianę, gdyż podczas spływu zawsze istnieje możliwość zamoczenia. Dlatego aby nie zmarznąć należy zabrać dodatkowy komplet.
– zarówno dodatkowe ubrania, jak i dokumenty czy sprzęt elektroniczny (telefony, aparaty fotograficzne) należy zabezpieczyć przez zamoczeniem. Zabieramy duże, mocne worki, które po odpowiednim zawiązaniu/ zamknięciu nie pozwolą wodzie dostać się do środka.
– prowiant. Spływy trwają kilka godzin, dlatego zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.

Regulamin zgłoszeń:
1. Zapisy na spływ rozpoczynają się w poniedziałek 24.08.2015 r. od godziny 15:30

– elektronicznie- na stronie www.mazury.pttk.pl w zakładce Aktualności i imprezy-> Zapisy online

http://www.mazury.pttk.pl/zapisy-online.html

2. Po zapisaniu się i otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia należy w ciągu 2 dni dokonać wpłaty w wysokości 25 zł od osoby

– w kasie Oddziału PTTK, Olsztyn ul. Staromiejska 1

– lub przelewem na konto bankowe:
Bank Zachodni 19 1500 1562 1215 6004 7189 0000

* Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w spływie jedynie pod opieką rodzica/opiekuna po podpisaniu oświadczenia, w którym rodzic/opiekun bierze pełną odpowiedzialność za dziecko.

OŚWIADCZENIE można pobrać u dołu strony:
http://www.gok.stawiguda.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-iv-splyw-kajakowy-od-zrodel-lyny-amazonka-warmii-i-mazur

Zapraszamy!

 

inf. prasowa organizatora