Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Skansen w Olsztynku: „Koń jaki jest każdy widzi”

Pokazy jeździectwa dziecięcego, hipoterapii (Szkółka Polish Pony Club z Tomaszkowa), rzeźbienia konia w drewnie, zawody w rzucie podkową, pokazy werkowania – to tylko niektóre atrakcje jakie przygotował olsztynecki skansen na imprezę  „Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi”. 30 czerwca 2019 r. odwiedzający  Muzeum zostanąwprowadzeni w świat zwierząt gospodarskich . Tym razem tematem przewodnim będą konie.

Impreza ma na celu pokazanie roli koni dawniej i dziś oraz przybliżenie informacji o koniach – jak kiedyś pracowały i z czym i jak to wygląda dzisiaj. Wszystkie zaplanowane atrakcje odbędą się centrum naszego skansenu, na placu przed  budynkiem biura oraz przy Chałupie z Chojnika. Zaprezentowane zostaną dwie wystawy: wystawa  planszowa słynnych koni znanych historycznych postaci oraz wystawa  – koń nie tylko na ludowo.

Zaplanowano wiele atrakcji dla dzieci, które tego dnia będą mogły wykonać swojego własnego konika. Kaflarnia Warmińska poprowadzi warsztaty malowania. Będzie to również okazja do obejrzenia pluszowych koników – Fundacja Zdrowie na Końskim Grzbiecie oraz do pobawienia się na ludowym placu zabaw czy przejażdżki w siodle.  Organizatorzy zaplanowali także prelekcje na temat hodowli, chowu i użytkowania koni w województwie warmińsko-mazurskim przygotowane przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Olsztynie. Nie zabraknie także warsztatów czesania końskiej grzywy, podkuwania koni, a także gier i zabaw dla dzieci. Punktem kulminacyjnym będą III zawody w „rzucie podkową”, w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Na szukających szczęścia czekać będzie mała podkówka.

Warto wspomnieć, że muzeum w Olsztynku posiada hodowle Konia Zimnokrwistego w typie sztumskim oraz Konika Polskiego, który wywodzi się od wymarłego dzikiego konia tarpana. Koniki Polskie mogą być użytkowane wszechstronnie ze względu na doskonałe zdrowie, wytrzymałość
i odporność na surowy klimat. Między innymi jako konie wierzchowe, zaprzęgowe, w terapii dziecięcej, a nawet w pielęgnacji krajobrazu.

Początek imprezy o 11:00. Więcej informacji na stronie internetowej www.muzeumolsztynek.pl.

inf. prasowa organizatora
foto: własne