Deszczowe bieganie podczas CITY TRA…

Weekend 8-9 grudnia 2018 nie należa…

"Daj Pluszaka dla Dzieciaka", czyli…

W sobotę, 8 grudnia, na olsztyńskie…

Obwodnica Olsztyna / zdjęcia - wide…

Kilka dni temu został oddany do ruc…

Świąteczny ,,Bieg na sześć łap" w O…

16 grudnia 2018 r. zapraszamy do Sc…

HOUSE. BEST. CHRISTMAS. EVER.

Ho, ho, ho! Pora na zimową rewolucj…

«
»

Seminarium w RDLP w Olsztynie

„Dokarmianie leśnych zwierząt”. Z inicjatywy Lasów Państwowych, Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela i Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Ligi Ochrony Przyrody, 11 lutego w „Światowy dzień dokarmiania zwierząt leśnych” – dzieci z olsztyńskich przedszkoli:Przedszkola Miejskiego Nr 24,Przedszkola Miejskiego Nr 39  i Szkoły Podstawowej Nr 15 spotkała się na Seminarium w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Rozmawiano i dyskutowano jak i czym dokarmiać zwierzęta zimą i czy rzeczywiście to jest im potrzebne. Aby przybliżyć dzieciom las, jako środowisko życia zwierząt, leśnik – ekspert ds. edukacji i ochrony leśnej przyrody Pani Anna BARTOSZEWICZ i Pan Tadeusz PAMPUCH,Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Ligi Ochrony Przyrody omówili, jak powstaje środowisko leśne oraz rolę leśnika i przyrody w jego tworzeniu. Przedstawiła sposoby przygotowywania się zwierząt do przetrwania zimy. W bardzo obrazowy sposób zaprezentowała mieszkańców naszych lasów tj. między innymi sarenki, jelenie, dziki, zające, lisy, borsuki, kuny, wilki i rysie. Nie zabrakło również ptaków w tym np. sójki, sikorek, dzięciołów, cietrzewi, sów, orła bielika czy sokoła wędrownego. Oczywiście, nie zapomniano o owadach czy grzybach, nie tylko tych, co zbieramy w lesie. Zaprezentowano również żubra, największego dziko żyjącego ssaka Europy, który już od sześćdziesięciu lat żyje na terenie naszego województwa w Puszczy Boreckiej. Wszyscy w dyskusji, przedszkolaki również, zgadzali się, że las jest domem wielu żywych organizmów i człowiek będąc w lesie i gospodarując w nim powinien o tym pamiętać.Ten piękny ssak,zasłużenie jest w logo LOP, czyli w organizacji dla Przyjaciół Lasu!

  Na pytanie jak pomóc zwierzętom leśnym w zimie, dzieci wykazywały się wyjątkowo bogatą wiedzą. Słusznie podkreślały, że najlepiej jak dokarmianiem zwierząt w lesie zajmują się dorośli i najlepiej jak to robią leśnicy i myśliwi. Jednocześnie dzieci przyznały, że chętnie pomagają dokarmiać leśną zwierzynę zbierając np. żołędzie i przekazując je leśnikom.  Podkreślano, że nie wolno dokarmiać takich zwierząt w miastach jak dziki, bo ich domem jest las. Czy i jakie zwierzęta możemy dokarmiać w mieście. Tu nie było wątpliwości, że w okresie zimy, może nawet koniecznym jest dokarmianie ptaków, a szczególnie sikorek. Sikorki odżywiają się owadami, których zimą trudno znaleźć na oblodzonych gałęziach i pniach drzew i bardzo chętnie wtedy korzystają z wykładanej im karmy. W pełni wyrażano zgodę, że to, co robimy musimy robić z pełną świadomością, że naszym celem jest przede wszystkim pomoc ptakom w ich naturalnym środowisku, którym dla wielu gatunków jest już i miasto. Wbrew pozorom miasto jest już naturalnym środowiskiem dla licznych wróbli, szpaków, sikorek, kosów, gołębi czy kawek i gawronów. Zgodziliśmy się też, że dokarmiając pomagamy tylko ptakom przetrwać zimę, bo po tym trudnym okresie doskonale sobie radzą bez naszej pomocy. Poza ogólnym stwierdzeniem o potrzebie dokarmiania, podkreślano, aby zwracać szczególną uwagę na to, by postępowanie wynikające z dobrego serca w rezultacie nie okazało się zgubne dla ptaków. Pamiętając, że nie o poprawę naszego samopoczucia tu chodzi, lecz o sensowną pomoc skierowaną do zwierząt w pomaganiu im w przetrwaniu zimy.

   Przyznano, że najlepszą porą dokarmiania ptaków jest późna jesień do wczesnej wiosny. Karmę powinno się wykładać najlepiej do różnego rodzaju karmników. Bardzo ważnym jest również to, aby jeśli rozpoczniemy wykładanie karmy to powinna ona być cały czas wykładana. Całkowicie błędne jest przekonanie jak niektórzy to robią i sądzą, że wszystkie resztki z naszego stołu nadają się do spożycia przez inne zwierzęta, w tym wypadku – ptaki. Nawet, jeżeli rzeczywiście zostają zjedzone, to wcale nie oznacza, że pokarm był dla ptaków odpowiedni.  Ptaki będą nakarmione, ale podano im truciznę. I tak na przykład, duży udział chleba w pokarmie wywołuje biegunki i ciężką chorobę – kwasicę, a solone jedzenie bardzo często prowadzi wręcz do śmierci ptaków, ponieważ zaburza gospodarkę wodną organizmu.   Ptaki szybko przyzwyczajają się do źródła pokarmu i przerwy są dla nich bardzo niebezpieczne.

  1. Pokarm musi być świeży, niesolony (sól dla ptaków jest zabójcza)
  2. Drobne ptaki: sikory, kowaliki, dzwońce, trznadle, wróble – najlepiej karmić mieszanką nasion słonecznika, prosa, pszenicy, owsa. Dobrym sposobem jest zatopienie ziaren w niesolonym smalcu. Sikorom i dzięciołom wywiesić niesoloną słoninę.
  3. Karmnika dla drobnych ptaków nie umieszczamy blisko krzewów. Są one dobrą kryjówką dla polujących na nie kotów.

Nie powinno karmić się ptaków wodnych poza zimą. Robimy to tylko wtedy, gdy jeziora zamarzną.
Gotowane lub surowe warzywa, kasze, płatki owsiane, to ich zdrowe menu. Pieczywo, zwłaszcza rozmoczone i spleśniałe, nie jest dla nich właściwym pokarmem. Powoduje schorzenia pokarmowe, prowadzące czasem nawet do śmierci.

 

W podsumowaniu seminarium zgodzono się, że trzeba sobie uświadomić, iż naszym celem jest wspomaganie ptaków w przetrwaniu zimy w ich naturalnym środowisku, a nie w hodowli. Dla wielu z nich miasto stało się naturalnym środowiskiem i wiedzą jak przetrwać w nim srogą zimę. Na pewno, jednak będą bardzo wdzięczne za każdą pomoc człowieka, szczególnie taki gatunek jak np. sik

    Wielką atrakcją były też warsztaty artystyczne z Panią Ewą LETKI, w których dzieci tworzyły ptaszki z najprostszych i łatwo dostępnych materiałów.

    Za zaangażowanie w działania na rzecz naszych lasów i ich mieszkańców ,w które jesteśmy zaangażowani  ( UNO było Podmiotem Wspierającym ważną kampanię społeczną Lasów Państwowych „Świadomi Zagrożenia”, każdego roku zbiramy żołędzie z naszych parków i przekazujemy leśnikom jako pomoc mieszkańcom lasów, zbieramy makulaturę w pięknej kampanii LOP „Nowy las za makulaturę”, zbieramy karmę dla zwierzą ze schroniska….) Dzieci dostały wartościowe i atrakcyjne nagrody od:

Pana Dr inż. Piotra CZYŻYKA, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie

Pana Tadeusza PAMPUCHA, Prezesa Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Ligi Ochrony Przyrody

Pana Dr inż. Piotra GRZYMOWICZA, Prezydenta Olsztyna ( wręczyła Pani Dorota D`AYSTETTEN)

                                                    Zbigniew Majchrzak

Tagi