Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

Letnia aura uciążliwa dla najmłodsz…

Wakacje w ciepłych krajach? Urlop …

«
»

Rzeszów: Akcja Helpers’ Generation w WSPiA

Studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej kolejny raz będą mogli włączyć się w poszukiwanie dawców szpiku. W środę 5 kwietnia 2017 r. w uczelni rusza akcja fundacji DKMS pt. „Helpers’ Generation”. Codziennie do niedzieli 9 kwietnia 2017 wolontariusze będą czekać na osoby chcące zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa włączy się w ogólnopolską akcję już po raz trzeci.

 

Helpers’ Generation to wydarzenie zainicjowane przez fundacje DKMS na uczelniach w całej Polsce. Jest to unikalna akcja, której celem jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. W inicjatywę włączyli się także studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Od środy 5 kwietnia do niedzieli 9 kwietnia 2017 r. wolontariusze będą czekać na wszystkich studentów chcące pomóc chorym na białaczkę. Stoisko akcji Helpers’ Generation znaleźć będzie można przed aulą na pierwszym piętrze w budynku A. W dniach od 5 do 7 kwietnia wolontariusze będą czekać w godzinach od 11:00 do 15:00. W weekend (8 i 9 kwietnia) do akcji będzie można włączyć się w godzinach od 10:00 do 16:00.

 

Dodatkowo w ramach Helpers’ Generation studenci WSPiA organizują konferencję naukową prezentującą najważniejsze informacje o dawstwie szpiku. Podczas dyskusji, która rozpocznie się w środę 5 kwietnia o godz. 9 w Sali 119 A, będzie można m.in. poznać Fundację DKMS, dowiedzieć się jak zapisać się do bazy dawców szpiku oraz w jaki sposób pobiera się komórki macierzyste do przeszczepu.

 

Jak się zarejestrować!

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Jakie są metody pobrania? Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków) lub pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków)

 

Dlaczego warto?

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce.

 

O Fundacji

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 1 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już prawie 4000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

 

Więcej informacji znajdziesz na www.facebook.com/events/790268471136944/ i na www.dkms.pl.

 

Przemysław Pawlak
Rzecznik prasowy
WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej