Olsztyn: Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap…

PSYjaciele i KOTedzy, 24 lutego 2…

Leśne Run Warmia 2019

Popularny cykl imprez biegowych w…

Olsztyn: Wystawa "Zdrowaśka" autors…

Tytułowa „Zdrowaśka” to słowo symb…

Olsztyn: Kąpiel morsów w jeziorze U…

Przy temperaturze plus 5 stopni w …

Kraków: Studenci mają głos – gala o…

Akademia Muzyczna w Krakowie i Ope…

«
»

Rzecznik Praw Dziecka odwiedził pacjentów Szpitala Dziecięcego w Olsztynie

Minister Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, odwiedził dziś Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Obejrzał film, w którym dzieci leczące się w naszym szpitalu mówią o swoich prawach i o ich przestrzeganiu przez dorosłych. A następnie uzupełnił ich wiedzę na ten temat. Zapytał dzieci jakie prawo ich zdaniem jest najważniejsze.

  • Do miłości – odpowiedziało cichutko jedno z nich.

  • Brawo! – entuzjastycznie zareagował minister Marek Michalak. – Aczkolwiek to prawo nie jest zapisane. Wywodzimy je z innych praw, np. prawa do opieki, do kontaktów z obojga rodzicami, do przyjaźni – wyjaśnił.

Rzecznik Praw Dziecka dodał, że najmłodsi podczas rozmów z nim zwykle podają za najważniejsze prawo do zabawy, natomiast nastolatki – prawo do wyrażania własnego zdania połączone z prawem do prywatności. Minister Marek Michalak zachęcał pacjentów do dbania o własne zdrowie poprzez m. in. wybieranie zdrowego odżywiania, a także do mądrego korzystania z dóbr cywilizacji, głównie internetu. Nasz Gość zapytał również dzieci podchwytliwie czyje prawa są ważniejsze: dzieci czy dorosłych. Gdy pacjenci mieli wątpliwości, podpowiedział, że prawa wszystkich ludzi są ważne, ale powinniśmy w pierwszej kolejności respektować prawa najsłabszych, których trzeba chronić, czyli m. in. dzieci.

  • Właśnie po to Polska stworzyła taką instytucję, jak Rzecznik Praw Dziecka – żeby upominać się o wasze prawa, co staram się na każdym kroku robić – podkreślił Marek Michalak. – Pamiętajmy, że dzieciaki mają dużo do powiedzenia, a my nie zawsze potrafimy ich słuchać. A warto! – przypomniał dorosłym obecnym na spotkaniu.

    I wówczas padło z sali pytanie: – Pochodzę z Kaukazu. Czy mam w Polsce takie same prawa jak polskie dzieci? – zapytał Rzecznika kilkuletni chłopiec.

    – Tak, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka wszystkie dzieci w Polsce mają takie same prawa i do edukacji, i do opieki zdrowotnej. Nawet te dzieci, które nie są obywatelami naszego kraju – sprecyzował minister Michalak.

Dzisiejsza wizyta była m. in. okazją do podsumowania dotychczasowej  współpracy pomiędzy Rzecznikiem Praw Dziecka a olsztyńskim Szpitalem Dziecięcym. Biuro Rzecznika Praw Dziecka wspiera nasz szpital w  upowszechnianiu wiedzy o prawach dzieci, udostępniając materiały informacyjne, interesujące książki i służąc radą w opracowaniu rozwiązań służących przestrzeganiu praw dzieci wymagających leczenia  w naszej placówce. Jako wyraz wdzięczności za tę owocną współpracę dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przekazała Rzecznikowi statuetkę Przyjaciela Szpitala.

  • Różne tytuły ludzie w życiu otrzymują, ale słowo „przyjaciel” zobowiązuje, jest nacechowane pokładem wzajemnego zaufania – zauważył Rzecznik. – Przyjmuję, dziękuję, mam nadzieję że dam radę – dodał z uśmiechem na zakończenie.

    Pan Marek Michalak otrzymał również prezenty wykonane własnoręcznie przez pacjentów przy pomocy nauczycieli ze szkoły przyszpitalnej. W zamian podarował każdemu dziecku pluszowego misia z napisem „Przyjaciel dziecka”.

Agnieszka Deoniziak
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

foto: mat. prasowe (wszystkie)

Tagi