Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

Letnia aura uciążliwa dla najmłodsz…

Wakacje w ciepłych krajach? Urlop …

«
»

Rekordowa edycja TriCity Trail

W niedzielę, 8 lipca 2018 odbyła się czwarta edycja biegu TriCity Trail. Zawody są rozgrywane na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – na trzech dystansach: 80+ km, 48 km i 21 km. Rok 2018 przyniósł rekord frekwencji uczestników – na wszystkich trasach rywalizowało łącznie 706 dorosłych. Imprezie towarzyszyły także biegi dla dzieci i młodzieży – TriCity Trail Junior.

 

Ultrawyzwanie

Najdłuższy z dystansów TriCity Trail liczy około 82 km. Biegacze, którzy podjęli to wyzwanie ruszyli na trasę w Gdańsku o godz. 4:30. Do pokonania mieli przewyższenia rzędu +1750/-1850 m. Meta biegu zlokalizowana była w Wejherowie. Zwycięzcą został Kamil Leśniak z Torunia, który nadawał ton rywalizacji od samego początku. Jego wynik – 6:43:07 – jest rekordem trasy. Warto wspomnieć, że Kamil przed rokiem wygrał dystans Maraton+, a 2016 roku był drugi w półmaratonie. – Gdybym miał porównywać, bardziej podobała mi się trasa Maratonu, bo końcówka jest inna niż na Ultra – bardziej wymagająca, co dla mnie – jako „górala” jest plusem. Nie mówię jednak, że dzisiejsze 80 km było proste. Ostatnie 20 km to było takie „nabijanie” nóg, cieszyłem się, że mam bezpieczną przewagę i mogę w niektórych miejsach zwalniać, żeby nie niszczyć mięśni. Zależało mi na tym, żeby w zdrowiu dobiec do mety. Jestem zadowolony, wygrałem, a do tego jest rekord trasy – mówił na mecie 21. zawodnik tegorocznych Mistrzostw Świata w Trailu – Kamil Leśniak i zapowiedział, że na TriCity Trail chętnie wróci po zwycięstwo w półmaratonie.

Drugą lokatę wywalczył zwycięzca ubiegłorocznej edycji – Sebastian Sikora z Gdyni – 7:52:17, a trzeci był Dariusz Rewers – również z Gdyni – 7:19:30.

Wśród pań zwycięstwo odniosła poznanianka Lucyna Walaszczyk – jej czas to 8:37:07. Drugą kobietą była Joanna Reglińska z Bytowa (9:04:06), a trzecią – Marlena Lewandowska z Torunia (9:08:23).

Indywidualnie ultramaraton ukończyło 126 osób, ale rywalizowały także 4-osobowe sztafety, a wśród nich najlepszą okazała się drużyna „Ja trenuję” w składzie: Dariusz Wyganowski, Ziemowit Bernatowicz, Karol Zalewski i Konrad Wyganowski. Czas najszybszej sztafety to 6:52:44.

Maraton dla odważnych

TriCity Trail Maraton+, który debiutował w 2017 roku to trasa licząca około 48 km oraz przewyższenia +1040/-1140m. Zawodnicy ruszyli na trasę o godz. 7:30 w Gdyni, a finiszowali – podobnie jak ultramaratończycy – w wejherowskim Parku Miejskim.  Trasa Maratonu+ w dużej części pokrywa się z trasą Ultra, poza ostatnimi 12 km, na których maratończycy muszą pokonać bardzo urozmaicony i wymagający odcinek.

Zwycięstwo odniósł Jacek Sobas z Kędzierzyna Koźla. Jego czas to 3:33:07. – Nie jestem typowym „góralem”, więc taka trasa z około 1000 m przewyższenia, jest dla mnie idealna. Były miejsca, gdzie można było się rozpędzić, ale przyznaję, że kilka podbiegów – szczególnie ten z linami – mnie zaskoczyło. Jestem pierwszy raz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i bardzo mi się spodobało. Na pewno warto się tutaj sprawdzić – mówił po zawodach.

Drugie miejsce zajął Jakub Czaja z Gdańska – 3:40:11, a trzecie – Marcin Wróbel z Wysokiej – 3:49:41.

Wśród pań zwycięstwo odniosła najlepsza w ubiegłym roku na trasie Ultra – Małgorzata Pazda-Pozorska z Kobylnicy, z wynikiem 4:21:29. To nowy rekord trasy kobiet. – Nie zjadłam przed startem śniadania, więc trudno było mi się rozkręcić. Dopiero po 10. km, kiedy pierwszy żel się wchłonął zaczęło mi się lepiej biec – mówiła po biegu mistrzyni Polski w biegu na 100 km z 2017 roku. – Nie miałam dzisiaj rywalki, która naciskałaby na mnie, więc wynik – mimo, że to rekord trasy – nie jest wyśrubowany. Uwielbiam klimat tej imprezy i nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie tutaj dzisiaj nie być – dodała.

Drugą lokatę zajęła Bożena Macijewska z Gniewowa (4:40:20), a trzecią – Iwona Sikora z Gdyni (4:54:39).

Maraton+ ukończyło 184 zawodników.

Półmaratońskie bieganie na zmodyfikowanej trasie

Najkrótszym i jednocześnie największym biegiem był Półmaraton. Trasa zaczyna się i kończy w Wejherowie. W tym roku została zmodyfikowana – zlikwidowano 2-kilometrowy, asfaltowy odcinek, na rzecz leśnego, urozmaiconego fragmentu.

Na linii mety zameldowało się 376 osób. Najszybszym był Łukasz Ławicki z Gdańska – 1:20:18, drugie miejsce zajął Maciej Kwarta z Boleszewa – 1:21:10, a trzecie – Marek Grochowski z Gdańska – 1:21:35.

W rywalizacji pań zwycięstwo odniosła Karolina Obstój z Kiełczowa. Jej wynik to 1:32:52. Drugą lokatę wywalczyła Małgorzata Tuwalska z Gdańska – 1:34:31, a trzecią – Katarzyna Konkel z Gniewowa – 1:40:08.

Dystans półmaratonu odbył się na pętli, na której uzbierało się +320/-320 m przewyższenia.

Najmłodsi też biegali

Swoje zawody miały również dzieci, które wzięły udział w zawodach TriCity Trail Junior. W sześciu kategoriach wiekowych pobiegło łącznie ponad 60 uczestników. Dystanse, na których rywalizowali najmłodsi to 300 m, 600 m, 1 km i 2 km.

Pokaz filmu „Mój czas / My time”

Tradycyjnie już w przeddzień zawodów w Wejherowie odbył się pokaz filmu. Tym razem zaprezentowano film o ultramaratonce, jednej z czołowych biegaczek górskich w Polsce, medalistce Mistrzostw Świata w Skyrunningu – Magdalenie Łączak.

Organizatorem TriCity Trail jest Stowarzyszenie Sport Dla Każdego – organizator największego cyklu biegowego w Polsce – CITY TRAIL, który odbywa się w 11 miastach: Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Partnerami biegu są marki Salomon, Suunto, Sklep Biegacza oraz ALE – Active Life Energy. Impreza TriCity Trail jest współfinansowana przez Powiat Wejherowski i Urząd Miejski w Wejherowie.

 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.tricitytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się też na profilu imprezy na Facebooku.  

 

Wyniki biegu znajdują się pod linkiem: https://tricitytrail.pl/wyniki.

 

Justyna Grzywaczewska