Cisowianka Mazovia MTB Marathon / O…

Już niespełna dwa tygodnie dzielą …

Policjant Twoim Przyjacielem!

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Wiktor Kujawa i Marta Szenk najleps…

W środę, 17 lipca 2019 nad olsztyń…

Zespół z Indii wystąpił dziś w Szpi…

Zespół PANGHAT PERHORMING ARTS z …

Przedstawiamy projektanta koszulki …

Poland Business Run to największa …

«
»

Olsztyn: Ratujmy zabytkowe nagrobki!

Przed nami 14. kwesta na rzecz dawnych nekropolii. Do kwestowania zachęcamy nie tylko znanych olsztynian.

 

Około 260 tys. złotych z pierwszolistopadowej zbiórki, poza tym niemal 400 tys. z miejskiej kasy – tyle w ostatnich kilkunastu latach pochłonęły prace na olsztyńskich nekropoliach. Dzięki nim odnowionych zostało około 300 nagrobków, krzyże, kaplice, ogrodzenia kwater rodowych. Prace były prowadzone na cmentarzach św. Jakuba, św. Józefa oraz św. Jana Nepomucena w Dajtkach.

– Te nagrobki to nasze dziedzictwo, dowód naszego człowieczeństwa – przypomina dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy. – Często tymi mogiłami już nikt się nie opiekuje. Dlatego naszym obowiązkiem jest zajęcie się historią naszych ziem.

To już tradycja, że przy okazji 1 listopada na terenie olsztyńskich nekropolii pojawiają się kwestujący. Dzięki nim, ale przede wszystkim dzięki wsparciu odwiedzających tego dnia groby najbliższych możliwa jest renowacja dawnych cmentarzy.

– W tym roku będziemy zbierać na dwóch komunalnych nekropoliach – zaznacza zastępca dyrektora Zakładu Cmentarzy Komunalnych, Zbigniew Kot. – Kwestujących będzie można spotkać przy ul. Poprzecznej oraz w Dywitach.

Im więcej osób, tym wielka szansa, że uda się pobić ubiegłoroczny wynik. Wówczas udało się zebrać ponad 17 tys. złotych. Kolejne 27 tys. na prace przeznaczone zostało z budżetu miasta. Dzięki tym pieniądzom udało się odrestaurować 10 obiektów.

– Zachęcam do udziału w kweście – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Jak co roku  będę kwestować na cmentarzu przy ul. Poprzecznej. Apeluję do znany Olsztynian, by przyłączyli się do zbiórki. Ale włączyć się do akcji może dosłownie każdy.

Zgłoszenia przyjmuje Biuro ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta przy ul. Knosały 3/5. Telefonicznie pod numerami: 89 522 28 21 lub 89 535 32 10 wew. 27 lub e-mailowo: ngo@olsztyn.eu.

źródło: UM Olsztyn
foto: własne