Stawigudiada 2019

Zapraszamy na XVI Festyn Gminny St…

Zakończenie sezonu 2018/2019 w klub…

W dniu dzisiejszym (13.06.2019) w …

Z Szyman polecimy do Kolonii

RYANAIR - linia lotnicza numer jed…

9. Bieg Fabrykanta – ponad 1100 zaw…

Po raz dziewiąty biegacze z Polski…

Twierdza Muzyczna! Pierwszy koncert…

W najbliższy piątek, 14 czerwca 20…

«
»

Przełom w rozwoju futbolu amerykańskiego! Polacy mogą być pierwsi w Europie

Liga Futbolu Amerykańskiego powstała dopiero przed rokiem i ma za sobą zaledwie jeden rozegrany sezon, jednak rozwój tej organizacji jest bardzo dynamiczny. Już od początku istnienia LFA wprowadziła nowe standardy w futbolu amerykańskim nad Wisłą, jak choćby transmisje internetowe na żywo ze wszystkich meczów dwóch najwyższych szczebli rozgrywkowych oraz pięć transmisji w telewizji kablowej Vectra. Teraz pora na kolejny krok w rozwoju – po raz pierwszy w historii tej dyscypliny w naszym kraju, istnieje ogromna szansa, że futbolowe mecze polskich rozgrywek będzie można oglądać regularnie w ogólnopolskiej telewizji z grupy TVN Discovery Polska.

 

LFA w pierwszym sezonie swojego istnienia zrzeszała 27 klubów na czele z tak rozpoznawalnymi markami jak Panthers Wrocław, Seahawks Gdynia czy Lowlanders Białystok. Federacja powstała pod koniec 2017 roku z inicjatywy klubów, które zdecydowały się odłączyć od dotychczas istniejących w Polsce rozgrywek PLFA na rzecz organizacji, która wprowadzi futbol amerykański na zupełnie nowy poziom. Okazało się to najlepszym ruchem, ponieważ już po pierwszym sezonie do Ligi Futbolu Amerykańskiego dołączyły kolejne kluby, jak między innymi Kozły Poznań, które w wyniku fuzji z drużyną Patriotów tworzą teraz wspólnie Armię Poznań oraz Husaria Szczecin, która także postanowiła połączyć się z innym lokalnym zespołem i obecnie razem z Cougars tworzy w tym mieście Armadę Szczecin. Ogłoszenie kolejnych klubów, które wystąpią w tegorocznym sezonie w LFA jest tylko kwestią czasu.

Z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć, że powstanie Ligi Futbolu Amerykańskiego było najlepszą z możliwych decyzji. Za nami premierowy sezon, z którego jesteśmy zadowoleni, ale wiemy, że futbol amerykański w Polsce stać na wiele więcej. Jesteśmy teraz w przełomowym momencie dla rozwoju tej dyscypliny w naszym kraju. Prowadzimy bowiem zaawansowane rozmowy z Eurosportem dotyczące transmisji nie tylko meczu finałowego, ale także play-offów i przede wszystkim sezonu regularnego, czego nie ma żadna liga futbolowa w Europie. Chcemy też wydawać cotygodniowy magazyn ligowy, trochę na wzór amerykańskiego Monday Night Football. Szukamy właśnie sponsorów i partnerów, którzy pomogą nam w tym przedsięwzięciu, dzięki czemu zapewnimy kibicom jak najwyższą jakość odbioru tego sportu. Musimy bowiem otworzyć się na nowe osoby i zarazić je pasją do futbolu amerykańskiego – mówi Marcin Wyszkowski, prezes Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Futbol w Polsce rozwija się już od kilkunastu lat i z biegiem czasu można zauważyć jego stopniowy postęp, lecz to właśnie rok 2019 może być milowym krokiem dla popularności tego sportu nad Wisłą. Istnieje wielka szansa, że zarówno Panthers Wrocław, jak i Seahawks Gdynia ponownie zobaczymy w międzynarodowych rozgrywkach, a znaczną część ich meczów również pokaże Eurosport – Ostatnio po niemal trzech latach pobytu w USA odwiedził nasz kraj Babatunde Aiyegbusi, który jako pierwszy Polak miał okazję poznania amerykańskiej NFL, trafiając do niej bezpośrednio z polskiego klubu. Przez kilka miesięcy był on bowiem zawodnikiem Minnesota Vikings, lecz ostatecznie nie został futbolistą najlepszej ligi świata. Otworzyło mu to jednak furtkę do innej ścieżki sportowego rozwoju i obecnie jest on związany z największą federacją wrestlingu, WWE. Babs wcześniej grał w naszym kraju w futbol przez 10 lat i gdy teraz wrócił, był zachwycony rozwojem naszej dyscypliny w ostatnim czasie. We Wrocławiu mamy Stadion Olimpijski, który jest najlepszym obiektem dedykowanym futbolowi amerykańskiemu w Europie, a w kolejnych miastach pojawiają się następne modernizacje obiektów pod naszą dyscyplinę. Przykładem jest Poznań czy budowa stadionu w Tychach. Musimy wreszcie wykorzystać potencjał, który drzemie w tym sporcie. Transmisje w Eurosporcie to tylko część planowanych przez LFA działań na rok 2019. Ważnym, szczególnie dla zawodników, elementem będzie prowadzenie statystyk meczowych i indywidualnych, co jest istotnym miernikiem poziomu sportowego. Rozmawiamy też z ludźmi, którzy organizują w Europie campy z zawodnikami grającymi w NFL, chcemy sprowadzić ich do naszego kraju i jest to na pewno gratka dla kibiców najlepszej ligi świata w Polsce i nie tylko – dodaje Marcin Wyszkowski.

Sezon futbolowy rozpocznie się 23 marca, kiedy wystartują rozgrywki najwyższego szczebla – LFA1. O mistrzostwo Polski powalczy 12 klubów podzielonych na grupę północną i południową. Ukoronowanie sezonu, Polish Bowl XIV zaplanowano na 29 czerwca. Tytułu będą bronić zawodnicy Lowlanders Białystok, którzy w ubiegłorocznym finale pokonali obrońców tytułu, Panthers Wrocław 14:13 na oczach niemal 5-tysięcnej publiczności zgromadzonej na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Drużyna z Dolnego Śląska ogłosiła już również swoich tegorocznych przeciwników w międzynarodowych rozgrywkach Central European Football League. Pantery w konferencji wschodniej rozegrają mecze z trzema aktualnymi krajowymi mistrzami – Calanda Broncos (Szwajcaria), Koç Rams (Turcja) i Kragujevac Wild Boars (Serbia).

Informacja prasowa Ligi Futbolu Amerykańskiego