Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

Kultura biegania z muzyką w tle. Ul…

Zapach jesieni unosi się już w pow…

Olsztyn: Dzień Przedszkolaka z Komb…

Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela…

Różnice i podobieństwa. Uniwersalne…

Dojazd na rowerze do pracy, a takż…

«
»

Port w Giżycku – zdjęcia – wideo

Miasto położone jest na przesmyku pomiędzy dwoma jeziorami Niegocin i Kisajno.
Ponadto w granicach miasta znajdują się jeszcze dwa jeziora: Popówka Duża i Popówka Mała.

 

Historia miasta sięga początków XIV w., kiedy to w 1340 r. Krzyżacy wznieśli zamek warowny znajdujący się obecnie nad kanałem Łuczańskim. Zamek otrzymał nazwę Lötzen.
Od połowy XV w. przy zamku zaczęło powstawać osiedle, które przywilejem z drugiej połowy XVI w. zostało podniesione do rangi miasta. Miasto otrzymało nazwę Lötzen od nazwy zamku. Zamieszkali tu Polacy spolszczyli nazwę na Lec.

Po II wojnie światowej używano nazwy Łuczany. W roku 1946, od nazwiska działacza mazurskiego Gustawa Gizewiusza, wprowadzono nazwę Giżycko.

W centrum miasta znajduje się kościół ewangelicki wzniesiony w roku 1827, zaprojektowany przez wybitnego architekta Karola Fryderyka Schinkela. Latem odbywają się w nim Giżyckie Koncerty Organowe.
Szczególnie widowiskowe jest otwieranie mostu obrotowego na kanale Łuczańskim. Obiekt ten, z II połowy XIX w., jest jedyną konstrukcją tego typu w Polsce i jedną z dwóch w Europie.

Niewątpliwie atrakcją miasta jest bardzo dobrze zachowana twierdza imienia Hermanna von Boyen – Ministra Wojny Prus, wzniesiona na planie nieregularnego wieloboku.
Oprócz kilometrów wałów i murów twierdza posiada wiele ciekawych budowli. Na jej terenie obecnie urządzane są cykliczne festiwale oraz rozmaite imprezy kulturowo-sportowe.

Warte obejrzenia są kamienice z przełomu XIX i XX w. znajdujące się przy ulicy Pionierskiej. Charakterystycznym i z daleka widocznym punktem miasta jest wieża ciśnień z końca XIX wieku.

Szczegółowe informacje, kontakt, aktualny cennik znajdziecie na oficjalnej stronie: zeglugamazurska.com.pl

 

ZOBACZ WIDEO

WIDEO: Port w Giżycku

WIDEO: Kąpielisko – plaża w Giżycku