Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

PKL zapraszają Małych Zdobywców Gór do Szczawnicy

Dlaczego jelenie są płochliwe, choć ważą nawet 300 kg? Co sprawia że niedźwiedź ma najlepszy węch ze wszystkich ssaków? Jak wygląda gigantyczna mrówka?  Na te pytania odpowie najmłodszym nietoperz Antek, przewodnik po wyjątkowym szlaku przygotowanym przez Polskie Koleje Linowe na Palenicy.  

 

Już po raz drugi Polskie Koleje Linowe otworzyły dla dzieci i rodziców park edukacyjny na Palenicy w Szczawnicy. Szlak Mali Zdobywcy Gór został zaplanowany tak, by chodząc po górach najmłodsi mogli jednocześnie dowiadywać się ciekawych rzeczy i nabierać chęci do kolejnych wypraw. W trakcie wędrówki spotkają wielką mrówkę, spojrzą przez „zwierzoskopy” i zjadą ze zjeżdżalni w kształcie wielkiej żmii. Obok figur zwierząt w skali XXL, na szlaku znajdują się specjalnie przygotowane tablice edukacyjne, dzięki którym dzieci i rodzice dowiedzą się więcej o pienińskiej przyrodzie. Elementy edukacyjne zostały rozmieszczone na całej Palenicy, aby zachęcać do rodzinnego spaceru, przy okazji którego można podziwiać widoki i poznawać Pieniny z różnych perspektyw.

 

– Dzieci dość szybko nudzą się chodzeniem po górach, zadbaliśmy więc o to, aby nie zabrakło dodatkowych atrakcji, które zachęca je do spaceru. Dla rodziców bardzo ważne jest z kolei przekazywanie dziecku wiedzy i wzbudzanie w nim ciekawości świata, a szlak Małych Zdobywców Gór daje im taką możliwość – mówi Patryk Białokozowicz z Zarządu PKL.

 

Bohaterem, który prowadzi najmłodszych na szlaku przygody jest mieszkaniec Pienin, nietoperz Antek z gatunku podkowiec mały, którego dzieci mogą poznać w specjalnie przygotowanej, bezpłatnej książeczce, dostępnej na dolnej stacji ośrodka PKL w Palenicy.

 

– W książeczce można znaleźć m.in. ciekawostki i informacje o zwierzętach, które później dzieci spotkają na szlaku. Przeczytamy w niej czym odżywia się niedźwiedź brunatny, dlaczego ma najlepszy węch ze wszystkich ssaków oraz jak zachować się gdy spotkamy go w górach. Dowiemy się czemu jelenie są płochliwe, mimo że mogą ważyć nawet 300 kg i kiedy zaczyna im wyrastać poroże. Poznamy także lepiej nietoperza przewodnika i dowiemy m.in. co wspólnego ma on z podkową – wyjaśnia Patryk Białokozowicz.

 

Najmłodsi poznają też fakty i ciekawostki dotyczące miejscowej tradycji, historii i zwyczajów – dowiedzą się gdzie w Pieninach były wulkany, skąd pochodzi nazwa Szczawnica i dlaczego flisacy z Dunajca mają muszelki przy kapeluszach.

 

– Gdy przygotowywaliśmy szlak Małych Zdobywców Gór zależało nam by stworzyć miejsce dla całych rodzin, idealne na kilkugodzinny wypad, spędzenie czasu w otoczeniu przyrody i wspólne odkrywanie piękna i tradycji gór. Zgodnie z sugestią rodziców, z którymi się konsultowaliśmy, dążyliśmy do tego by stworzone przez nas miejsce „opowiadało się jak bajkę”. Jesteśmy przekonani, że udało nam się osiągnąć ten efekt – podkreśla Patryk Białokozowicz.

Wizyta na szlaku Małych Zdobywców Gór jest doskonałym wstępem do dalszych wędrówek po górach. Aby ułatwić rodzicom wybór szlaku, który będzie odpowiadał preferencjom
i możliwościom całej rodziny, PKL we współpracy z PTTK, przygotowały również mapę szlaków, które rozpoczynają się na Palenicy.

 

Po dniu pełnym wrażeń można odpocząć z rodziną w restauracji PKL „Pod kolejką”, w której dostępne są ulubione potrawy dla małych i dużych pasjonatów gór.

—————————————————————————————————————–

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w  Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.

 

Agnieszka Jabłońska-Twaróg
Biuro Prasowe PKL