Bryza Kolbudy wygrywa z Basket Kwid…

Dziś (22-09-2018) na sali OSIR przy…

UKS Trójeczka Olsztyn vs Basket Kwi…

Dziś (22-09-2018) na sali OSIR przy…

Sprawdź zanim zaplanujesz wyjazd w …

Wraz z początkiem października Pols…

Gdańsk: Bezpłatne warsztaty floryst…

27 września 2018 r., w Domu Uphagen…

Międzynarodowa Interdyscyplinarna K…

Zapraszamy do udziału w Międzynarod…

«
»

Piwo pod chmurką w Olsztynie. Legalnie i bez mandatu?

Czy w Olsztynie na wzór Warszawy, Poznania czy papieskich Wadowic wyznaczone zostaną miejsca, gdzie będzie można legalnie wypić piwo lub wino pod chmurką? Taki wniosek do prezydenta i radnych formułuje stowarzyszenie „Wizja Lokalna”, prosząc jednocześnie mieszkańców o opinie, w tym propozycje możliwych lokalizacj.

 

Wyznaczenie miejsc wyłączonych spod ogólnego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych umożliwiła gminom tegoroczna nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Od tego czasu kolejne miejscowości postanowiły skorzystać z takiej możliwości.

 

– Naszym celem jest wypracowanie kompromisu umożliwiającego mieszkańcom legalne i kulturalne zrobienie grilla oraz wypicie piwa czy wina w miejscach, w których i tak od lat się spotykają. Skoro prawo w końcu daje nam taką możliwość to najwyższy czas skończyć z fikcją na rzecz wyznaczenia jasnych i uczciwych zasad – przekonuje Paweł Klonowski z „Wizji Lokalnej”.

 

Strefy jak w przypadku brzegów Warty w Poznaniu, bulwarów nadwiślańskich w Warszawie czy przy Skawie w Wadowicach, wyznaczane są najczęściej w miejscach zwyczajowo przyjętych przez mieszkańców, a jednocześnie znajdujących się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Są one również dodatkowo znakowane, wyposażane w śmietniki i toalety oraz monitorowane, w tym przez dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.

 

– Elementem kompromisu powinno być oczywiście konsekwentne egzekwowanie przepisów w zakresie porządku, kultury czy bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że to nie brak zakazów jest powodem złych zachowań, bo z tymi mamy do czynienia również i teraz – dodaje Paweł Klonowski.

 

Stowarzyszenie przez najbliższe 2 tygodnie będzie mailowo oraz na swojej stronie na Facebooku, a także za pośrednictwem lokalnych mediów, zbierało opinie mieszkańców na ten temat. Na ich podstawie zostanie w drugiej połowie maja skierowany do prezydenta i radnych oficjalny wniosek o ustanowienie takiego miejsca, póki co na próbę.

 

Więcej informacji:

www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna

 

inf. prasowa

Tagi