Olsztyn: Urodzinowy ,,Bieg na 6 łap…

PSYjaciele i KOTedzy, 24 lutego 2…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu 12…

III Mistrzostwa Szczytna w Biegu…

Smak zdrowia - Witamina E - witamin…

Smak zdrowia - Witamina E - witami…

Olsztyn: „100-lecie złotego; oszczę…

  Uniwersytet Nowoczesnego Obywat…

Olsztyn: XXXV KAZIUKI-WILNIUKI: GWA…

Zapraszamy na kolejną podróż po dz…

«
»

Piwo pod chmurką w Olsztynie. Legalnie i bez mandatu?

Czy w Olsztynie na wzór Warszawy, Poznania czy papieskich Wadowic wyznaczone zostaną miejsca, gdzie będzie można legalnie wypić piwo lub wino pod chmurką? Taki wniosek do prezydenta i radnych formułuje stowarzyszenie „Wizja Lokalna”, prosząc jednocześnie mieszkańców o opinie, w tym propozycje możliwych lokalizacj.

 

Wyznaczenie miejsc wyłączonych spod ogólnego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych umożliwiła gminom tegoroczna nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Od tego czasu kolejne miejscowości postanowiły skorzystać z takiej możliwości.

 

– Naszym celem jest wypracowanie kompromisu umożliwiającego mieszkańcom legalne i kulturalne zrobienie grilla oraz wypicie piwa czy wina w miejscach, w których i tak od lat się spotykają. Skoro prawo w końcu daje nam taką możliwość to najwyższy czas skończyć z fikcją na rzecz wyznaczenia jasnych i uczciwych zasad – przekonuje Paweł Klonowski z „Wizji Lokalnej”.

 

Strefy jak w przypadku brzegów Warty w Poznaniu, bulwarów nadwiślańskich w Warszawie czy przy Skawie w Wadowicach, wyznaczane są najczęściej w miejscach zwyczajowo przyjętych przez mieszkańców, a jednocześnie znajdujących się w odpowiedniej odległości od zabudowy mieszkaniowej. Są one również dodatkowo znakowane, wyposażane w śmietniki i toalety oraz monitorowane, w tym przez dodatkowe patrole policji i straży miejskiej.

 

– Elementem kompromisu powinno być oczywiście konsekwentne egzekwowanie przepisów w zakresie porządku, kultury czy bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że to nie brak zakazów jest powodem złych zachowań, bo z tymi mamy do czynienia również i teraz – dodaje Paweł Klonowski.

 

Stowarzyszenie przez najbliższe 2 tygodnie będzie mailowo oraz na swojej stronie na Facebooku, a także za pośrednictwem lokalnych mediów, zbierało opinie mieszkańców na ten temat. Na ich podstawie zostanie w drugiej połowie maja skierowany do prezydenta i radnych oficjalny wniosek o ustanowienie takiego miejsca, póki co na próbę.

 

Więcej informacji:

www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna

 

inf. prasowa

Tagi