Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

Letnia aura uciążliwa dla najmłodsz…

Wakacje w ciepłych krajach? Urlop …

Roxie i Kristian Kostov we wspólnym…

Roksana Węgiel, po odebraniu w Sop…

«
»

Pierwsza łopata pod obwodnice Olsztyna

Wiele lat starań i w końcu stało się – w poniedziałek (18.07.2016) wbita została pierwsza łopata pod budowę drugiej części południowej obwodnicy Olsztyna.

 

– To wielki dzień dla Olsztyna i całego regionu Warmii i Mazur – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa – ta inwestycja pozwoli niwelować różnice i nadrobić nasze zaległości komunikacyjne względem innych regionów.

Odcinek obwodnicy zostanie wybudowany w ciągu drogi ekspresowej S51. Będzie miał długość 14,7 km i ominie stolicę regionu od południowego wschodu. Droga będzie przebiegała przez tereny Olsztyna i gmin Stawiguda, Purda, Barczewo. Rozpocznie się w sąsiedztwie Tomaszkowa i dalej będzie zlokalizowana w okolicach Bartążka, Szczęsnego, Ostrzeszewa i Klebarka Małego, a zakończy się przy drodze nr 16 na wysokości ogródków działkowych na Wójtowej Roli. Będzie to objazd miasta od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód

– Ten projekt ma już długą historię – przypomniał Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna –  w 1998 roku zarządy gmin podpisały porozumienia o zabezpieczeniu gruntów i przygotowaniu planów pod budowę obwodnicy. W 2005 podpisaliśmy porozumienie z GDDKiA i rozpoczęliśmy  prace koncepcyjne przy współudziale finansowym Olsztyna. Wtedy prace nabrały rozpędu i zaowocowały projektem. Ale wciąż brakowało środków. Dzięki naszemu wysiłkowi naszych mieszkańców, polityków i naszym pieniądze  się znalazły. Dlatego tak bardzo cieszę się, że dziś wchodzimy w fazę realizacji projektu.

Obwodnica będzie miała po dwie jezdnie w każdą stronę. Do tego drogi serwisowe, remont wybranych dróg lokalnych i budowa obiektów inżynierskich oraz urządzeń ochrony środowiska. W ramach kontraktu powstaną węzły Olsztyn Jaroty i Olsztyn Wschód. Jako kolejny etap inwestycji planowana jest budowa węzła Olsztyn Pieczewo. Cały odcinek ma długość 14,7 km. Wykona go  firma BUDIMEX SA za kwotę 913 mln zł. Na realizację zadania jest 28 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych.

– Gdy w marcu podpisaliśmy umowę wszyscy pytali kiedy wejdziemy na plac budowy – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimexu – ale jest to formuła zaprojektuj i wybuduj więc od tego czasu nie próżnowaliśmy. Większość projektów jest gotowych i dlatego na pprzełomie sierpnia i września będziemy pracować już na większości odcinków. A od przyszłego roku skierujemy tu wszystkie siły i termin zostanie dotrzymany.

Termin zakończenia budowy tego odcinka to 29.10.2018 rok. Relację wideo z tego wydarzenia można zobaczyć na facebookowym profilu.

Przypomnijmy to jeden z dwóch odcinków południowej obwodnicy Olsztyna. Drugi jest już w budowie. To odcinek w ciągu drogi krajowej nr 16 o długości 10 km. Droga będzie objazdem od przyszłego węzła Olsztyn Zachód do węzła Olsztyn Południe. Trasa zlokalizowana na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda ominie miasto od południowego zachodu. Przebiegać będzie od drogi nr 16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi nr 51. Planowany termin zakończenia budowy tego odcinka to 18.06.2018.
Realizowana w dwóch zadaniach południowa obwodnica Olsztyna będzie drogą o łącznej długości 24,7 km.

inf. prasowa: UM Olsztyn
foto: własne