Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

Pierwsza część obwodnicy Olsztyna otwarta!

Po wielu latach oczekiwań, starań, zabiegań obwodnica Olsztyna staje się faktem. W czwartek (6 grudnia 2018) otwarty został pierwszy jej odcinek.

 

10-kilometrowy fragment między węzłami Zachód i Południe wiedzie terenami położonymi na terenie gmin Gietrzwałd i Stawiguda. Prowadzi od DK16 w pobliżu miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi S51.

– To zwieńczenie wieloletniej walki o ujęcie tej trasy w planach rządu i skierowanie do szybkiej realizacji – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – To także dziesiątki moich spotkań, pism i apeli o pozytywną decyzję rządzących. Przypomnę, że z naszej inicjatywy były też „akcje specjalne”, jak wysyłanie przez mieszkańców kartek z życzeniami do odpowiedzialnych za ten obszar członków rządu, blokada ulicy Sielskiej czy dramatyczny wniosek o zamknięcie Olsztyna dla ruchu tranzytowego. Obwodnica była najważniejszym tematem początku tego dziesięciolecia i wygląda na to, że będzie najważniejszym tematem zakończenia dekady. Łączyła nas ponad poglądami politycznymi i stała się na swój sposób symbolem współdziałania w imię dobra wspólnego. Wszystkim, którzy dołożyli do jej powstania swoją cegiełkę – serdecznie dziękuję.

Poza samą obwodnicą, inwestycja to również drogi serwisowe, urządzenia ochrony środowiska a także remonty wybranych, lokalnych dróg. Wartość całego projektu to 486,5 mln zł, z czego unijne wsparcie to 368 mln zł.

– Oddany dziś odcinek to wstęp do znacznego odciążenia Olsztyna od ruchu tranzytowego – mówi dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, Mirosław Nicewicz. – W budowie jest dalsza część obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S51 o długości ponad 16 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Wykonawca prac deklaruje udostępnienie kierowcom jeszcze w tym roku blisko 11 km tej trasy pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty.

Cała obwodnicą powinna być do dyspozycji kierowców  pod koniec kwietnia przyszłego roku. Natomiast z węzła Pieczewo będzie można korzystać dwa miesiące później.

 

źródło: olsztyn.eu
foto: własne