Obwodnica Olsztyna od węzła drogowe…

To chyba jedna z ostatnich okazji …

Siódma wygrana Cinka. Zawodnik Kros…

Kross Racing Team podczas minioneg…

Polskie Koleje Linowe prezentują st…

Polskie Koleje Linowe SA (PKL), kt…

Rozbiegany Kleszczów czyli piątka i…

W tym roku zapowiada się mocno roz…

Dni morza w Ostródzie

Dni Morza na Mazurach !!!! Dlaczeg…

«
»

Oszczędzanie się opłaca -Nie daj się nabrać!

NARODOWY BANK POLSKI Oddział Okręgowy w Olsztynie i Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela zapraszają do udziału w kolejnej edycji Kampanii Edukacyjnej NBP „OSZCZĘDZANIE SIĘ OPŁACA – NIE DAJ SIĘ NABRAĆ!”

 

   Kampania jest realizowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji 190-lecia polskiej bankowości centralnej i jest dedykowana Premierowi Władysławowi GRABSKIEMU inicjatorowi powstania Banku Polskiego SA (28 kwietnia 1924 rozpoczął swoją działalność), którego  piękne tradycje kontynuuje Narodowy Bank Polski, oraz autora reform, które zapewniły stabilizację ekonomiczną II RP. „Zarówno Austria, Wery, jak i Niemcy ustabilizowały swoje waluty dzięki pomocy międzynarodowej.Reformy Grabskiego, w których wykorzystano jedynie środki krajowe ,były ewenementem na skalę światową. Takie rozwiązanie nie wynikało jednak z jakiejś szczególnej ambicji polskiego rządu -w ówczesnej sytuacji politycznej w Europie Grabski nie mógł po prostu liczyć na pożyczki, których uzyskanie nie wiązałoby się z próbami zakwestionowania polskich granic” („Bankoteka”, maj 2014).Reformy Premiera Grabskiego uchroniły II Rzeczpospolitą Polską przed poważnymi konfliktami społecznymi takimi jak w Niemczech czy na Węgrzech. Zachowaliśmy swoją niepodległość i dzięki temu krew przelana w walkach 1918-1923 nie poszła na marne!Powinniśmy wziąć przykład z nauk W. Grabskiego i zastosować je we własnych domach.

    Misją Narodowego Banku Polskiego jest „dbanie o wartość naszych pieniędzy”.Tej misji służą świetne kampanie edukacyjne m.in. „Oszczędzanie się opłaca”, „Nie daj się nabrać”, „Akademia bezpiecznych finansów”. Kampania  „Oszczędzanie się opłaca” ma na celu uczenie Małych Ludzi sztuki świadomego uczestniczenia w budżecie domowym, dobrego gospodarowania swoimi pieniędzmi, planowania swoich wydatków oraz edukowania Babć i Dziadków jak nie dać się nabrać!

    Jesteśmy przed okresem świątecznym, w którym pod wpływem klimatu tego okresu możemy zmniejszyć swoją czujność i ostrożność w obchodzeniu się ze swoimi pieniędzmi. Jest to też okres w którym możemy zostać oszukani. Aby uniknąć takich zagrożeń powinniśmy być mądrzy przed szkoda.

     Zapraszamy do kolejnej edycji kampanii Oszczędzanie się opłaca ” i „Nie daj się nabrać”. Każda Nowoczesna Placówka Edukacyjna organizuje swoje programy edukacyjne i typuje jeden zespół, który w listopadzie (prawdopodobnie 21 listopada w Urzędzie Wojewódzkim) zaprezentuje 10 minutowe przedstawienie dotyczące jednego tematu w takiej formie aby uczyć Dzieci na widowni.Po tym programie dzieci będą uczyły swoje babcie i dziadków

     Proponujemy tematy:
1.Co to jest budżet domowy i z czego się składa?
2. Telewizja ,komputer… jak mądrze korzystać?                               
3. Mycie się ,toaleta  ..jak oszczędzać wodę, gaz i prąd?                                   
4. Przygotowanie posiłków oszczędzając wodę ,gaz i prąd                           
5. Oświetlenie mieszkania                            
6. Pranie
7. Zakupy  bez marnowania zakupionych produktów (zwłaszcza spożywczych) i pieniędzy
8.  Oszcędzanie, moja skarbonka ,co mogę upić za pięć zł odkładając je przez rok?
9. Po co są pieniądze ?
10. Obrót bezgotówkowy
11.Oszustwa na „wnuczka”
12.Oszustwa na „policjanta”

        Proszę o potwierdzenie woli uczestniczenia w tym programie do Pani Anny Karpiak-Olszewskiej anna.karpiak-olszewska@nbp.pl lub do Zbigniewa Majchrzaka zbyszek.majchrzak@wp.pl
Tematy zaproponuję po zgłoszeniu konkretnej grupy. Ok 21 listopada 20189 każda grupa zaprezentuje swój temat innym grupom i w ten sposób wszyscy będziemy się wspólnie edukować.
                                         Zbigniew Majchrzak  
inf. prasowa organizatora