Olsztyn - wystawa: Aleksander Roszk…

BWA zaprezentuje wystawę retrospekt…

CITY TRAIL: zimowe bieganie w Lubli…

W weekend 12-13 stycznia odbyły się…

Przełom w rozwoju futbolu amerykańs…

Liga Futbolu Amerykańskiego powstał…

UKS TRÓJECZKA Olsztyn - TSK Roś Pis…

Dziś 12 stycznia 2019, na sali LO V…

Start Gniezno stawia na szkolenie m…

Dwa lata temu Start Gniezno powróci…

«
»

OPIEŃKA ciemna zaatakowała lasy na WARMII – zdjęcia – wideo

Dziś 30 października 2018 r. w przepiękny poranek wybrałem się do lasu aby sobie trochę pobiegać po leśnych dróżkach. Po zaparkowaniu auta na parkingu wszedłem do lasu, a tam wysyp grzybów typu OPIEŃKA. Więc zmodernizowałem swoje plany biegowe na opcję zbieram grzyby. Jak już było w bagażniku wystarczająco grzybów zacząłem bieganie po leśnych dróżkach. No bo przecież trzeba było zaliczyć bieganie.

 

Dawniej wszystkie gatunki opieniek określane były nazwą opieńka miodowa (Armillaria mellea). W 1973 r. Romagnesi wyodrębnił wśród nich nowy gatunek i umieścił go w rodzaju Armillariella jako Armillariella ostoyae. Przez innych mykologów takson ten został zaakceptowany jako nowy gatunek, ale w obrębie opieniek. W roku 1973 Herink, przeniósł go do z powrotem do rodzaju Armillaria jako Armillaria ostoyae.

 

Kapelusz

Średnicy 3–8 cm, u młodych okazów wypukły, ale szybko staje się rozpostarty, a u starszych okazów wklęsły. Kolor cielisty lub czerwonobrązowy. Charakterystyczną cechą jest występowanie na kapeluszu czarnobrązowych dość dużych łusek sięgających do jego brzegu.

Blaszki

Dość gęste, początkowo kremowobiałe, potem brązowe

Trzon

Wysokość 4–12 cm, grubość do 2 cm. Jest walcowaty, włóknisty, pałkowaty, pełny i często wygięty. U starszych okazów staje się watowaty i pusty w środku. W górnej części białawy, niżej rdzawy i przeważnie z resztkami białawej osłonki oraz brązowymi kosmkami. Pierścień dość gruby, barwy białej, u spodu i na brzegach występują ciemno zabarwione łuski.

źródło: wikipedia
foto – wideo: własne

dodano: 30-10-2018
Grzegorz Grabowski

Tagi