Sukces Polaków w Mistrzostwach Euro…

W zakończonych w sobotę w Warnemünd…

Reprezentant 4 Warmińsko-Mazurskiej…

Bieg Zawiszaka - Mistrzostwa Służb …

W tym biegu każdy jest zwycięzcą. I…

25 sierpnia 2018 na krakowskich Bło…

Graduacja Absolwentów 2018

Prawie 100 absolwentów „administrac…

Wojska Obrony Terytorialnej na Warm…

W najbliższą sobotę odbędzie się wc…

«
»

Olsztyńscy Sybiracy

26 maja 2018 roku – Koło nr 1 Związku Sybiraków w Olsztynie zorganizowało patriotyczno – religijne spotkanie nawiązujące do dnia matki;Matki Sybiraczki i matki naszych matek.

 

Po złożeniu wiązanki i zapaleniu znicza przy pomniku -Sybiracy udali się na nabożeństwo majowe i mszę świętą w kościele św.Józefa w intencji Matek Sybiraczek- zmarłych na zesłaniu, po powrocie do ojczyzny i Sybiraczek żyjących.

Mszę prowadził Kapelan olsztyńskich Sybiraków ks.Wojciech Łazowski, który podkreślił ,,heroizm matek a jak często też było ,że rolę matek przejmowały babcie ,wychowując osierocone wnuki,,

Hymn Sybiraka i pieśni religijne związane z miłością matczyną śpiewał pan Leszek Biłas z Chóru ,,Tęcza” im Janiny Stankiewicz.

Po mszy Sybiracy udali się na spotkanie , na którym przy wieczornej herbacie i cistach upieczonych we własnym zakresie, mogli być jedna rodziną i razem wspominać swoje rodzicielki.

Zaproszeni goście – przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego w osobie Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych , Zarządu Związku Sybiraków Oddziału Olsztyn, Prezesi Kół Terenowych Związku Sybirakó i Sybiracy naszego Związku, którzy pzybyli nawet ze swoimi dziećmi i wnukami- mogli obejrzeć wystawę zdjęć.

Zdjęcia związane ściśle z tematem spotkania, przedstawiające matki z rodzinami, w większości z dziećmi i w swoich codziennych obowiązkach w latach deportacji

Wiceprezes Koła nr1 przywitał gości wyrażając swoje podziękowanie za tak liczne uczestnictwo.

Podziękował członkom swego Koła, którzy przyczynili się do oprawy tegoż spotkania i ich własny wkład i zaangażowanie.

Podkreślił doniosłość i rangę tegoż spotkania i ,,..że widząc chwilę uchwyconą w kadrze zdjęcia, niech to spojrzenie dzisiaj będzie naszą prośbą do Boga o wieczny pokój dla naszych MATEK …,,

 

Janina Starowieyska

Tagi