Westerplatte – Spotkania z historią

1 i 2 września 2018 r. Wartownia nr…

Debiut 4 Warmińsko-Mazurskiej Bryga…

Zawody Long Range Mykita „Special E…

Miejski Klub Sportowy Mieszko Gniez…

Drużyna seniorów MKS Mieszko Gniezn…

Mistrzostwa Europy ERGO Hestia Cham…

Paweł Tarnowski, Małgorzata Białeck…

SHOW SZALONYCH NAUKOWCÓW, CZYLI EDU…

Barwne widowisko o naukowych perype…

«
»

Olsztyn z jedyną taką mapą w Polsce

Ukazuje atrakcje stolicy Warmii i Mazur widziane oczyma młodego pokolenia. Olsztyn dołączył do sieci miast Use-It i w ten sposób będzie promowany w wielu miastach Europy.

 

Bruksela, Oslo, Porto – to tylko część z miast, które należą w sieci. Łącznie jest ich niemal 40, a w nich – jako jedynie z Polski – największe miasto naszego regionu. W piątek (27 lipca) w Galerii Dobro na Starym Mieście zaprezentowaliśmy wyjątkową mapę, która powstała z inicjatywy młodzieży ze stowarzyszenia Olsztyn 2.0.

– Często spotykamy się z niepochlebnymi opiniami na temat naszego miasta – przyznaje Iga Skolimowska ze stowarzyszenia. – My się z tym nie zgadzamy. Stąd nasze działanie, by dołączyć sieci Use-It i promować Olsztyn, który ma naprawdę wiele do zaoferowania osobom w każdym wieku.

Młodzież przed opracowaniem mapy rozmawiała z mieszkańcami. Pytała, co chcieliby pokazać w swoim mieście turystom, szczególnie tym młodym. Przewodniki są tworzone zgodnie z ideą „od młodych dla młodych” i mają pokazać turystom zwiedzane miasto tak, by przez czas pobytu czuli się, jak jego mieszkańcy.

– Na mapie, poza zabytkami i typowymi miejscami do zwiedzania znalazły się również szczególnie wyróżniające się restauracje, kawiarnie i puby, będące ulubionymi i polecanymi przez samych mieszkańców miejscami – Wyjaśnia Iga Skolimowska. – Nie zabrakło tu także proponowanych tras spacerowych, rubryk z poradami językowymi i obyczajowymi oraz opisów cyklicznych wydarzeń i produktów regionalnych.

Co ciekawe, z badań Use-It wynika, że 14 proc. użytkowników tych map zostaje w miejscach, do których przyjechali dłużej, niż mieli w planie. Poza tym aż 97 proc. deklaruje powrót do miast już zwiedzonych z pomocą tego oryginalnego przewodnika.

– Wszyscy ciężko pracujemy, by miasto się rozwijało – mówił podczas spotkania prezydent Piotr Grzymowicz. – Młodzi ludzie są bezwzględnie jedną z najważniejszych części naszej wspólnoty. Potraficie doskonale identyfikować potrzeby mieszkańców i turystów. Bardzo Wam dziękuję za aktywność.

Mapy Olsztyna trafią teraz do wszystkich partnerów projektu i będą tam dystrybuowane. Poza tym zostaną dostarczone do miast partnerskich Olsztyna. Poza papierową wersją, dostępna jest także aplikacja, którą można zainstalować w smartfonie oraz strona internetowa. To kopalnie wiedzy o wszystkich miastach, które dołączyły do projektu.

Powstanie mapy i dołączenie do sieci zostało sfinansowane przez Samorząd Olsztyna.

[mapa – pdf] [strona sieci Use-It] [galeria zdjęć – prezentacja mapy]

 

źródło: olsztyn.eu
foto: własne (zdjęcie jest tylko ilustracja do artykułu)

Tagi