Olsztyn: 90-lecie LOP

11 grudnia 2018 r. w olsztyńskiej R…

Świąteczny "Bieg na 6 łap" w Olszty…

Dziś 16 grudnia 2018 r. w Schronisk…

parkrun Olsztyn #60 - zdjęcia

Przy temperaturze około zero stopni…

Węglowodany w diecie sportowca. Jak…

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie…

Deszczowe bieganie podczas CITY TRA…

Weekend 8-9 grudnia 2018 nie należa…

«
»

Olsztyn z jedyną taką mapą w Polsce

Ukazuje atrakcje stolicy Warmii i Mazur widziane oczyma młodego pokolenia. Olsztyn dołączył do sieci miast Use-It i w ten sposób będzie promowany w wielu miastach Europy.

 

Bruksela, Oslo, Porto – to tylko część z miast, które należą w sieci. Łącznie jest ich niemal 40, a w nich – jako jedynie z Polski – największe miasto naszego regionu. W piątek (27 lipca) w Galerii Dobro na Starym Mieście zaprezentowaliśmy wyjątkową mapę, która powstała z inicjatywy młodzieży ze stowarzyszenia Olsztyn 2.0.

– Często spotykamy się z niepochlebnymi opiniami na temat naszego miasta – przyznaje Iga Skolimowska ze stowarzyszenia. – My się z tym nie zgadzamy. Stąd nasze działanie, by dołączyć sieci Use-It i promować Olsztyn, który ma naprawdę wiele do zaoferowania osobom w każdym wieku.

Młodzież przed opracowaniem mapy rozmawiała z mieszkańcami. Pytała, co chcieliby pokazać w swoim mieście turystom, szczególnie tym młodym. Przewodniki są tworzone zgodnie z ideą „od młodych dla młodych” i mają pokazać turystom zwiedzane miasto tak, by przez czas pobytu czuli się, jak jego mieszkańcy.

– Na mapie, poza zabytkami i typowymi miejscami do zwiedzania znalazły się również szczególnie wyróżniające się restauracje, kawiarnie i puby, będące ulubionymi i polecanymi przez samych mieszkańców miejscami – Wyjaśnia Iga Skolimowska. – Nie zabrakło tu także proponowanych tras spacerowych, rubryk z poradami językowymi i obyczajowymi oraz opisów cyklicznych wydarzeń i produktów regionalnych.

Co ciekawe, z badań Use-It wynika, że 14 proc. użytkowników tych map zostaje w miejscach, do których przyjechali dłużej, niż mieli w planie. Poza tym aż 97 proc. deklaruje powrót do miast już zwiedzonych z pomocą tego oryginalnego przewodnika.

– Wszyscy ciężko pracujemy, by miasto się rozwijało – mówił podczas spotkania prezydent Piotr Grzymowicz. – Młodzi ludzie są bezwzględnie jedną z najważniejszych części naszej wspólnoty. Potraficie doskonale identyfikować potrzeby mieszkańców i turystów. Bardzo Wam dziękuję za aktywność.

Mapy Olsztyna trafią teraz do wszystkich partnerów projektu i będą tam dystrybuowane. Poza tym zostaną dostarczone do miast partnerskich Olsztyna. Poza papierową wersją, dostępna jest także aplikacja, którą można zainstalować w smartfonie oraz strona internetowa. To kopalnie wiedzy o wszystkich miastach, które dołączyły do projektu.

Powstanie mapy i dołączenie do sieci zostało sfinansowane przez Samorząd Olsztyna.

[mapa – pdf] [strona sieci Use-It] [galeria zdjęć – prezentacja mapy]

 

źródło: olsztyn.eu
foto: własne (zdjęcie jest tylko ilustracja do artykułu)

Tagi