Rajd rowerowy. Otwarcie olsztyńskie…

Zapraszamy na otwarcie olsztyński…

Rowerowe podchody "ORIENTUJ SIĘ! W …

Zapraszamy na IV edycję rowerowej …

Pierwszy raz na rowerze elektryczny…

Rowery elektryczne wciąż są selekt…

Ostróda: „Muzyczne Podwieczorki na …

Nawiązując do tradycji niegdysiejs…

Pierwsze podanie nowatorskiego leku…

Najnowocześniejsze leczenie rdzen…

«
»

Olsztyn: Wystawa „Twarzą w twarz” Krzysztof Gierałtowski

Kiedy myśli się o rocku – myśli się „Rolling Stones”, gdy porusza się temat dziennikarstwa, na pewno wymieni się nazwisko Kapuścińskiego. Gdy rozmawia się o teatrze – na myśl przychodzi Tadeusz Kantor, gdy o aktorstwie – Holoubek. Kiedy myślisz o fotografii portretowej, mówisz: „Gierałtowski”.

 

Krzysztof Gierałtowski przez dziesięciolecia portretował największych: aktorów, polityków, kompozytorów, pisarzy, prezydentów, artystów, papieży i modelki.

I tych właśnie pokaże na wystawie w Galerii Amfilada Miejskiego Ośrodka Kultury  w Olsztynie w dniach 6.02-15.03.2015.

Wernisaż wystawy odbędzie się  6.02, o godz.18:00. Wstęp jest wolny.

Takiej wystawy i tak wielkiej osobistości ze świata fotografii w Olsztynie jeszcze nie było (no, poza epizodem uczestnictwa Krzysztofa Gierałtowskiego w obradach jury Otwartych Mistrzostw Fotograficznych 2014).

 

Krzysztof Gierałtowski – Stypendysta polskiego i holenderskiego Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francuskiej oraz Agencji Informacyjnej USA i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.  W 2007 otrzymał od Ministra Kultury RP srebny medal Gloria Artis.  Laureat nagrody K.C.Norwida 2011. Otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2013 w dziedzinie sztuk wizualnych. W 2014 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Od autora:

Wystawa i album « Portret bez twarzy »

We wrześniu i listopadzie 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się premiera 150 zdjęciowej czarno-białej i barwnej retrospektywnej wystawy « Portret bez twarzy ». Sumuje ona moje 40-letnie próby tworzenia subiektywnego portretu polskiej inteligencji.
Z Zamku Królewskiego wystawa pojechała do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, później do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a od 4 do 29 września pokazywana będzie w Muzeum Narodowym we Lwowie, od 21 listopada do końca roku będzie w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, zaś w przyszłym roku od 6 lutego do 15 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie i dalej.

Portrety wystawy są przeciwstawne wymaganemu powszechnie w zglobalizowanym świecie identyfikującemu zdjęciu antropometrycznemu.
Twarze formowane obiektywami, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone, portrety powstałe z nałożenia negatywów i pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo, że twarze bywają nieostre, zakryte albo zastąpione rękami.
Portretem może też być przecież zapisany na zasadzie « Pars pro toto » kawałek twarzy.
Bywają portrety uzupełniane wieloznacznymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi wyobrażeniami.

Za koncepcję i przygotowanie wystawy oraz jej polsko/angielskojęzycznego katalogu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował mnie swoją Doroczną Nagrodą w Dziedzinie Sztuk Wizualnych.

Na wystawę składa się 67 zdjęć czarno-białych formatu 40x60cm, w aluminiowych oszklonych ramach 50x70cm, przewożonych w 5 skrzyniach transportowych 70x80xh70cm; 51 zdjęć barwnych 50x60cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 80x90cm, przewożonych w 3 skrzyniach transportwych 60x85xh110cm; 32 zdjęć czarno-białych i barwnych, 25,5×37,5cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach formatu 29,5×41,5cm oraz 14 plansz tytułowych i informacyjnych formatu jak poprzednio, przewożonych w skrzyni transportowej 77x115xh68cm; 5 plakatów 70x100cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 72x105cm w kartonowym pudle transportowym.

Na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. portrety:

Jadwiga Staniszkis

Donald Tusk

Krzysztof Penderecki

Jacek Stokłosa

Piotr Fronczewski

Magdalena Cielecka

Leszek Balcerowicz

Jan Maria Rokita

Marian Krzaklewski

Czesław Bielecki

Monika Olejnik

Czesław Bielecki

Anna Dumicz

I inni

Krzysztof Gierałtowski, Fotograf

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików ZPAF i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Członek Korespondent Niemieckiego Towarzystwa Fotograficznego DGPh;

inf. prasowa