Porozumienie ws. sprzedaży Stomilu …

Zgodnie z wcześniejszymi  zapowie…

Odpowiedzialnie w góry! PKL, TOPR i…

Za porady podziękujesz nam z góry …

Muzyczne Dialogi nad Bugiem

XXIX Ogólnopolskie Prezentacje Kul…

Zabytkowy pociąg w Olsztynie

Nie lada gratka czeka na miłośnikó…

Olsztyn: Leśna "piątka" w sam raz n…

W środę, 17 lipca nad Jeziorem Dłu…

«
»

Wycieczka rowerowa. Z Palmą na rowerze – 29.03.2015

Klub Turystyki Rowerowej 4R przy PTTK zaprasza rowerzystów na wycieczkę rowerową „Z Palmą na rowerze” w dniu 29 marca 2015  r. (niedziela). Planujemy przejazd zorganizowaną grupą rowerową z Myszyńca do miejscowości Łysy, gdzie będziemy uczestniczyć w festynie z okazji Niedzieli Palmowej /program festynu/.  W m. Łyse zobaczymy drewniane chałupy kurpiowskie i zwiedzimy XIX-wieczny drewniany kościół parafialny z malowidłami i kolekcją palm kurpiowskich. Podczas jarmarku będzie można spróbować regionalnych potraw, zakupić wytwory sztuki ludowej, a także obejrzeć przegląd pieśni i tańca zespołów regionalnych.

 

Dojazd do Myszyńca samochodami osobowymi lub autobusem PKS (odjazd z Olsztyna godz. 7:00, odjazd z Myszyńca godz. 16:40 lub 18:20) we własnym zakresie. Istnieje możliwość skorzystania ze zorganizowanego przejazdu osób i transportu rowerów z Olsztyna do Myszyńca. Liczba miejsc ograniczona.

Udziału w wycieczce po zgłoszeniu chęci udziału i uzyskaniu potwierdzenia uczestnictwa na email: olsztyn.4r@gmail.com. Termin zgłoszeń chęci udziału do 23 marca 2015 r.

Planowany jest wyjazd samochodami z rowerami o godz. 8:00 z parking przy ul. Maurycego Mochnackiego w Olsztynie. Powrót do Olsztyna ok. godz. 20:00. Dystans ok. 40 km. Trasa będzie przebiegać drogami o zróżnicowanej nawierzchni. Zachęcamy do sprawdzenia stanu technicznego roweru i przygotowania kondycyjnego. Wycieczkę rowerową poprowadzą Dariusz Stecki i Sławomir Buchowski.

Osoby w wieku poniżej 18 lat mogą uczestniczyć wyłącznie pod opieką rodziców lub opiekunów. Podczas wycieczki obowiązuje regulamin rajdów rowerowych –

Uczestnicy posiadający aktualną legitymację PTTK są ubezpieczeni, pozostali uczestnicy mogą ubezpieczyć się indywidualnie. Uczestnicy przyjeżdżają sprawnymi rowerami, Zabezpieczenie rowerów należy do właściciela rowery. Zabieramy ze sobą: zapasową dętkę i klucze, prowiant i picie oraz ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.

Niedziela Palmowa we wsi Łyse w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jest jedną z największych atrakcji folklorystycznych na Mazowszu. Łyse słynęły „od zawsze” z największych palm, bo jak powiadają Kurpie wysokie palmy miały zapewnić długie życie, dorodne dzieci i urodzaj w polu. Tradycja święcenia własnoręcznie wykonanych palm sięga XVII w. Na Kurpiach, wielkanocnej palmie przypisywano magiczną moc. Zatknięta za świętym obrazem miała chronić gospodarstwo przed nieszczęściami i zapewnić dobre zdrowie domownikom. Wystawione w oknie palmy chroniły domostwo od uderzenia pioruna, a użyte do wyganiania bydła na pierwszy wiosenny wypas zapewniały dostatek mleka przez cały rok. Pierwszy konkurs na najpiękniejszą palmę kurpiowską odbył się w 1969 r. Od tego czasu odbyło się już 37 konkursów.

W Myszyńcu znajduje się kościół wybudowany w latach 1909-1922 przez Franciszka Przecławskiego wybudowany według projektu Adolfa Schimmelpfenniga. Jest to budynek neogotycki, murowany z cegły, pięcionawowy, halowy ze starymi feretronami i dwoma bocznymi barokowymi ołtarzami z XVIII w. oraz pojezuicka murowana dzwonnica z XVIII w. W fasadzie dwie wysokie wieże przyozdobione drewnianymi elementami w kształcie wycinanek ludowych. Świątynia została wybudowana na miejscu kilku wcześniej wznoszonych kolejnych drewnianych kościołów. Przy wejściu dwie kuny żelazne (obręcze zakładane na szyję i zamykane na kłódkę), w które zakuwano – głównie w niedzielę i dni targowe- przestępców oraz osoby naruszające zasady moralne oddając ich tym samym pod osąd publiczny. Kuny myszynieckie należą do grona nielicznych tego typu przedmiotów w Polsce.

W roku 1999 kościół został wyniesiony do godności kolegiaty, a w 2013 Papież Franciszek podniósł go do godności Bazyliki Mniejszej.

źródło: