Kolekcja dla fanów Harry'ego Potter…

Sinsay znalazł sposób by koniec wak…

Polskie góry latem coraz bardziej a…

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że…

50 milionów kilometrów przez 100 dn…

Po stu dniach największej w Polsce …

5 najlepszych muzycznych festiwali,…

Rytmiczne brzmienia, najlepsze woka…

Sztafeta Niepodległości - żołnierze…

Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żo…

«
»

Olsztyn: Wernisaż prac Henryka Ciruta – Tryptyk Warmiński

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka zaprasza 5 września 2017 (wtorek) br. o godz. 18  do Klubu „U Artystów” przy  ul. Kołłątaja  na otwarcie wystawy fotografii Henryka Ciruta, obecnie jednego z najbardziej aktywnych fotografików Olsztyna. W ciągu ostatnich dwóch lat artysta miał 14 wystaw, a po otwarciu najbliższej wystawy w Olsztynie ma kolejne – 9 września w Muzeum Przyrodniczym we Lwowie oraz 10 października w Domu Polskim w Brukseli.

 

Henryk Cirut jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Był sztukatorem w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków, redaktorem, graficznym „Gazety Olsztyńskiej,  jednym z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego, wieloletnim członkiem zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożycielem Fundacji Środowisk Twórczych oraz Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka, w którym pełni dziś funkcję sekretarza Zarządu. Przez większość swojego życia zawodowego był pracownikiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Towarzysząca Mu całe życie pasja fotografowania rozwinęła się w pełni po przejściu na emeryturę, która otworzyła Mu większe przestrzenie czasowe do realizacji projektów artystycznych. W rozmowach o tym często podkreśla, że pierwsze drzwi do większej prezentacji Jego fotografii dał duet twórczy Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich, który zaprosił Go do roli głównego ilustratora koncertów z cyklu „Cztery Pory Roku”, realizowanych w Olsztyńskim Planetarium. Zaraz po tym wydarzeniu artysta rozwinął cykl indywidualnych wystaw, który  zainaugurował w czerwcu 2015 roku w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Na wystawie w „Klubie „U Artystów” od 5 września można oglądać prace Henryka Ciruta w 3 cyklach tematycznych: Geoformy, Hydroformy, Dendroformy. Z każdego cyklu, który tworzą setki zdjęć, autor wybrał po 3 przykłady. Wystawa nosi tytuł „Tryptyk Warmiński” i pilotuje wydawnictwo albumowe, które w najbliższym czasie zamierza autor wydać ze wsparciem sponsorów.

Zapraszamy na wernisaż w najbliższy wtorek. Artysta przygotował niespodzianki dla ducha i ciała.

Na zdjęciach: Henryk Cirut i prace przy montażu wystawy.

Zdjęcia: SPKIS

Tagi