Mama wie lepiej: Spacer w markecie …

Niektóre mamy, chcąc odreagować tyg…

Let it snow, let it glow - najpiękn…

Za oknem coraz mroźniej, więc to na…

Nabór do Terytorialnej Służby Wojsk…

Wojska Obrony Terytorialnej jako pi…

Poznań, Bydgoszcz i Szczecin zakońc…

Blisko 3500 zawodników, w tym 2500 …

Mikołajkowy Bieg Na 6 Łap w Puławac…

Mikołajki to wyjątkowy czas, każdy …

«
»

Olsztyn: Wernisaż prac Henryka Ciruta – Tryptyk Warmiński

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka zaprasza 5 września 2017 (wtorek) br. o godz. 18  do Klubu „U Artystów” przy  ul. Kołłątaja  na otwarcie wystawy fotografii Henryka Ciruta, obecnie jednego z najbardziej aktywnych fotografików Olsztyna. W ciągu ostatnich dwóch lat artysta miał 14 wystaw, a po otwarciu najbliższej wystawy w Olsztynie ma kolejne – 9 września w Muzeum Przyrodniczym we Lwowie oraz 10 października w Domu Polskim w Brukseli.

 

Henryk Cirut jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Był sztukatorem w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków, redaktorem, graficznym „Gazety Olsztyńskiej,  jednym z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego, wieloletnim członkiem zespołu redakcyjnego biuletynów prasowych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożycielem Fundacji Środowisk Twórczych oraz Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka, w którym pełni dziś funkcję sekretarza Zarządu. Przez większość swojego życia zawodowego był pracownikiem Wyższej Szkoły Pedagogicznej, a następnie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Towarzysząca Mu całe życie pasja fotografowania rozwinęła się w pełni po przejściu na emeryturę, która otworzyła Mu większe przestrzenie czasowe do realizacji projektów artystycznych. W rozmowach o tym często podkreśla, że pierwsze drzwi do większej prezentacji Jego fotografii dał duet twórczy Elżbiety i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich, który zaprosił Go do roli głównego ilustratora koncertów z cyklu „Cztery Pory Roku”, realizowanych w Olsztyńskim Planetarium. Zaraz po tym wydarzeniu artysta rozwinął cykl indywidualnych wystaw, który  zainaugurował w czerwcu 2015 roku w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

Na wystawie w „Klubie „U Artystów” od 5 września można oglądać prace Henryka Ciruta w 3 cyklach tematycznych: Geoformy, Hydroformy, Dendroformy. Z każdego cyklu, który tworzą setki zdjęć, autor wybrał po 3 przykłady. Wystawa nosi tytuł „Tryptyk Warmiński” i pilotuje wydawnictwo albumowe, które w najbliższym czasie zamierza autor wydać ze wsparciem sponsorów.

Zapraszamy na wernisaż w najbliższy wtorek. Artysta przygotował niespodzianki dla ducha i ciała.

Na zdjęciach: Henryk Cirut i prace przy montażu wystawy.

Zdjęcia: SPKIS

Tagi