Personel medyczny w Wojskach Obrony…

Wojska Obrony Terytorialnej stawiaj…

Dzień Edukacji i Światowy Dzień Drz…

10 października Światowy Dzień Drze…

Już 2 listopada legendarny zespół L…

Laboratorium, legenda jazz-rocka, k…

Olsztyn: Ratujmy zabytkowe cmentarz…

Od 2003 roku w dniu Wszystkich Świę…

Odpowiednia widoczność podczas tren…

Jesienno-zimowe miesiące oznaczają …

«
»

Olsztyn: Spotkanie z Królem Maciusiem Pierwszym

Rok 2012, z inicjatywy Ministra Marka MICHALAKA, RZECZNIKA PRAW DZIECKA, był „Rokiem Janusza KORCZAKA”, wielkiego pedagoga, którego rady nadal są aktualne i przydatne w procesie wychowania Małych Ludzi.To właśnie stwierdzenie Korczaka, że „nie ma dzieci -są ludzie” było hasłem kampanii RPD z 2012 i jest hasłem kampanii „UNO Korczakowi” w 2017 roku.Pogląd, że dzieci są ludźmi wydaje się oczywisty, ale czy na pewno? Tak często słyszymy o wielkich tragediach małych ludzi i to nie tylko w strefach wojen, w Syrii na Wschodzie Ukrainy ale również w Polsce.

 

Miniter Marek MICHALAK, Rzecznik Praw Dziecka, jest autorem wielu niezwykle cennych kampanii edukacyjnych, mających poprawić los naszych dzieci; np „Odwaga ratuje życie” czy „Nie dla bicia” (vide www.unoolsztyn.pl.tl/ważne informacje). Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela jest zaangażowany w te cenne programy, których doskonałym uzupełnieniem są kampanie RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH : „Równe traktowanie”, „Za starość naszą i waszą” i NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, „Nie daj się nabrać”, „Oszczędzanie się opłaca” i „Akademia bezpiecznych finansów”.

28 lutego Nowoczesne Dzieci Pani Barbary KRZYŻANEK,z Przedszkola Miejskiego Nr 39 uczestniczyły w programie ,w którym Pani Hanna ZYGLER przygotowała warsztaty z książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, mądrej książki o losach dziecka w świecie dorosłych.”Chłopiec ten stara się tak rządzić aby jego poddanym żył się jak najlepiej, chciał też aby dorośli i dzieci mieli równe prawa”.Dzieci uczestniczyły też w zabawach z elementami artystycznymi.

Drugi blok przygotowała Pani Ewa LETKI, specjalistki m.in. od arteterapi:

„Arteterapia to forma terapii, która ma za zadanie wyciszyć, zrelaksować i w dobry stan wprowadzić. Przez odpowiedni dobór ćwiczeń, można miło spędzić czas oraz oczyścić swój umysł i myśli. Systematyczna praca z arteterapią, wywoła większą aktywność twórczą, oraz odwagę i samodzielność w życiu.”
Pająki ,są demonizowane i wykorzystywane do wywoływania strachu nie tylko w horrorach dla dorosłych ale i w „bajkach” dla dzieci.Jest obraz fałszywy, ponieważ nasze pająki są najlepszym „środkiem” owadobójczym ,i jak uczy Pan Tadeusz PAMPUCH, Prezes Ligi Ochrony Przyrody ,są bardzo potrzebne i bardzo pożyteczne!
Dzieci zbudowały pajęczynę.
Tradycyjnie rozmawialiśmy również o udziale dzieci w budżecie domowym .

Zbigniew Majchrzak

zdjęcia Ewa Letki

Tagi