Kolekcja dla fanów Harry'ego Potter…

Sinsay znalazł sposób by koniec wak…

Polskie góry latem coraz bardziej a…

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że…

50 milionów kilometrów przez 100 dn…

Po stu dniach największej w Polsce …

5 najlepszych muzycznych festiwali,…

Rytmiczne brzmienia, najlepsze woka…

Sztafeta Niepodległości - żołnierze…

Dwa 24-osobowe zespoły złożone z żo…

«
»

Olsztyn: Spotkanie z Królem Maciusiem Pierwszym

Rok 2012, z inicjatywy Ministra Marka MICHALAKA, RZECZNIKA PRAW DZIECKA, był „Rokiem Janusza KORCZAKA”, wielkiego pedagoga, którego rady nadal są aktualne i przydatne w procesie wychowania Małych Ludzi.To właśnie stwierdzenie Korczaka, że „nie ma dzieci -są ludzie” było hasłem kampanii RPD z 2012 i jest hasłem kampanii „UNO Korczakowi” w 2017 roku.Pogląd, że dzieci są ludźmi wydaje się oczywisty, ale czy na pewno? Tak często słyszymy o wielkich tragediach małych ludzi i to nie tylko w strefach wojen, w Syrii na Wschodzie Ukrainy ale również w Polsce.

 

Miniter Marek MICHALAK, Rzecznik Praw Dziecka, jest autorem wielu niezwykle cennych kampanii edukacyjnych, mających poprawić los naszych dzieci; np „Odwaga ratuje życie” czy „Nie dla bicia” (vide www.unoolsztyn.pl.tl/ważne informacje). Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela jest zaangażowany w te cenne programy, których doskonałym uzupełnieniem są kampanie RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH : „Równe traktowanie”, „Za starość naszą i waszą” i NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO, „Nie daj się nabrać”, „Oszczędzanie się opłaca” i „Akademia bezpiecznych finansów”.

28 lutego Nowoczesne Dzieci Pani Barbary KRZYŻANEK,z Przedszkola Miejskiego Nr 39 uczestniczyły w programie ,w którym Pani Hanna ZYGLER przygotowała warsztaty z książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy”, mądrej książki o losach dziecka w świecie dorosłych.”Chłopiec ten stara się tak rządzić aby jego poddanym żył się jak najlepiej, chciał też aby dorośli i dzieci mieli równe prawa”.Dzieci uczestniczyły też w zabawach z elementami artystycznymi.

Drugi blok przygotowała Pani Ewa LETKI, specjalistki m.in. od arteterapi:

„Arteterapia to forma terapii, która ma za zadanie wyciszyć, zrelaksować i w dobry stan wprowadzić. Przez odpowiedni dobór ćwiczeń, można miło spędzić czas oraz oczyścić swój umysł i myśli. Systematyczna praca z arteterapią, wywoła większą aktywność twórczą, oraz odwagę i samodzielność w życiu.”
Pająki ,są demonizowane i wykorzystywane do wywoływania strachu nie tylko w horrorach dla dorosłych ale i w „bajkach” dla dzieci.Jest obraz fałszywy, ponieważ nasze pająki są najlepszym „środkiem” owadobójczym ,i jak uczy Pan Tadeusz PAMPUCH, Prezes Ligi Ochrony Przyrody ,są bardzo potrzebne i bardzo pożyteczne!
Dzieci zbudowały pajęczynę.
Tradycyjnie rozmawialiśmy również o udziale dzieci w budżecie domowym .

Zbigniew Majchrzak

zdjęcia Ewa Letki

Tagi