Olsztyn Lakers / Seahawks Gdynia vs…

W dniu dzisiejszym (13-10-2019) …

Rozpoczyna się modernizacja dworca …

Poprawa estetyki, komfortu podróżn…

CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów…

12 października 2019 rozpoczął się…

parkrun Olsztyn #104 / zdjęcia - wi…

Zapraszamy do oglądania zdjęć z&nb…

Dzieci chcą pokoju

Spotkanie z kombatantami w ramach …

«
»

Olsztyn: Władysław Grabski. 100-lecie odzyskania niepodległości – zaproszenie

NARODOWY BANK POLSKI Oddział Okręgowy w Olsztynie  i Uniwersytet Nowoczesnego Obywatela zapraszają 21 listopada 2018 o 9.30 do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie przy Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 7/9 na program  „Władysław GRABSKI; 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.

 

Program jest objęty Honorowym Patronatem Pana Artura CHOJECKIEGO, Wojewody Warmińsko-Nazurskiego

Program  jest realizowany z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji 190-lecia polskiej bankowości centralnej i jest dedykowana Premierowi Władysławowi GRABSKIEMU inicjatorowi powstania Banku Polskiego SA (28 kwietnia 1924 rozpoczął swoją działalność) , którego  piękne tradycje kontynuuje Narodowy Bank Polski, oraz autora reform, które zapewniły stabilizację ekonomiczną II RP. „Zarówno Austria, Wery, jak i Niemcy ustabilizowały swoje waluty dzięki pomocy międzynarodowej.Reformy Grabskiego , w których wykorzystano jedynie środki krajowe ,były ewenementem na skalę światową. Takie rozwiązanie nie wynikało jednak z jakiejś szczególnej ambicji polskiego rządu -w ówczesnej sytuacji politycznej w Europie Grabski nie mógł po prostu liczyć na pożyczki, których uzyskanie nie wiązałoby się z próbami zakwestionowania polskich granic” („Bankoteka”, maj 2014).Reformy Premiera Grabskiego uchroniły II Rzeczpospolitą Polską przed poważnymi konfliktami społecznymi takimi jak w Niemczech czy na Węgrzech. Zachowaliśmy swoją niepodległość i dzięki temu krew przelana w walkach 1918-1923 nie poszła na marne!

Kampania NBP „Oszczędzanie się opłaca” ma na celu uczenie Małych Ludzi sztuki świadomego uczestniczenia w budżecie domowym, dobrego gospodarowania swoimi pieniędzmi, planowania swoich wydatków oraz edukowania Babć i Dziadków jak nie dać się nabrać!

Jesteśmy przed okresem świątecznym, w którym pod wpływem klimatu tego okresu możemy zmniejszyć swoją czujność i ostrożność w obchodzeniu się ze swoimi pieniędzmi.Jest to też okres w którym możemy zostać oszukani. Aby uniknąć takich zagrożeń powinniśmy być mądrzy przed szkoda. „Nauka jest sprawą wielkich, maluczkim dostają się nauczki” (Lec)

 

Program przygotowali:

Przedszkole Miejskie Nr 1 w Olsztynie

Przedszkole Miejskie Nr 13 w Olsztynie

Przedszkole Miejskie Nr 19 w Olsztynie

Przedszkole Miejskie Nr 24 w Olsztynie

Przedszkole Miejskie Nr 39 w Olsztynie

Przedszkole „PROMYCZEK”  w Olsztynie

Szkoła Podstawowa „PIĄTKA” w Olsztynie

Szkoła Podstawowa w Pieckach

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie

 

Zbigniew Majchrzak