Tomasz Osmulski i Monika Kaczmarek …

W minioną niedzielę po raz siódmy …

City Trail: Biegiem przez jesień i …

Już ponad sto osób jest na liście …

Akademia „Pro bono” w WSPiA Rzeszow…

Pomoc w zarządzaniu, prowadzeniu a…

Olsztyn: Kręć z Urzędem na rzecz dz…

Wyjątkowa akcja przy okazji Europe…

Szkoły z Gminy Dywity otrzymały 24 …

Aż 268 mieszkańców Gminy Dywity i …

«
»

Olsztyn: Jestem przyjacielem Lasu – sadzimy nowe drzewka

21 marca obchodzony jest pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, w Polsce zbiega się w czasie z Międzynarodowym Dniem Lasów stanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tegoroczny MDL obchodzimy pod hasłem „LAS I ZRÓWNOWAŻONE MIASTA” i „Sprawmy by nasze miasta były bardziej zielonym, zdrowszym i szczęśliwszym miejscem do życia” – zaznaczając, że:

 

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 proc. globalnej populacji.

Postępująca urbanizacja nie musi jednak oznaczać niekontrolowanej ekspansji zanieczyszczonych miast. Drzewa na terenach zurbanizowanych oraz lasy wokół nich sprawią, że w miastach będą lepsze warunki życia.

Dlaczego tereny zielone mają tak duże znaczenie dla mieszkańców metropolii?

Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.

Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania.

Strategiczne rozmieszczenie drzew na terenach zurbanizowanych może obniżyć temperaturę powietrza o 8 stop. C, redukując o 30 proc. zapotrzebowanie na klimatyzację.

Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.

Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.

Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając  pozytywnie na różnorodność biologiczną.

Miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce spotkań towarzyskich.

Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają  jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

Spot promujący tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów przygotowała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. 21 marca został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Lasów (MDL).Więcej informacji na stronie FAO

My tym roku również, postanowiliśmy uczcić ten dzień posadzeniem drzewek w towarzystwie i za pomocą naszych najmłodszych członków i sympatyków najbardziej zagorzałych przyjaciół lasu. Sadzonki pięknych dębów przekazało Nadleśnictwo Wichrowo. Pogoda będzie prawdziwie wiosenna, i nie przeszkodzi nam w wykonaniu zadania. W znanym nam i miejscowym leśnikom miejscu, w Lesie Miejskim Olsztyna będzie rósł kolejny nasz las – ZAPRASZAMY.

Tadeusz PAMPUCH,Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Ligi Ochrony Przyrody

Zbigniew MAJCHRZAK, Prezes Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela